Koľko by malo spapať 3-mesačné dieťa, aby riadne priberalo?

Zodpovedané
3. apr 2023

Dobrý deň,

do dvoch mesiacov som plne dojčila, no lekárovi sa v druhom mesiaci prestalo pozdávať priberanie mojej dcérky. Preto mi nakázal dokrmovať UM, čo sa mi ťažko podarilo. Dcérka môj prsník pomaly odmieta. Ak sa prisaje, tak párkrát potiahne, hneď sa zvíja a začne plakať. Dovtedy sme problém s kŕmením nemali.

Teraz mám aj asi menej mlieka, lebo som mala dosť stresové obdobie. Jeden deň som bola hospitalizovaná, znovu ma zašívali. Opravovali to, čo sa im po pôrode nepodarilo.

Prešiel mesiac a ja som dcérku musela nútiť jesť každé 2 hodiny, aby pribrala. V noci ju nechávam vyspať. Prespí aj 8 hodín. Cez deň nič, teda maximálne 3 hodiny. Plače aj pri prsníku a aj pri fľaške.

Dnes som si kúpila Senovku aj Benedikt. Dúfam, že sa mi prsia nalejú. Chcem sa vrátiť k plnému dojčeniu.

Koľko by malo spapať 3-mesačné dieťa?

Teraz zje tak 60 - 90 ml a nestačí to na priberanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete dôležité info - ako často a ako dlho sa bábätko dojčilo v čase, keď začali problémy. Ani to, že koľko vlastne pribralo, keď bol odporučený dokrm, či ste striedali prsia pri jednom dojčení a pod. To sú všetko dôležité info.

Teraz sa obávam, že ide o typický príklad zbytočného dokrmovania fľašou, čím došlo k narušeniu prirodzenej laktácie. A bábätko si na fľaštičku zvyklo. Satie z fľaše je veľmi odlišné od sania prsníka. Je jednoduchšie a bábätka po čase fľašu skrátka preferujú. Najčastejšie medzi 3. a 4. mesiacom sa odstavia úplne. Veď prečo by sa snažili na prsníku, keď to môže tiecť skoro samo. Tým, že dieťa dostáva dokrm, tak zároveň saje menej od mamičky. Následne dochádza k zníženiu tvorby mlieka.

Čo teraz? Pokiaľ je bábätko ochotné sa prisať a sať, dojčite, dojčite a dojčite. Vezmite si bábätko k sebe do postele a dojčite v noci. Žiadne spanie 8 hodín. Dojčite v noci čo najčastejšie, pokojne v polospánku. Aj tak zrejme budete musieť občas dokŕmiť.

Odporúčam dokŕmiť cievkou priamo na prsníku. Viď www.mamila.sk. Možno by bolo fajn pozrieť sa po dobrej laktačnej poradkyni v okolí. Mohla by veľmi pomôcť a uistiť Vás, že robíte správne.

Obmedzte, resp. radšej úplne prestaňte používať fľašu.

Bylinky či homeopatiká neublížia, ale nečakajte zázraky. Príroda je múdra. Pokiaľ bude odber, bude aj ponuka.

Veľmi držím palce. Určite nie je nič stratené, ale teraz treba vrátiť všetko do pôvodných koľají.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová