Dostanem úver vo výške 45 000 EUR, aby som mohla vyplatiť partnera?

Zodpovedané
19. júl 2024

Dobrý deň,

s partnerom máme spoločnú hypotéku - zostatok je 101 000 EUR. Pôvodná výška bola 115 000 EUR. Sme na nej obaja s partnerom, bola žiadaná na rekonštrukciu domu mojej mami, ktorá povolila záložné právo banke na dom. Prerobili sme, peniaze sme minuli pomaly do mínusu. Prešli 2 roky a prišlo to, na čo ma partner upozorňoval skôr - mojej mame alebo mne môže začať šibať a vyštveme ho z toho domu. Všetko bolo ok, boli sme šťastní, ale mojej mame začalo vadiť, že mám dve mačky. Začala môjmu partnerovi vyčítať, že sa stará a zaujíma iba o časť domu, v ktorej žijeme my dvaja a o maminu časť vôbec (dohoda bola že to bude takto).

Behom posledného pol roka sa to tak vyostrilo, že partner príde večer z roboty a keď ide do sprchy alebo nedajbože kúpať sa, tak moja mama začne vrieskať cez poschodie a so všetkým trieskať. Povedala, že my jej absolútne nepomáhame so záhradou a sliepkami a žijeme si svoje žovoty. Ona má len partnera, s otcom je rozvedená a asi čaká, že jej budeme slúžiť.

Dom je napísaný na moju mamu. Partner sa po týchto ťažkých mesiacoch so mnou rozchádza a povedal, že odmieta platiť hypotéku akonáhle opustí dom. Investoval do domu asi 45 000 EUR zo svojho a chce ich späť. Inak odmieta odísť. Momentálne si prerobil jednu izbu čisto pre seba, kde dal bezpečnostné dvere a tam žije.

Vďaka mojej matke sa mi rozpadá vzťah, na ktorom nikdy nezáležalo viac.

Mám prácu na TPP na dobu neurčitú a zárobok mám v čistom 920 EUR mesačne, splátku hypotéky máme 589 EUR mesačne. Chcela by som hypotéku alebo úver vo výške 45 000 EUR, aby som pri najhoršom vyplatila partnera. Hypotéku by so mnou splácala mama namiesto partnera a jeho by sme vyňali z hypotéky.

Je niečo také možné v mojej situácii.

Ak nie, aké mám možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ma mrzí, v akej ste situácii. Mali by ste potom teda hypotéku cca 145 000 EUR s tým, že partner by v nej už nebol zakomponovaný, ale namiesto neho by tam bola Vaša mama? Ak áno, tak na to potrebujete príjem niečo okolo 1800 EUR mesačne alebo tak (ak by ste boli na úvere sama). Ak aj s mamou, tak oveľa viac. Predpokladám, že aj splatnosť hypotéky by mohla byť oveľa nižšia než na 30 rokov.

Skôr si myslím, že sa to nijak nebude dať vyriešiť no a ak sa hypotéka nebude splácať, príde exekúcia a následne aj zobratie celej nehnuteľnosti. Najlepšie je sa racionálne dohodnúť s partnerom, nech navštívite osobne nejakého finančného poradcu vo Vašom okolí a spýtate sa ho, ako sa to dá vyriešiť tak, aby ste všetci boli spokojní (ak je vôbec nejaká taká alternatíva). Minimálne to treba skúsiť.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk