Rozdiel medzi ergonomickým nosičom a klokankou

Rozdiel medzi ergonomickým nosičom a klokankou je zásadný v ich vplyve na motorický vývin dieťaťa2.

Klokanky podobne ako pasívne chodítka1 majú negatívny vplyv na vývin pohybového aparátu dieťaťa. Nie je zabezpečená ergonomická poloha dieťaťa. V klokanke je dieťa prakticky zavesené za rozkrok. Chrbátik má doguľata. Chrbtica je podopretá po celej dĺžke a dochádza tak k jej neúmernej záťaži. Dieťa sa naopak prehýba do luku. Zvyčajne majú klokanky aj nedostatočnú oporu hlavičky dieťaťa a dochádza k zapažovaniu ručičiek. Nožičky dieťaťa nie sú podoprené od kolienka ku kolienku a nie sú tak v abdukčnej polohe. Nie sú pokrčené v kolenách a doširoka roztiahnuté od seba. Namiesto toho visia rovno dole. Dochádza k nadmernému namáhaniu bedrových kĺbov a môže byť ohrozená aj budúcu plodnosť. U dievčatiek nemusí prebehnúť správny vývin panvy a u chlapčekov dochádza k stláčaniu semenníkov. Navyše sa pravidelným opakovaním nevhodnej činnosti fixujú zlé pohybové vzorce, môže sa spomaliť až zablokovať motorický vývin. Následkom býva skolióza v neskoršom veku, bolesti chrbta či hlavy, dýchacie ťažkosti (kvôli zablokovaným rebrám), problémy s bedrami a panvou.

Ďalším dôvodom nevhodnosti klokanky pre nosenie detí je to, že je v nich návodom povolené nosiť dieťa čelom od seba. Vtedy nie je možné nielen zaistiť ergonomickú polohu, ale má to aj negatíva pre psychickú pohodu dieťaťa. Keď je dieťa presýtené vnemami, nie je schopné sa odpútať od sledovania okolia ruchov. Nemá možnosť sa pozrieť do tváre nosiča a schúliť sa, tvárou pritisnúť na telo nosiča a tak okolia odfiltrovať a prípadne zaspať. Dieťa umiestnené v klokanke čelom od nosiča zaspáva až totálnym psychickým a fyzickým vyčerpaním. Navyše potom nie je možné zaistiť hlavičku spiaceho dieťaťa v pohodlnej pozícii.

Ďalej mávajú klokanky nedostatočné možnosti dotiahnutia popruhov a nedostatočnú hrúbku polstrovaných popruhov. Niektorým chýba bedrový pás. Lacnejšie typy nebývajú pohodlné ani pre nosičov.

Rozdiel medzi ergonomickým nosičom a klokankou

Ergonomické nosiče17 sú od klokaniek odlišné. Pri správnom použití nadmerne nepreťažujú, alebo jednostranne nezaťažujú chrbticu a bedra dieťaťa. Aj v ergonomickom nosiči ale zásadne nosíme dieťa čelom k nosiču. Dieťa musí byť podopreté medzi nožičkami materiálom nosidla od kolienka ku kolienku. Musí mať zaguľatený chrbátik a podsadený zadoček a kolienka vyššie ako zadoček. Pre dosiahnutie tejto polohy bábätko chytíme pod kolienkami a zatlačíme mierne nahor, až sú nožičky so zadočkom do tvaru písmena M.

Dôležitým bodom je aj pevné dotiahnutie nosidlá, aby jeho materiál dobre podopieral chrbátik dieťaťa a hmotnosť dieťaťa bola rozložená po celej dĺžke jeho chrbtice. Pri správnom dotiahnutí sa bruško, hruď aj ramená bábätka dotýkajú tela nosiča a nedochádza k zvýšenému ťahu popruhov nosidlá za ramená nosiča. V prípade najmenších alebo spiacich detí je hlavička položená na nosičovom tele a podľa potreby zabezpečená.

Malé bábätká nedokážu roztvoriť nožičky široko do tvaru písmena M. Sú vo fyziologickej polohe s nožičkami pokrčenými a pritiahnutými k brušku (ako žabičky). Nožičky sú položené medzi telom bábätka a nosiča a zostávajú tak vnútri úväzu šatky alebo v novorodeneckej vložke ergonomického nosidla. Avšak u novorodencov a niekoľkotýždňových dojčiat je vhodnejšie využiť šatku, lebo telo bábätka obopína tesnejšie a lepšie tak fixuje jeho polohu.

Viac o rozdieloch medzi ergonomickým nosičom a klokankou na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Mgr. Věra Kalousková: Vázání pevných šátků na nošení dětí
  2. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=94
  3. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=102
  4. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=32
  5. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151984043317539.1073741855.233995982538&type=3
  6. https://web.archive.org/web/20160718083528/http://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the...
  7. http://www.boba.com/research/strollers-baby-carriers-and-infant-stress/
  8. http://www.cpsjep.cz/cz/dokumenty/Noseni_v_satku.doc

Hodnotenia a skúsenosti s rozdielom medzi ergonomickým nosičom a klokankou

Máš skúsenosť s rozdielom medzi ergonomickým nosičom a klokankou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť