Je lepšie vziať úver, alebo vyplatiť nehnuteľnosť v hotovosti?

Zodpovedané
4. jan 2023

Dobrý deň,

chceli by sme sa s mužom sťahovať do väčšieho bytu. Momentálne máme vo svojom vlastníctve byť s predajnou hodnotou 75 000 eur.

V pláne máme kúpiť väčší byt za 140 000 eur, vlastných našetrených máme 30 000 eur. V rodine nám ponúkli, že by nám zvyšok požičali. Realitná maklérka, ktorá sa orientuje aj na finančné poradenstvo nám odporúča zobrať si radšej hypotéku a našetrené peniaze si nechať na účte.

Ja mám 32 rokov, trvalý príjem 950 eur v čistom. Manžel má 37 rokov a zatiaľ pracuje na polovičný úväzok za 500 eur. Nami pozerané ponuky v bankách nie sú až tak výhodné.

Je lepšie vziať úver, alebo vyplatiť nehnuteľnosť v hotovosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

čisto z ekonomického hľadiska je pre Vás určite výhodnejšie požičať si zvyšok od rodiny, ak im bude stačiť vrátiť iba koľko ste si požičali. Nie je výhodnejšie zobrať si hypotéku a nechať si peniaze na účte.

Určite súhlasím s tým, že je veľmi dobré mať na účte aj vytvorenú finančnú rezervu, takže úplne by som sa na Vašom mieste z peňazí nevystrieľal.

Najekonomickejšia možnosť pre Vás by bola zobrať si hypotéku, peniaze si odložiť na investičný účet, ktorý vám zarobí viac ako je úrok na hypotéke. Tým pádom by ste boli ešte v pluse aj pri platení úrokov v banke. Na to však potrebujete kvalitného sprostredkovateľa, ktorý by Vám to správne nastavil - poistenie nehnuteľnosti, investíciu na zhodnotenie našetrených peňazí, investíciu na prípadné predčasné splatenie hypotéky + hypotéku s najlepšími podmienkami na trhu.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk