Ako ovplyvní skrátený pracovný čas materskú a tehotenskú dávku?

Zodpovedané
2. júl 2023

Dobrý deň,

v septembri mi po dvoch reťazových materských končí rodičovská dovolenka. Za obdobie MD mi vznikla dovolenka cca 40 dní. Aktuálne mám pracovný pomer na dobu neurčitú a 8-hodinový pracovný čas. So zamestnávateľom som sa dohodla, že sa do práce vrátim. Vyhovoval by mi však kratší pracovný čas.

Ako je to s dovolenkou?

Ak sa dohodneme na skrátenom úväzku, budem si ju čerpať skrátene?

Nechcem si dovolenku čerpať naraz, chcem si ju ponechať na obdobie, keď budem potrebovať byť pri deťoch. Chceli by sme ďalšie dieťatko.

Ako ovplyvní skrátený pracovný čas materskú a tehotenskú dávku?

Z čoho sa bude vypočítavať materská v prípade, že by sa nám podarilo otehotnieť tento rok?

Dá sa platiť aj dobrovoľné poistenie, aby som si zvýšila vymeriavací základ?

Ďakujem

Dobrý deň,

náhrada mzdy za čerpanú dovolenku bude vždy vo výške aktuálneho úväzku. Ak ju budete čerpať pred zmenou pracovného úväzku, tak 8 hodín. Ak ju budete čerpať po zmene úväzku, tak podľa skráteného úväzku.

Ak na materskú nastúpite ešte tento rok a nezmení sa zamestnávateľ, bude sa posudzovať predchádzajúci rok = 2022. Ak ste nepracovali a boli celý čas na RD, VZ nahlási zamestnávateľ ale materská by nebola nižšia ako tá predchádzajúca.

Ak anastúpite na MD až v roku 2024, tieto zmeny by Vám ovplynili výšku materskej. Mohla by byť aj nižšia. Príjem v období 9-12/2023 by sa vydelilo počtom odpracovaných dní. Dobrovoľne sa poistiť nedá, pokiaľ je aktívne nemocenské poistenie (TPP).

S prianím pekného dňa,
Lenka