Obidvaja sme po 40tke. Oplatí sa nám predčasne vyplatiť zostatok hypotéky?

Zodpovedané
23. okt 2023

Dobrý deň,

prosím o radu ako zrealizovať kúpu druhého bytu. Potrebujeme sa presťahovať do inej časti mesta. Chceme kúpiť byt v rovnakej, resp. o čosi vyššej cene. Starý byt chceme predať. Má hodnotu asi 140 000 EUR a je na ňom zostatková hypotéka 7000 EUR. Vlastné úspory máme 15 000 EUR. Obaja s manželom sme po 40-tke, stredoškolské vzdelanie, 2 deti.

Manželov čistý príjem je 2000 EUR a ja som na rodičovskej dovolenke. Hypotéku a aj bežný účet máme v Prima banke. Žiadne ďalšie úvery nemáme, hypotéku poctivo platíme.

Je vhodné v tejto situácii predčasne vyplatiť zostatok hypotéky?

Je tam totiž dobrý úrok niekde na úrovni 1%.

Dala by sa zrealizovať najprv kúpa nového bytu a následne predať starý byt s tým, že by sa hypotéka hneď vyplatila (celá, alebo čiastočne)?

Alebo máme predať starý byt a až potom kupovať nový?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som odporúčal urobiť súvislý proces predaja a kúpy nehnuteľnosti:

1. Najprv by som si vyhliadol nehnuteľnosť, ktorú chcem kúpiť.
2. Ak by som potreboval hypotéku aj na druhý byt v nejakej výške, najprv by som si ju schválil a do podmienok čerpania v banke by som uviedol, že aktuálna hypotéka bude v čase čerpania vyplatená.
3. Po schválení hypotéky by som sa sústredil na predaj svojej nehnuteľnosti. Kupujúci môjho bytu by vyplatil moju hypotéku v Prima banke a zvyšné peniaze z kúpnej ceny by mi ostali na účte.
4. Hneď po vyplatení môjho bytu by som si načerpal hypotéku na novú nehnuteľnosť a vyplatil majiteľa, od ktorého kupujem.
5. Následne by sme sa všetci mohli presťahovať do novej nehnuteľnosti.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk