tanity
20. dec 2015
6991 

Klokanka versus ergonosič

O ergonomickom noseni sa zvykne hovorit ako o zdravom noseni, no nie kazdy tusi alebo vie, co sa za tymto spojenim skryva. A nakolko obrazky niekedy mozu byt vystiznejsie nez slova, rozhodla som sa poprosit mojho manzela, aby mi nafotil par porovnavacich fotiek v klokanke a ergonosici (ergonomickom nosici). Na nich by som sa vam pokusila popisat zakladne rozdiely medzi ergo a neergo nosenim a nosicmi.

Musim podotknut, ze klokanku som mala na sebe prvy raz. Taktiez moj syn bol v nej po prvykrat. Tento clanok som sa rozhodla spracovat ako vizualneho pomocnika a pomocku pre mamy, ktore by rady nosili svoje dietatko, no nepoznaju rozdiely medzi vhodnym nosicom na nosenie a klokankou. Mozno im pomozu moje postrehy, rady ci poznatky, ktore som doposial o ergonoseni nazbierala a verim, ze sa rozhodnu pre vhodne nositko pre svoje dietatko 😉. Clanok je stiahnuty z mojej FB stranky Mama ma nosi s laskou https://goo.gl/L6oRii .

‪#‎ergonomickenosenie‬ ‪#‎klokankaverzusergonosic‬ ‪#‎manduca‬ 
Dakujem Brano Novak Photography (FB), www.branonovak.com

ergonosic: Manduca

1. Podla mna jeden z najzavaznejsich a najdolezitejsich rozdielov medzi ergo a neergo nosicmi (klokankami) predstavuje to, ze dietatko v klokanke nie je spravne podsadene, nakolko to klokanka neumoznuje. V klokanke dietatko proste nie je mozne podsadit, dietatko v nej visi. Preto sa aj klokankam zvykne vystizne hovorit visitka. Na fotke je vidiet, ze latka klokanky nesiaha od kolienka po kolienko. Medzi nozkami je uzky pas latky, aj ked musim podotknut, ze tato klokanka je z tych mierne hybridnych a pas medzi nohami nie je az taky uzky, ako je to vidiet u inych (horsich) znaciek. Dietatko vsak v klokanke visi za genitalie, co mu zrejme neprospieva a nie je mu to ani prijemne ci pohodlne. 
Oproti tomu v ergonomickom nosici je dietatko pekne podsadene, co znamena, ze ma kolienka vyssie nez zadocek a nozicky z pohladu spredu pripominaju pismeno „M“. Takejto polohe koncatin zvykneme hovorit abdukcno - flekcne postavenie, a pri noseni je toto postavenie koncatin povazovane za prospesne pre dieta aj z pohladu spravneho vyvinu bedrovych klbov. Pri tomto postaveni totiz nasiroko roztiahnute dolne koncatiny zvieraju ziaduci 90-100 stupnovy uhol odporucany aj ortopedmi pre spravny vyvin bedrovych klbov. Takto nasiroko roztiahnute nozicky zafixovane nosicom v dobrej polohe mozu nahradit aj balenie nasiroko ci pouzivanie pomocok typu Pavlikove remence a pod. (odporucam konzultovat s ortopedom, ale mam uz aj vlastne pozitivne skusenosti s mamickami, ktorych deti mali odchylky vo vyvine oproti norme a rozhodli sa namiesto pomocok na korekturu pouzit satku ci ergonosic. Po par tyzdnoch intenzivneho nosenia dosiahli velmi priaznive vysledky potvrdene vysetreniami u ortopedov).

2. Chrbtova opierka klokanky neposkytuje dietatku dostatocnu oporu chrbtice - casto byva vystuzena natolko, ze nekopiruje prirodzene zaobleny chrbatik dietatka, ale naopak, nuti ho neprimerane sa vystierat, ba az prehybat do luku. Mensim detom, ktore este dobre nedrzia hlavicku, cize u nich este neprebehlo spevnenie v oblasti krcnej chrbtice (cca 3.-4. mesiac), neposkytuje vobec oporu v oblasti krcnej chrbtice. Tym, ze dietatko v klokanke visi a nie je podsadene, vyvija sa zbytocne neprijemny tlak na krcnu chrbticu, co moze viest k predrazdovaniu CNS (deti mozu byt placlive ci nervozne). Tato klokanka je z tych lepsich na trhu, jej chrbtova opierka nie je uplne vystuzena, resp. je vystuzena makkym materialom, takze sa z velkej casti dokaze prisposobit aj chrbatiku dietatka.
Chrbtova opierka ergonosica je vyrobena z makkej tkaniny, v tomto pripade je to 100% biobavlna. Takto je chrbtova opierka prijemne makka a prirodzene kopiruje telicko dietatka, teda aj jeho chrbatik po celej jeho dlzke (v krcnej, hrudnej aj bedrovej oblasti). Tym, ze je dietatko v ergonosici podsadene (ma nasiroko roztiahnute nozicky s kolienkami vyssie nez zadocek), sa jeho chrbatik prirodzene zagulati (zagulatenie zodpoveda stupnu vyvoja dietatka - inak vyzera v satke ci nosici totalne gulaty chrbatik novorodenca a inak zasa chrbatik rocneho dietatka, ktore uz sedi a chodi). Hlavka dietatka spociva na hrudi matky, nevyvija sa ziaden tlak na krcnu chrbticu.

3. Klokanku som sa snazila nastavit si co najpohodlnejsie, ale aj napriek tomu, ze som si viedla ramenne popruhy krizom cez chrbat, bola mi maximalne nepohodlna. Vobec sa necudujem mamickam, ktore v domnienke, ze skusaju "nosit" a siahnu po klokanke, sa nosenia ihned vzdaju, lebo im je to neprijemne. V klokanke mi bolo od zaciatku do konca fotenia velmi neprijemne a nedokazala som sa toho neprijemneho pocitu zbavit. Neviem si predstavit dlhodobe nosenie v nej. Dietatko v nej visi velmi nizko, vytvara sa zbytocne velky priestor medzi matkou a dietatom, nie je podporena vazba a blizky kontakt.
Oproti tomu v ergonosici je dietatko pevne ale prijemne pritisnute na telo matky, tym padom je pre nu ovela jednoduchsie udrzat spravnu posturu pri noseni - nemusi sa zbytocne zaklanat a pretazovat si svoj chrbat. Ak pocujete na ulici ci od znamych poznamky typu "iste ta pri noseni musi boliet chrbat", tak toto sa nevztahuje na dobre nastaveny a pohodlny ergonomicky nosic, kde je vaha dietatka dobre rozlozena. V nom je dietatko v optimalnej vyske, za ktoru je povazovana taka, kedy mu mozete bez problemov dat pusu na celo.

4. V klokanke som mala velmi velky problem udrzat si v nej dieta bez toho, aby mi z nej nevyskocilo. Moj maly dokazal urobit aj "netopiera", co sa mu naramne pacilo, horsie to vsak uz bolo so mnou smile emoticon. Inak podotykam, ze v satke ci ergonosici mi nikdy cosi take nerobil, no v klokanke to bola uplne prva vec, ktoru si vyskusal. Mala som ozaj co robit udrzat ho v takej polohe, aby mi to bolo ako tak pohodlne a obe moje ruky boli plne zamestnane. Maly sa dokazal odklanat a vyklanat do stran, co este viac zhorsovalo celkovy dojem z nosenia.

5. No a kedze sa mu pod ruky dostali velmi nevhodne umiestnene pracky, hned sa pustil do ich skumania. Pracky su na tejto klokanke velmi nekvalitne, slabe a nebolo ziadnym problemom ani pre mojho 1,5 rocneho syna si ich rozopnut. Neodporucala by som klokanku uz len co sa bezpecnosti tyka. Slabe nekvalitne pracky nemali ani bezpecnostnu gumicku, ktora je pri manduce normou. Ramenne popruhy su uzke a nemaju ani ziadne komfortne polstrovanie.
Manduca ma kvalitne pevne pracky. Na bedrovom pase ma dokonca na zapinani specialny bezpecnostny 3 bodovy system, cize nie je mozne, aby ste ho rozopli len jednou rukou, musite pouzit obe vase ruky. Ramenne popruhy su primerane siroke a polstrovane, co zvysuje komfort pri noseni.

6. Syn chcel spat, ale nevedel sa v klokanke ulozit. Snazil sa, ale vobec nedokazal relaxovat, pricom je to dieta, ktore je v satke ci nosici velmi rado. Snazil sa pohodlne ulozit na mojej hrudi. Tu je vidiet, ze je v klokanke aj primerane vysoko (pusa na cielko) a aj primerane "natesno" na mojej hrudi, ale to len z toho dovodu, ze som si ho pritisla k sebe...nedokazala som si to viacej uitiahnut pomocou popruhov (ked som sa o to snazila, stale sa mi rozopli pracky).

7. Tu uz zacinal byt nervozny a placlivy, co on vobec nebyva. Skor je to vysloveny nosenec, tak som cakala, ze mu velmi nebude vadit byt ani v klokanke. No bolo...snazila som sa mu dat ruky do otvorov, v ktorych by ich mal mat, ale stale si ich vytahoval a plakal, jednoducho sa na to zlostil.

8. Hned, ako som ho dala do Manducy, zaspal 🙂. Boli to vyslovene sekundy. Podla mna len cakal, kym zaujme svoju obvyklu "nosiacu" polohu 🙂. Krasne zagulateny zrelaxovany chrbatik, nozky nasiroko roztiahnute, pekne podsadeny s kolienkami vyssie nez zadocek - zdrave, ergonomicke, a pre moje dieta aj zrejme prijemne a pohodlne, nosenie 😉.

9. Nestihla som urobit fotky, kde je maly v klokanke tvarou do sveta. Pssst, priznam sa vam 🙂. Absolutne som na tu polohu pri foteni ani nepomyslela 😉. Asi som bola prilis nervozna z toho, ako neprijemne sa citim aj ja, aj moj syn v klokanke. Asi som uz prilis "zdeformovana" zdravym nosenim v pozici "tvarou k nosiacej osobe" a ina varianta nosenia mi ani nenapadla grin emoticon. Ale ak by som aj bola urobila par fotiek so synom v polohe tvarou do sveta, asi by som nebola mala moznost takto krasne vidiet svoje spiace dieta. 
V ergonosici mate reakcie dietatka stale pod kontrolou. Viete odkontrolovat jeho dychanie. Viete povedat, ci je smutne, vesele, rozrusene, spokojne alebo nespokojne. Je vam stale "na ociach", a tak by to aj malo byt. Ked je prilis unavene a potrebuje si oddychnut ci pospat, jednoducho si polozi hlavku na vasu hrud a zaspi tam. V klokanke taku moznost nema.

10. Najkrajsie okamihy..tu netreba ani slov <3
Ale, predsa 😉. Je tu pekne vidiet, ako spi dietatko v nosici ci satke. Mozno sa vam stalo, ze vam "dobre duse" vraveli, ze sa vam dietatko v satke ci nosici zadusi. Nie je tomu tak a netreba sa toho ani bat. Staci sa uistit, ze ma dietatko volne dychacie cesty, nicim neprekryte a ze sa nedotyka bradou svojej hrude. Mohlo by to totiz viest k stazenemu dychani (ved si len skuste pritlacit bradou o hrud a tak dychat a potom si hlavu jemne zaklonte a nadychnite sa. Sami ucitite ten rozdiel - pri zatlacani brady na hrud sa vam dycha tazko, naopak, pri jemnom zaklone hlavy mate volne a otvorene dychacie cesty a dychanie je bezproblemove). 
TIP: skontrolujte, ci si dietatko velmi netlaci bradou o hrud tak, ze mu skusite vlozit 2 svoje prsty na sirku medzi bradu a hrud. Ak sa vam to nepodari, upravte jeho polohu v nosici tak, ze sa jemne predklonite, zatlacite jemne ale pevne celou svojou dlanou na jeho chrbatik (tym ho pritisnete viac na svoju hrud a jemu sa automaticky briadka dostane vyssie, do spravnej polohy), vystriete sa a nosic lepsie pomocou popruhov podotahujete (tento tip mozete tak isto vyuzit aj pri satke).

11. Na odlahcenie 😉. Jedinou vyhodou klokanky je, ze je v nej dietatko tak nizko, ze ho uz nemusite vobec spustat nizsie na dojcenie 😉. Same si najde rychle zdroj a dozaduje sa ho 😀.

12. Nas vitaz sukromneho testu - Manduca 😉. Pohodlna, osvedcena, certifikovana, bezpecna.

Pekne a zdrave nosenie sa! 🙂

Clanok je stiahnuty z mojej FB stranky Mama ma nosi s laskou https://goo.gl/L6oRii .

Vďaka!🙂

21. dec 2015
21. dec 2015

#navrh. Tius, ty si s fesacikom ziva reklama na nosenie 💖

21. dec 2015
tanity
autor

@emily76 dakujem mimi xxx

23. dec 2015

Este by som mozno k tomu noseniu od nosiaceho doplnila, ze je to nevhodna poloha aj zo zdravotneho hladiska - opat chrbatik nema moznost byt prirodzene zagulateny, ale musi kopirovat telo nosiaceho.
Inak super!!! 🙂

31. dec 2015
tanity
autor

@kofoluska mas pravdu, dalo by sa tam este veeela zakomponovat, ale pri tom mnozstve faktov sa stane, ze daco unikne 😉 kazdopadne, dakujem za postreh 🙂

31. dec 2015

@tanity Vsak to je jasne, neda sa napisat uplne vsetko. 🙂 Je to super clanok tak ako tak, mas moj obdiv, ze si to doplnila este aj o fotky. Na ktorych je od prvej po poslednu jasne vidiet, kde sa Tvoj maly citi ako ryba vo vode a kde mu to vadi. 🙂 To ozaj hovori samo za seba. 🙂 Nas sa velmi rad nosi dodnes, ale zacinali sme s pozicanou klokankou, nic som o noseni nevedela - a ani za svet v nej nechcel byt. V ergo nosici? Aj cely den 🙂)))

31. dec 2015

Pekny clanok. Ja som sa velmi tesila,ze budeme nosit,zial syn odmietal satku aj nosic. Parkrat ked mal 3-4 mesiace sa nam to podarilo,v lete dufam vyuzijeme na turistiku.
Stretavam pravidelne jednu mamicku,co nosi-vylucne a nema kocik. Vyzera velmi brda na to,ze nosi. Nosieva aj jej muz. Zial obaja v klokanke. Aj som rozmyslala,ze jej skusim nieco povedat,ale neviem...Zda sa mi to take,nepozname sa a hned ju poucovat.

1. jan 2016

Hrda tam malo byt ☺

1. jan 2016

Ešte dodám - na fotkách to vidno - že nôžky dieťatka visiaceho v klokanke musia skôr či neskôr zavadzať nosiacemu pri chôdzi

1. jan 2016

Kraaasny clanok!!! Citam ho z mobilu s malou v manduce a prave ju uspavam.Bude mat rok a manduca je nasa nerozlucna kamoska 😉

2. jan 2016
tanity
autor

@kofoluska 🙂 @emjee bolo by super to potom podoplnat do clanku aj o vase postrehy..ked bude viac casu, iste to urobim, ak dovolite xxx dakujem xxx

2. jan 2016
tanity
autor

@alicka850 hm, tak to je velmi citliva zalezitost...nosi vylucne, citi sa tak super, je na ro hrda...to je krasne...len skoda, ze to nie je rgo :P a tazko povedat, ako sa k nej priblizit a naznacit jej, ze to nie je pre male vhpdne nositko...najlepsi je osobny priklad...mne kolkokrat sa same mamky s klokankami ohlasili, ze a vas v tom neboli chrbat? a vy vladzate tolko nosit (nosim vylucne)...a to je uz dobry dovod zacat sa rozpravat o rozdieloch ;) jemne, diplomaticky, ohladuplne ;)

2. jan 2016
tanity
autor

@lentilkabj tesim sa s vami, ze si uzivate nosenie 🙂 dakujem za spatnu vazbu xxx

2. jan 2016

urcite suhlasim, ze ergo nosic je jedina volba pokial sa jedna o dlhodobe nosenie, ja osobne mam vsetky tri deti kocikove, takze nosime len v pripade, ze potrebujem doma po byte volne ruky a dieta sa nevie ulozit a zaspat same - co realne vychadza tak pol hodiny za mesiac. Ked som pred siedmymi rokmi riesila nieco na nosenie pre syna, debaty o ergo verzus neergo som vnimala, ale cena za ergo nosice ma donutila hladat medzi klokankami a cuduj sa svete, nasla som klokanku, ktora okrem podsadenych noziciek ma vsetko v clanku na klokankach kritizujete (dieta sa v nej neprehyba ale zaroven mu opierka drzi chrbatik a malemu dietatu aj hlavicku, da sa krasne nastavit do vysky, ze bozkavam hlavicku bez problemu, chrbat z nej neboli- vaha je fajne rozlozena, pracky dieta nerozopne ani nahodou..... )
Takze z mojho pohladu - ak potrebujete nosit vela, tak jednoznacne ergo nosic, ale na nosenie obcas - existuju aj pohodlne klokanky .....

4. jan 2016

@tanity super clanok, uplne suhlasim 🙂 my mame tiez manducu a nemenila by som na nic na svete... drobka v nej sprvu velmi nexcela byt, ale moze byt, ze nebola zvyknuta lebo nosit sme sa zacali az po 3tom mesiaci, ale trosku trpezlivosti a denneho kratkeho skusania prinieslo svoje ovocie 😉 nosili sme sa casto, pre mna to bolo velmi pohodlne aj prakticke kedze byvame v bytovke bez vytahu a jej sa to zjavne pacilo tiez 🙂 dokonca sme manducu vyuzili aj toto leto na jednej cykloture, ked uz sme mali takmer 2 a pol roka... nosenie stale rovnako pohodlne aj pre mna, aj pre drobku 🙂

4. jan 2016

len na vysvetlenie k tej cykloture... samozrejme sme ju nenosili pocas jazdy na biku 😀

4. jan 2016

Tius super clanok 😊 konecne aj ja viem aky je v tom rozdiel 😉

4. jan 2016

Napíšte aj Keire Nightly. Tiež su ju videla na nejakej fotke vláčiť svoje dieťatko v klokanke. A to som si myslela, že slávne mamky si na tekéto veci dávajú pozor🙂

4. jan 2016
tanity
autor

@gretocka aka je to znacka klokanky prosim?

4. jan 2016

@tanity infantino tripple comfort rider

4. jan 2016

@gretocka okrem chýbajúceho podsadenia táto klokanka drží chrbatik dieťaťa rovno a nie dogulata, umožňuje opačne nosenie a cena je tiež z tých vyšších (nasla som za 1590 CZK, čo je cez 50€)

4. jan 2016

tiez mam manducu nemenila by som, a s bodom 3. uplne suhlasim vobec ma nebolel chrbat pri noseni 🙂

4. jan 2016

Super článok, ďakujem za inšpiráciu 😊

4. jan 2016
tanity
autor

@gretocka prepac, ale to mi ozaj nepride ako komfortny nosic :P tenke popruhy, vystuzena chrbtova cast a to absolutne chybajuce podsadenie - hm, nie, za mna nie..

5. jan 2016

Hm...no teda fuj vsetkym vyrobcom klokaniek! Co to vyrabate? Ved to je cele zle, myslite na nase babatka! Podat na nich trestne oznamenie za umyselne/neumyselne? tyranie detiiii

10. feb 2016

@tanity aka ej to klokanka ta testovana?

25. mar 2018
tanity
autor

@lubiduch ahoj, myslim, ze to bola mamas and papas, ale tym si uz po tom case nie som taka ista...bola to pozicana klokanka.

25. mar 2018
tanity
autor

@tuli_tuli mas pravdu, fuj fuj fuj :D ale vazne teraz 🙂 ohliadnuc od vsetkeho, co v clanku pisem a uvadzam, jedna vec je aj pri klokankach zasadna, a to, ze umoznuje babatku byt pri rodicovi, pri matke, pri otcovi a pod., a takto zazivat pocit bezpecia a istoty ... umoznuje mu takto naplnat si svoje priorodzene potreby. darmo, sice nie velmi vhodny nosic, ale na druhej strane, do istej miery vzdy kontakny, vsakze? 🙂 pokial stale moje vedomosti siahaju, neexistuje studia, ak ano, opravte ma, ktora by potvrdzovala hypotezy, ze klokanky skodia detom a ich zdraviu ...aaale, rozhodne nie su vyhovujuce z hladiska nosiacej osoby. o tom by sa dalo viac pisat, a ak ma niekto zaujem, najde si to na mojom blogu, a hoci aj v clanku o bolestiach chrbta pri noseni: https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2015/12...

25. mar 2018

Začni písať komentár...

Odošli