Ako sa vypočíta môj nárok na materské, keď som neodrobila ani 3 mesiace?

Zodpovedané
27. jan 2024

Dobrý deň,

bola som na úrade práce a potom som odrobila jeden mesiac a išla som na PN. Nástup na materskú mám vo februári 2024.

Ako sa to teraz počíta, keď som neodrobila ani 3 mesiace?

Počíta sa to z iného zamestnania, kde som odrobila minimálne tie 3 mesiace?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží aké bolo predošlé nemocenské poistenie. Podstatné je, aby ste splnili 270 dní nemocenského poiustenia za posledné dva roky pred pôrodom, aby ste mali nárok na materské.

Ak v súčasnej práci ste pracovali jeden mesiac, teda poistné na nemocenské poistenie u tohto zamestnávateľa sa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ale ak sa u predchádzajúceho zamestnávateľa tiež platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu za predpokladu, že na materskú nastúpite v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka