Počíta sa do podporného obdobia aj obdobie bez podpory?

Zodpovedané
Dnes o 21:30

Dobrý deň,

Sociálna poisťovňa mi poslala tento email, keď som nesúhlasil s tým, že mi končí podporné obdobie dňa 04.11.2024. Citujem z ich emailu:
podľa § 34 ods. 4 a 5 zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov sa do podporného obdobia započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom. Predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa nezapočítavajú do podporného obdobia, ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nemocenského poistenia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť. Do podporného obdobia sa nezapočítava obdobie nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie.

Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti bez ohľadu na to, či mal poistenec nárok na nemocenské, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom. Za dni nasledujúce po uplynutí podporného obdobia poistenec nemá nárok na nemocenské, uvedené dni sa však započítavajú do počtu dní podporného obdobia pri prípadnej nasledujúcej dočasnej pracovnej neschopnosti.

Od 8. januára 2024 ste si uplatnil dočasnú pracovnú neschopnosť, vzhľadom na skutočnosť, že Vám od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá Vám trvala v období od 2. novembra 2023 do 12. novembra 2023 a súčasnej dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá Vám vznikla od 8. januára 2024, Vám nemocenské poistenie netrvalo aspoň 26 týždňov, t.j. do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, patriace do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom, t. j. od 9. januára 2023.

Výpočet:
Vznik dočasnej pracovnej neschopnosti 8. januára 2024 – 52. týždeň končí dňom 5. januára 2025, z uvedeného obdobia sa odpočítajú predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom, t.j. od 9. januára 2023 do 28. februára 2023 (51 dní) a od 2. novembra 2023 do 12. novembra 2023 (11 dní).

Vzhľadom na hore uvedené, Vám pri dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej od 8. januára 2024 uplynie podporné obdobie dňom 4. novembra 2024, t.j. zanikne nárok na výplatu nemocenského, ak dočasná pracovná neschopnosť nezanikne skôr.

Moja odpoveď na tento email bola:
Dobrý deň,
Citujem z vášho emailu:
Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti bez ohľadu na to, či mal poistenec nárok na nemocenské, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom. Za dni nasledujúce po uplynutí podporného obdobia poistenec nemá nárok na nemocenské, uvedené dni sa však započítavajú do počtu dní podporného obdobia pri prípadnej nasledujúcej dočasnej pracovnej neschopnosti.
Koniec citátu.

Citujem z daného paragrafu:
(4) Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom.
Koniec citátu.

Takže v danom paragrafe je to v podobnom znení ako hore uvedený citát z vášho emailu, ale nenašiel som tam, respektíve chýba tam tá dosť podstatná vsuvka: bez ohľadu na to, či mal poistenec nárok na nemocenské, čo je dosť dôležité, a je to pre mňa úplná novinka.
A to môže človeka uviesť do omylu, lebo keď sa povie podporné obdobie, už len názov napovedá, že je to obdobie poberania nemocenskej podpory, a prečo by niekto mal mať túto podporu krátenú za obdobie práceneschopnosti, keď túto podporu nepoberal tak tomu fakt nerozumiem. Keď mi zdravotný stav ešte nedovolil nastúpiť do práce, bol som takmer dva mesiace bez nemocenského, a ešte na to doplatím druhý krát krátením podporného obdobia v ďalšej PN o obdobie, keď som nemocenské nepoberal. Je to jednoducho nastavené tak, aby to bolo výhodné pre poisťovňu, a nevýhodné pre poistenca s ohľadom na skutočnosť, že obdobie keď som podporu nepoberal sa aj tak počíta do podporného obdobia. Trocha dosť divná logika.

Takže skutočne je to tak, alebo si ten odsek 4 v danom zákone, a paragrafe poisťovňa vykladá po svojom?

Skutočne sa počíta do podporného obdobia aj obdobie bez podpory?

Ďakujem

Dobrý deň,

citujem § 34
(4) Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom.
Obdobie = trvanie, daný § nezakladá na tom, či bol v konkrétnom období nárok na nemocenské alebo nie je, iba to že PN v posudzovanom období trvala. Preto započítali všetky dočasné pracovné neschopnosti (PN) a ani sa nezaoberali tým, či bol nárok na výplatu nemocenského, alebo nie.
Skúste sa opýtať aj v Poradni:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka