Nárok na materské a tehotenské pri skončení pracovného pomeru. Mám začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme ďalšie dieťa. Pracovný pomer mi trval od 2.9.2020 do 30.9.2022. Na materskú dovolenku som nastúpila 30.1.2022 a následne plynule prešla od 26.09.2022 na rodičovskú dovolenku. Predpokladám, že pokiaľ mi pracovný pomer skončil v 9/2022, nebudem mať pri ďalšom tehotenstve nárok na materské a tehotenské, keďže neotehotniem v ochrannej dobe (pol roka po skončení pracovného pomeru). Otehotnieť plánujem cca 7 - 8/2023.

Je na mieste, aby som si začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Ak áno, kedy si ho musím začať platiť, aby mi vyšiel nárok na materské a tehotenské zároveň?

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením túto podmienku splníte.

Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj časť materskej/rodičovskej dovolenky, ktorá trvala ešte počas zamestnania. Vždy si prepočítajte dni, keď sa Vám už budú krátiť z týchto 270 dní, už sa musíte prihlásiť na DNP. Cca v 08/2023 by aj stačilo, aj neskôr, ale radšej s väčšou rezervou.

S prianím pekného dňa,
Lenka