Budem mať nárok na materskú, keby som v novej práci pracovala 2 mesiace a potom išla na PN?

Zodpovedané
29. aug 2023

Dobrý deň,

vo firme som zamestnaná od roku 2018 na dobu neurčitú, aktuálne som na RD do januára 2024. Som na začiatku tehotenstva a TP vychádza na marec 2024. V októbri 2023 chcem zmeniť prácu.

Keby som v novej práci pracovala 2 mesiace a potom išla na PN, budem mať nárok na materskú?

Z akého obdobia sa mi bude počítať výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej máte nemocenské poistenie prerušené. Pri skončení pracovného pomeru, pokiaľ by sa nanovo neaktivovalo nemocenské poistenie napr. čerpaním dovolenky, tak nemocenské poistenie zaniklo ku dňu začatia RD.

Pokiaľ by ste pred skončením pracovného pomeru čerpali dovolenku, tak nemocenské poistenie by Vám zaniklo ukončením pracovného pomeru. Toto potrebujete docieliť, nakoľko v novom pracovnom pomere nedosiahnete 270 dní nemocenského poistenia, aby ste mali nárok na tehotenské/materské.

Ak budete v novej práci pracovať dva mesiace a ostatné dni budete na PN, teda poistné na nemocenské poistenie u tohto zamestnávateľa sa bude platiť za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ale ak ste boli iba na RD, v tomto prípade sa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní a výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka