Po akej dobe sa dá zrušiť založenie rodičovského domu a preniesť na kupovaný dom?

Zodpovedané
30. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť.

Ako prebieha založenie rodičovského domu, keď si chceme brať hypotéku 180 000 EUR?

Vlastné financie máme cca 10 000 EUR.

Po akej dobe sa dá zrušiť založenie rodičovského domu a preniesť na kupovaný dom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na hypotéku na dom Vám požičajú banky 70 až 90 percent (podľa banky). Štandard je ale 80%. Zo 180 000 EUR by ste dostali 144 000 EUR na hypotéku a 10 000 EUR ak máte vlastné zdroje, tak si môžete zobrať dom v kúpnej cene 154 000 EUR. Ak potrebujete viac, je potrebné si schváliť hypotéku v banke, ktorá Vám vie poskytnúť 90%-né financovanie alebo treba založiť aj kupovaný dom.

Prenesenie záložného práva sa dá v podstate hneď, no sú tam isté podmienky. Niektoré banky to majú tak, že potrebujú, aby nová nehnuteľnosť mala aspoň takú hodnotu ako tá, ktorá už je v prospech banku založená (aby sa nestalo, že sa to zamení na menej hodnotnú nehnuteľnosť). Niektoré banky to majú tak, že stačí, aby hodnota domu postačovala na pokrytie výšky hypotéky. Ak by bola hypotéka napríklad 120 000 EUR, nový dom by musel mať hodnotu aspoň 150 000 EUR , že by sa hypotéka zmestila do 80% z hodnoty novozaloženej nehnuteľnosti (vo VÚB napríklad treba do 70%, čiže nie všade je to tých 80%).

Ak by ste nakoniec založili obe nehnuteľnosti, tak vyňatie rodičovského domu by Vám nemuseli povoliť všetky banky (často si chcú nechať hodnotnejšiu nehnuteľnosť). Niektoré banky chcú zachovanie pôvodného LTV (teda ak sa založili domy v hodnote 280 000 EUR na hypotéku 140 000 EUR , LTV je 50%, lebo hypotéka tvorí 50% z hodnoty založených nehnuteľností. Keby sa vyňal zo zábezpeky dom rodičov, Váš dom by musel mať raz takú hodnotu ako aktuálny zostatok hypotéky v danom čase - tých 50% - aby to prešlo. Sú banky, ktoré aj v tom prípade riešia iba to, žeby zostávajúca nehnuteľnosť mala takú hodnotu, aby sa hypotéka v čase vyňatia rodičovského domu zo zábezpeky zmestila do tých 80%.

Je teda viac prípadov, záleží od banky a od toho, koľko si chcete požičať a akú hodnotu bude mať kupovaný dom. Ak mi toto napíšete, viem Vám odpovedať konkrétnejšie, prípadne Vám odporučiť najvýhodnejšiu možnosť pre Vás z hľadiska výberu banky. Stačí mi napísať na mail a poradím.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk