Máme riešiť refinancovanie radšej v predstihu?

Zodpovedané
27. okt 2022

Dobrý deň,

fixácia hypotéky nám končí v marci 2024. Aktuálne máme v Prima banke úrokovú sadzbu 0,4%.

Mali by sme uvažovať o refinancovaní radšej už teraz a zafixovať si úrok niekde na úrovni 3%?

Alebo je predpoklad, že v 2024 sa situácia môže zlepšiť a úrok sa môže pohybovať tiež okolo 3%?

Ďakujem

Dobrý deň,

je veľmi ťažké na toto odpovedať, pretože nikto nevie presne určiť vývoj úrokových sadzieb. Aktuálne je predpoklad, že sa budú ešte dvíhať ale záleží od viacerých ťažko predvídateľných faktorov.

Ja na Vašom mieste by som asi spravil to, že by som si v bankách schválil aktuálne hypotéku na refinancovanie s tým, že by som reálne refinancoval neskôr (dá sa aj až do 12 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy). Tým by ste si vedeli teraz schváliť aktuálne podmienky na trhu, ešte pol roka alebo rok by ste mali takú sadzbu akú máte teraz a refinancovali by ste až potom.

Ak by náhodou boli o pol roka alebo rok lepšie sadzby na trhu ako dnes (čo nepredpokladám), tak by ste iba odstúpili od zmluvy a úver si znova preschválili.

Ak vám táto možnosť dáva zmysel, kľudne sa mi ozvite do mailu a vieme si to prebrať detailnejšie.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk