Odrátali by manželovi výšku mojej hypotéky z celkovej výšky hypotéky?

Zodpovedané
28. apr 2020

Dobrý deň,

v jednom čase som s priateľom kupovala malý byt. Hypotéku som brala len ja, on na hypotéke nikde nevystupoval. Momentálne sme manželia a radi by sme si kúpili menší dom a v tomto prípade by hypotéku bral manžel.

Ja som na materskej.

Odrátali by mu výšku mojej hypotéky z celkovej výšky hypotéky, ktorú by mohol so svojim príjmom dostať?

Byt ešte nie je predaný, nakoľko by sme nemali kde bývať. Dom by sme bez hypotéky ešte nedokázali kúpiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak tomu dobre rozumiem, tak prvý úver ste brali len Vy za slobodna. A druhý úver by ste chceli riešiť len na manžela a bez Vás.

Pri novom úvere si môžete zúžiť BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Keď budú dostačujúce jeho príjmy, banka úver schváli. Keďže on vo Vašom úvere nefiguruje, zároveň Vy nebudete figurovať na tejto novej hypotéke, neovplyvní to celkový úverový limit manžela.

Ak chcete pomôcť s konkrétnym riešením, či urobiť orientačné prepočty, využite online konzultáciu cez https://finporadna.sk/kontakt/.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk