Z ktorej hrubej mzdy sa počíta tehotenská dávka a materská?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

prechádzam z rodičovskej opäť na materskú (reťazový pôrod). Pri prvom dieťati som mala najvyššie tehotenské aj materskú. Z personálneho viem, že od roku 2023 mi opäť hrubá mzda išla vyššie a podľa tej sumy (3 360 eur v hrubom), by som opäť mala mať nárok na najvyššie dávky. Napriek tomu tehotenské prichádza nižšie a asi aj materská bude nižšia (ešte čakám na prvú).

Počíta sa dávka z hrubej mzdy, keď som ešte pracovala?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na novú materskú nastupujete ešte tento rok, rozhodujúce obdobie bude rok 2022.

Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak ste počas roku 2022 mali príjem môžu Vám určiť iný vymeriavací základ pre výpočet materského než pri prvej materskej. Môže byť aj vyšší aj nižší.

Pozrite si podľa rozhodnutia zo Sociálnej poisťovne aký denný VZ Vám určili na výpočet tehotenského/materskej a porovnajte si z predchádzajúcim rozhodnutím. Uvidíte ako a či sa zmenil.

S prianím pekného dňa,
Lenka