Dostaneme novú hypotéku na rozostavaný dom s tým, že vyplatíme prvú hypotéku a aj spotrebné úvery?

Zodpovedané
13. sep 2022

Dobrý deň,

predali sme byt, na ktorý máme hypotéku. Dočasne sme urobili zmluvu o budúcej zmluve, nakoľko sme začali stavať dom a potrebovali sme peniaze. S kupujúcim sme sa dohodli, že byt prepíšeme, keď si prehodíme ručenie hypo na novú nehnuteľnosť. V banke nás upozornili, že dom musí byť skolaudovaný. Dom máme momentálne v takomto stave: omietky, podlahy, interiérové dvere, podlahové kúrenie, voda, elektrika, dom je už zateplený (bez fasádnej farby).

Zatiaľ nemáme prípojky elektriky a vody. Kvôli prípojkam tak skoro neskolaudujeme.

Dostaneme novú hypotéku na rozostavaný dom s tým, že vyplatíme prvú hypotéku a aj spotrebné úvery?

Zostatok hypotéky: 59 000 eur
Spotrebné úvery cca: 20 000 eur
Chceli by sme hypotéku: 85 000 eur, vyplatiť pôvodne úvery a založiť novú nehnuteľnosť.

Je to možné?

Máme 40 rokov, 3 neplnoleté deti. Manžel živnostník, ja TPP.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte byt, na ktorom máte hypotéku a staviate dom, na ktorý si chcete preniesť ťarchu, robí sa to trošku inak. Vy si viete v banke schváliť hypotéku na rozostavaný dom/výstavbu s tým, že si dáte ako podmienku čerpania vyplatenie existujúcich úverov. Po schválení byt predáte, kupujúci vášho bytu vyplatí vaše úvery a niečo vám ešte z kúpnej ceny ostane no a následne načerpete novú hypotéku na ten dom. Záleží potom od rozostavania stavby. Podľa toho vám určí banka čerpanie, či bude teda jednorazové alebo postupné. Z tých peňazí následne postupne dom dostaviate a ak budete potrebovať ešte nejaké peniaze navyše, viete po kolaudácii dom založiť a zobrať si bezúčelovú hypotéku.

Záleží to však od viacerých faktorov: rozostavanosť domu, aktuálna a budúca hodnota domu, vaše príjmy a úverová história, hodnota bytu, váš vek a niekoľko ďalších faktorov.

Preto vám neviem dať 100%-nú odpoveď k vášmu prípadu, iba všeobecnú ako to prebieha a ako sa to rieši v týchto prípadoch. Na druhej strane ak potrebujete vedieť na 100%, či vám to prejde, akým spôsobom a v ktorej banke tak sa mi kľudne ozvite na mail a môžem sa vám na to pozrieť.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk