Ako máme vyriešiť naše bývanie?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

s manželom vlastníme štvorizbový byt v klasickom paneláku, ale v pomerne dobrej lokalite. Máme 46 a 49 rokov, nemáme úvery, ani iné dlhy, Máme dve deti 14 a 20 ročné. Máme stabilnú prácu, spolu ten základný príjem (bez odmien, príplatkov) je cca 2 400 eur.

Stále som chcela bývať v dome, blízko prírody. Rodina bývajú v bytoch, tak ta príroda mi chýba. Ale neriešili sme to, deti boli malé tak sme preferovali dovolenky zimné, letné, kúpili sme auto. Ale teraz sa bojím, že sme zmeškali ako sa hovorí vlak. Úspory možno 20 000 eur.

Ja stále riešim nové bývanie. Byt by už po cca 20 rokoch bývania potreboval zase komplet rekonštrukciu. Ceny nových domov blízko mesta sa pohybujú už cca 300 000.za holodom. Ceny nových bytov cca 250 000 eur.

Už cca 5 rokov si hovorím toto neodfinancujeme a pritom ceny stále rastú a každým rokov to je ešte horšie.

Čo by ste robili vy?

Čo vieme odfinancovať a ako?

Dá sa to bez toho, aby sme predali byt, ale ho ho iba prenajímali?

Viem, že najrozumnejšie by bolo zrekonštruovať byt a kúpiť si nejakú záhradu s chatkou, ale uvažujem aj kúpiť nový byt niekde na okraji mesta a tento predať. Len ta transakcia, keď developer chce vyplácať zálohy a ja medzitým musím predať byt, aby som mala na splátku.

Je rozumné zobrať hypotéku a po presťahovaní ju splatiť s predaja bytu?

Alebo kúpiť dom a zaviazať sa na vysoké splátky?

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

plne chápem aj Vašu túžbu a tiež aj to, že ste aktuálne pred vcelku nákladnou rekonštrukciou a vravíte si, či už radšej neísť rovno do domčeka.

My sme stáli na začiatku tohto roka pred rovnakou voľbou. A dnes sme začali sťahovanie do nášho nového montovaného domčeka. Takže moja rada je, ak cítite, že to chcete, tak to skúste nejako preveríť - nielen financovanie, ale celkovo možnosti stavby/kúpy. Často čísla odhalia najviac 🙂. Je určite rozumné sa aj zamyslieť, či ešte investovať viac do súčasnej nehnuteľnosti, ak pri dnešnom dopyte po dobrých nehnuteľnostiach by to niekto možno kúpil za veľmi dobré peniaze práve aj pred rekonštrukciou, kde si to vie sám potom prerobiť.

Treba si povedať, že pri príjmoch okolo 2400 EUR, by Vám banky mali poskytnúť v rámci úverového stropu hypotéku/uvery maximálne do výšky 230 400 EUR. Občas sa podarí na výnimku čosi viac, ale asi by bolo dobré rátať radšej konzervatívne s takouto úverovou injekciou a potom s tou rezervou, čo by znamenalo, že povedzme okolo 250 000 EUR by ste mali dokázať vyriešiť kúpu nehnuteľnosti aj bez toho, aby ste byt predávali.

Chcem Vás ubezpečiť, že už som úspešne doriešil stavbu domu (hodnota 235 000 EUR) aj so starším párom ako ste Vy, takže nepovedal by som rozhodne, že Vám ušiel vlak. Tiež máte nehnuteľnosť, ktorú som pochopil v nejakom scenári a riešení ste ochotní predať. A viem, že s bývaním je to občas oštara a že nikto nechce byť napr. rok či aj viac v prenájme (tiež to ide do peňazí), a že nie vždy sa dá bývať niekde u rodiny.

Poviem Vám však, že nám sa podarilo na začiatku roka si povedať, že chceme ísť do toho domu a dnes sme skutočne reálne sa začali sťahovať. Pritom sme to zvládli cez pandémiu, ja som bol v nemocnici s COVIDom na kyslíku, meškal nám materiál, kúpili sme drahší pozemok ako sme si mali dovoliť a ešte veľa veľa iných komplikácií, ktoré sme zvládli. Mali sme samozrejme aj šťastie, lebo nám dom realizoval dlhoročný známy, ktorý má fungujúcu a spoľahlivú firmu, mali sme šťastie, lebo sme riešili montovaný drevodom, kde sme získali neskutočne rýchlejšiu realizáciu, mali sme šťastie, lebo kupujúci nášho bytu po zľave pár tisíc bol ochotný čakať 7 mesiacov, kým sa vysťahujeme. A to je žena v 7mesiaci tehotná a máme 3ročný dynamit ešte jeden... ALE ZVLÁDLI SME TO, a po skúsenostiach s desiatkami podobných prípadov verím, že by ste to zvládli aj Vy 🙂. Nesúhlasím, že Vám odišiel vlak.

Je však pravda, že to treba overiť. Asi bude potrebné pri tých cenách bytov (a to sú novostavby) a cenách domov vo Vašej oblasti, urobiť aj nejaké kompromisy. Napr. ten predaj bytu brať ako podstatnú časť riešenia a financovania, alebo stavba v inej lokalite, možno stavba montovaného domu, možno bude potrebné riešiť aj prenájom, či zľavu z bytu, že tam budete ešte nejaký čas bývať.

Predaju bytu by nahrávalo aj to, že nechcete sa "zaviazať" na príliš vysoké splátky, lebo aj sen by mal byť primeraný našim možnostiam a nemali by sme sa stať otrokmi hraničného riešenia. Treba si "naliať pohár s číslami", pri hypotéke okolo 230 000 EUR, je splátka pri Vašom veku okolo 1000 eur mesačne - to je aj pri Vašich vcelku pekných príjmoch viac ako 40% a to je už dosť. Je rozumné, aby ste to dokázali do tých 30% Vašich príjmov, ktoré sa tiež môžu v čase meniť. Ten predaj bytu by som si do toho zakalkuloval a to už by bolo priaznivejšie.

Najhoršie je, že čakať na "prepad" nehnuteľností, najmä novostavieb domov, kde tých fajn pozemkov so všetkými sieťami je v poslednom čase akosi menej a menej a menej. Asi vyčkávať moc nie je úplne výhra. Veľmi by ma prevapilo, ak by nastala situácia, že práve pri pozemkoch a kvalitných stavbách by zrazu nehnuteľnosti klesli pod 30%, to by muselo byť tak vážne, že možno by ste v danom čase ani žiadnu stavbu už nezvažovali. Ak je to Váš sen, ak Váš to stále ťahá k tomu domu.. nečakajte a hľadajte riešenia - kto by to postavil, čo by ste kúpili, skúste ponúknuť byť na predaj za čiastku, čo by Vám k tomu snu pomohla a záujemcom povedzte, že je to za podmienky, že ešte si potrebujete postaviť dom - až v praxi sa dozviete aké sú možnosti a opäť sa to dá prerátať a povedať si či áno, či nie 🙂

Ak by ste to chceli prebrať detailnejšie prípadne napíšte mail. Ale držím Vám palce a opäť myslím, že Vám rozhodne ešte neodišiel vlak. Máte čo predať, máte rezervu, máte už skúsenosti, čo nám mladším chýbajú a aj tak sme to so šťastím dokázali 🙂.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk