Čím nahradiť nočné dojčenie u dieťaťa s alergiou na BKM a vaječný bielok?

Zodpovedané
9. júl 2019

Dobrý deň,

10 mesačnému synovi diagnostikoval alergiu na bielkovinu kravského mlieka a vaječný bielok.

Syna stále dojčím. Alergologička mi vyslovene zakázala nočné dojčenie, že je už dosť veľký.

Liečbu sme však začali až teraz a on v noci pre neustále svrbenie očí,uší,nosa nemôže spať, iba na prsníku, nedá sa mi to obmedziť. Čakám naozaj, kedy mu začnú zaberať kvapky.

Ja tiež nejem mliečne výrobky, ale vajíčka áno, keďže sme sa o tom dozvedeli až včera.

Neviem teraz čo mu mám dávať poriadne jesť. Ráno má vždy kašu z celých zŕn, na obed mäso+zelenina a olovrant ovocie. Doktorka kázala pridať na večer ďalšie jedlo, aby som ho zasýtila. Len ja naozaj neviem, čo mu mám pridať.

Zaujímalo by ma, aké je vhodné pečivo pre mňa a či môžem jesť aj kuracie mäso a hovädzie, keď je to od týchto zvierat.

Čím nahradiť nočné dojčenie u dieťaťa s alergiou na BKM a vaječný bielok?

Ďakujem

Dobrý deň,

na úvod musím povedať, že by bolo lepšie tento problém odkonzultovať osobne. Jedná sa o celkom zložitú situáciu, ktorú treba najmä v začiatkoch chytiť za správny koniec.

Všeobecne Vám viem však odporučiť dopriať celému priebehu čas. Dojčenie si určite ešte nejaký čas ponechajte, náhrada za materské mlieko nie je a pri ABMK sú to komplikované zloženia s rôznymi pridanými látkami.

Časom by však bolo vhodné nahradiť nočné dojčenie za vodičku alebo čajík. Vyraďte zo stravy vajcia aj mliečne pokiaľ budete dojčiť. Časom by mali príznaky alergie ustúpiť.

Strava 10 mesačného dieťatka môže byť kľudne monotónna, celé zrná by som neodporúčala kvôli nerozpustnej vláknine zo šupiek, ktorá môže byť ťažko stráviteľná (neviem o akú kašu presne ide). Na večeru môžete kľudne zopakovať pomixované mäso so zeleninou vo forme polievočky.

Strava pre vás by mala byť čo najednoduchšia a pripravená doma. Pečivo môžete v podstate akékoľvek bez vajec a mlieka - domáci kváskový alebo írsky špaldový chlieb. Kuracie a hovädzie mäso sa odporúča podľa typu bielkoviny, na ktorú je alergia.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/