Som povinná nastúpiť na materskú dovolenku?

Zodpovedané
19. jún 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP, materská dávka bude značne nižšia ako môj plat.

Je z právneho hľadiska možné pracovať čo najdlhšie do pôrodu a čas potrebný na zotavenie vykryť dovolenkou?

S dieťaťom bude od 5. týždňa manžel. Vyberie si 2 týždne otcovskej dovolenky a následne po 6 týždňoch života dieťaťa nastúpi na otcovskú a následne na rodičovskú dovolenku. Vôbec si nevyčerpám dávku tých 6 týždňov pred a 28 týždňov po pôrode. V zamestnaní sa so mnou hádajú, že na materskú musím nastúpiť aspoň v období šestonedelia.

Je povinné nastúpiť na materskú dovolenku?

Všade som našla len to, že "žena má nárok na materskú", "žena má právo nastúpiť na materskú".

Ďakujem

Dobrý deň,

nie ste povinná nastúpiť na materskú dovolenku a ani požiadať o materské.

Len nebudete mať nárok na rodičovský príspevok až po dobu, kedy by už prestali poberať materské a len v tej nižšej čiastke. Preto nech aj rodičovský príspevok poberá manžel. Pokiaľ mu priznajú materské, bude mať následne nárok aj na vyšší rodičovský príspevok.

Čo sa týka dovolenky, je potrebné sa dohodnúť so zamestnávateľom. Prípadne vykryť nejakú časť PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka