Ako predať byt, vyplatiť hypotéku a požiadať o novú hypotéku na novú nehnuteľnosť?

Zodpovedané
1. mar 2022

Dobrý deň,

máme hypotéku na byt a chceli by sme sa sťahovať.

Existuje ná cesta ako predať byt, hypotéku vyplatiť a požiadať o novú na novú nehnuteľnosť?

Dá sa to nejakým spôsobom preniesť?

Momentálne som na RD a teda príjem nemám.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že podstata otázky je, že by ste chceli skôr preniesť hypotéku, resp. sa vyhnúť z dôvodu nemožnosti dokladovať dostatočné príjmy hypotéke novej.

Ak by ste boli jediná žiadateľka, tak by ste novú hypotéku nezískala. Resp. mi chýba info, či by bol pre Váš zámer spolužiadateľ, ktorého príjmy by sa dali tiež využiť.

So zmenou zabezpečenia môžete do istej miery operovať. Napr. my sme teraz stavali dom a nebral som si so ženou novú hypotéku. Než sme byt predali, tak sme banke zaplatili poplatok a prehodili hypotéku na byt rodičov. Za náš predaný byt sme získali skutočne skvelú sumu peňazí a to nám dovolilo si spolu s našetrenými peniazmi postaviť dom nový, v ktorom už úspešne bývame. Teraz budeme kolaudovať a následne budeme prehadzovať tú starú hypotéku, ktorá "čaká" na byte rodičov, na náš nový dom. Robili sme to aj z dôvodu, že mám výhodnú hypotéku na dlhšiu fixáciu ako bývalý zamestnanec banky a tiež sme chceli pre účely stavby mať na "stole hotovosť", s ktorou budeme operovať. Vďaka tomu sme viackrát ušetrili, keďže vždy keď trebalo a bolo niečo výhodné sme mali peniaze k dispozícii.

Možno toto by mohla byť cesta aj pre Vás, ako vyriešiť financovanie novej nehnuteľnosti tak, aby ste si nemuseli brať hypotéku novú. Získali by ste tak pri predaji peniaze za Vašu súčasnú nehnuteľnosť a použili by ste ich na riešenie nehnuteľnosti novej. Treba to samozrejme dobre premyslieť, aby ste "len" nepredali strechu nad hlavou a aby sa aj podarilo úspešne zafinancovať Váš zámer (určite zohrá úlohu aj to, aká bude Vaša rezerva, ak teda neviete financovať v dostatočnej miere úvermi a nová nehnuteľnosť by bola drahšia).

Pre lepšiu odpoveď či prejdenie alternatív prípadne napíšte mail.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk