Ktorý úver mám vyplatiť ako prvý?

Zodpovedané
17. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 2 spotrebné úvery. Jeden je nad 20 tisíc (splátka 325 eur) a druhy je do 3000 (splátka 49 eur). Mám ušetrených 3800 eur, ktoré chcem použiť.

Mám dve varianty.

A: Vyplatiť nižší úver celkovo.
B: Vložiť na ten vysoký úver jednorázovo túto ušetrenú sumu.

Čo je podľa Vás výhodnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pohľad na túto záležitosť sa dá riešiť rôznymi spôsobmi, avšak bez informácií o parametroch jednotlivých úveroch (zostávajúca splatnosť, presný zostatok úveru, úroková sadzba a pod.) sa prepočty robia problematicky.

Osobne by som dal vklad do toho úveru, kde dosiahnem to, že ušetrím najviac na mesačnom zaťažení úverovými splátkami - teda ak vložím napr. všetky peniaze (3 800 EUR) do väčšieho úveru, avšak ušetrím na splátke menej ako tých 49 EUR. Tak by som zlikvidoval primárne ten menší 3000 EUR úver. A rozdielovú čiastku cca 800 EUR ešte vložím bezplatne do väčšieho spotrebného úveru (do 10000 EUR by to malo byť bezplatné, pozrite zmluvu). Menšie mesačné finančné zaťaženie znamená viac voľných prostriedkov, ktoré môžem sporiť (do ďalšej mimoriadnej splátky alebo na iné účely).

Pri každom odporúčaní si vždy prechádzam finančnú situáciu a aj ciele človeka komplexne. Dôležité je totiž, čo chcete Vy. Ja sa len snažím dať na stôl reálny prepočty a návrhy, ktoré by ste mohli zvážiť - mali by byť však v súlade s Vašimi prioritami.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk