Čo s obdobím do nástupu na materskú?

Zodpovedané
26. júl 2024

Dobrý deň,

momentálne som na RD do 2.11.2024, TPP, som tehotná, predpokladaný nástup na materské je začiatkom februára 2025. So zamestnávateľom som dohodnutá, že k septembru nenastúpim. Som učiteľka. Je tu vysoký predpoklad dlhodobej PN-aj pri prvom som bola PN - riziková pacientka, aby nemusel hľadať po mesiaci alebo od polroka náhradu. Teda s tým, že kolegyňa, ktorá je za mňa počas aktuálnej RD bude naďalej za mňa a ja ostanem doma zatiaľ na RD.

Ako teda postupovať po skončení RD v novembri?

Mám sa hneď 3.11.2024 nahlásiť na PN?

Bude platená?

Mám čerpať dovolenku, alebo ako vykryť obdobie do nástupu na materské?

Ak by som čerpala PN alebo dovolenku, ovplyvní mi to materské?

Vzhľadom na to, že sa ráta z roku 2024 a zamestnávateľa asi vyzvú na predloženie platu, ktorý by som zarobila.

Ďakujem

Dobrý deň,

PN neovplyvní výpočet materskej. Môžete nastúpiť na PN (platenú) hneď po skončení rodičovskej dovolenky.

Ak by ste teda hneď po skončení rodičovskej dovolenky išli na PN do nástupu na materskú a pracovný pomer by sa neskončil, nahlasoval by sa pravdepodobný príjem. V tomto prípade by materská nebola nižšia ako tá predchádzajúca.

S prianím pekného dňa,
Lenka