Budem mať nárok na podporu, keď mám na seba napísanú firmu?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom dávky v nezamestnanosti. 31.10.2024 mi končí rodičovský príspevok a v práci dostanem výpoveď.

Budem mať nárok na podporu i napriek tomu, že firma, ktorú muž vlastní je napísaná na mňa?

Alebo to môžeme ešte do konca októbra prepísať a následne dávky dostanem?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete konateľom alebo spoločníkom v s.r.o., tak Vás nezaevidujú na ÚPSVaR, tým pádom by Vám nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak tento status už nebudete mať, a splníte ostatné podmienky, tak budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Konateľa zapíšu do evidencie na úrade práce len vtedy, ak sa vzdá funkcie, alebo ho z nej odvolajú.

Nárok na dávku v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:

  • samostatne zárobkové osoby, ktoré si dobrovoľne neplatia poistenie v nezamestnanosti,
  • zamestnancov podľa osobitného predpisu (prokurátori alebo sudcovia).

Samostatne zárobkovo činnou osobou je fyzická osoba, ktorá:

  • je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti alebo jednoduchej spoločnosti na akcie alebo prokuristom podľa osobitného predpisu, ak nie je zamestnanec

S prianím pekného dňa,
Lenka