Druhy látkových plienok

Druhy látkových plienok sa dajú deliť podľa použitého materiálu alebo podľa ich strihu. Najmenej nasiakavé, ale najrýchlejšie schnúce sú bavlnené plienky, majú tendenciu hrubnúť. Viac nasiakavé, dlhšie schnúce a na dotyk drsnejšie sú konopné plienky. Skvelo savé, ale zároveň dlho schnúce sú bambusové plienky, na dotyk sú jemné a hebké, dobre priedušné. Maximálnu nasiakavosť dosahujú látkové plienky asi po troch praniach, bambusové až po desiatich.

Materiál plienky môže byť tkaný rôznym spôsobom, najpoužívanejšia je plienkovina (materiál štvorcových plienok), úplet (mierne pružný), flanel, froté (s drobnými slučkami na povrchu) a velúr (s jemnými krátkymi chĺpkami).

Plienky sú v ponuke v jednej veľkosti, tá sa upravuje skladaním alebo patentkami alebo viac veľkostné, tie sa označujú napr. S, M, L a XL, alebo podľa hmotnosti, vyrábajú sa aj novorodenecké1 (pre malé a nedonosené bábätká1). Jednoveľkostné plienky sú menej nákladné, na druhú stranu sa viac opotrebovávajú a pre malé bábätko sú príliš objemné.

Druhy látkových plienok podľa typu plienky

Štvorcové plienky

Veľké štvorce vyrobené z jednej vrstvy látky, nazývané i štvorcové plienky, aby sa odlíšili od ostatných moderných tvarovaných plienok. Sú klasickou verziou látkových plienok4. Štvorcové plienky sú úspešne používané po stáročia. Sú lacné, všestranné, šetrné k životnému prostrediu a ich skladanie je s trochou praxe veľmi jednoduché. Tieto plienky sa odporúčajú počas prvých 6 týždňov dieťatka žehliť.
Štvrocové plienky

Zvyčajne sú vyrobené z nebielenej 100% organickej bavlny. Drahšie druhy sú vyrábané z konope, bambusu alebo bavlneného flanelu. Vďaka prostému tvaru sú údržba a pranie veľmi jednoduché.

Štvorcové plienky sú najlacnejším a najekonomickejším druhom látkových plienok na trhu, najrýchlejšie schnú, dajú sa poskladať do vhodného tvaru podľa veku a potrieb dieťatka (novorodenecký sklad, sklad na draka, na tretiny). Pri niektorých skladoch sa na upevnenie používa snappi sponka.

Sú však menej savé ako iné druhy plienok, pre niektoré bábätká potrebné pridávať savejšie vrstvy. Štvorcové plienky sú skvelé pre bábätko každého veku. Môžete si ich poskladať do veľkosti akú potrebujete. Ďalšia štvorcová plienka, viacvrstvová plienka alebo konopná vkladačka pridá plienke na savosti, ak je to potrebné pre batoľa alebo na noc. Niekoľko štvorcových plienok je absolútnou nutnosťou pre každú mamičku. Sú trvácne a mimoriadne všestranné; použiteľné nielen ako samostatná plienka, ale i
ako vkladacia plienka do iných druhov plienok. Štvorcové plienky nie sú vodotesné, vyžadujú zakúpenie vrchných nohavičiek na ochranu odevu proti vlhkosti. V tom je však ich výhoda: vy rozhodujete o tom, aké vrchné nohavičky bude dieťatko nosit: vlnené, flísové alebo pul.

Značky 80×80 cm (31.5×31.5″):

  • Imse Vimse Muslin (100g, 156g/m²)
  • Popolini Muslin (140g/m²)
  • MaM Happy Muslin Squares (155g/m²)
  • Kikko Lux (93g, 145g/m²)

Výhody štvrocových plienok

  • Sú lacné. Môžete mať viac ako 80 plienok za cenu 8-10 nohavičkových.
  • Veľmi rýchlo sa sušia. Usušia sa ani sa nenazdáte vnútri na stojane alebo vonku v zime na šnúre.
  • Vyperú sa omnoho lepšie ako nohavičkové alebo viacvrstvové plienky a nikdy vám po praní nebudú smrdieť.
  • Do vedierka sa zmestí celá hromada a dajú sa zložiť na pekne veľkú úhľadnú kôpku.
  • Sú skvelé na zdvojené plienkovanie na noc. Stačí ich rozložiť jednu do druhej a poskladať ako zvyčajne. Sú menej objemné ako nohavičkové.
  • Sú naozaj jednoveľkostné. Tradičné 80x80cm štvorcovky môžete použiť od narodenia po nočník.
  • Vyzerajú rovnako chutne pod vrchnými nohavičkami ako iné plienky.

Viacvrstvové plienky

Viacvrstvová plienka je pôvodom štvorcová plienka ušitá do obdĺžnikového tvaru a rozdelená na 3 časti. Okrajové časti sú zložené zo 4 vrstiev látky. Vnútorná stredná časť je zložená zo 6 alebo 8 častí. Stredná časť je absorbčná vrstva. Vrstvené plienky môžu byť označené ako 4x8x4 alebo 4x6x4. Čísla zodpovedajú počtu vrstiev jednotlivých častí. To však neznamená, že plienky 4x8x4 sú savejšie. Savosť je určená druhom látky. Konope a bambus sa stali rýchlo populárnym materiálom pre výrobu vrstvených plienok vďaka svojej savosti a antibakteriálnym vlastnostiam. Oba materiály sú vysoko absorbčné, čo znamená, že potrebujú menej vrstiev ako bavlnené viacvrstvové plienky. Môžete sa stretnúť napríklad s plienkou, ktorá má 2 vrstvy bambusu a vrstvu ľanu uprostred.
Viacvrstvová plienka

Viacvrstvové plienky sú obdĺžnikového tvaru a odlišujú sa veľkosťou, teda dĺžkou a šírkou. Väčšina bábätiek bude potrebovať iba 2-3 veľkosti počas svojho celého prebaľovacieho obdobia. Šírka nemusí byť rovná šírke pása bábätka, lebo viavrstvové plienky sa zvyčajne zopínajú snappi sponkou alebo skladajú podľa ľubovôle. Zopnúť sa dajú hocikde od bokov bábätka až po stred.

Hoci sú viacvrstvové plienky čiastočne rozdelené, stále potrebujú minimálne zloženie. Poskladané na tri časti do obdĺžnika môžu zároveň slúžiť ako vynikajúca lacná vkladacia plienka napríklad do kapsových plienok.

Výhody a nevýhody viacvrstvovej plienky

  • je veľmi lacná a ekonomická
  • rýchlo schne, aj keď kvôli viacerým vrstvám o málo dlhšie ako klasická jednovrstvová štvorcová plienka
  • je potrebné minimálne skladanie do vhodného tvaru
  • môžu sa vyskytnúť problémy so savosťou, čo je však riešiteľný problém pridaním ďalšej plienky
  • sú trochu objemné po zložení.
  • môžu slúžiť ako vynikajúca vkladacia plienka pre iné druhy plienok
  • pri vhodnej údržbe vydržia roky a viaceré deti
  • sú na ne potrebné vrchné nohavičky

Nohavičkové plienky

Nohavičkové plienky pozostávajú z plienky ušitej v tvare nohavičiek, takmer vždy z prirodného materiálu akým sú bavlna, konope alebo bambus. Savú vrstvu majú všitú alebo zvonka upevnenú. Upevňujú sa zvyčajne patenkami alebo suchým zipsom. Majú gumičky s hrubšou vrstvou okolo nožičiek a na páse, ktoré zabraňujú unikaniu tekutiny. Sú vyrábané v jednoveľkostnej alebo viacveľkostnej variante. Jednoveľkostné sa upravujú radom patentiek vpredu a sú využiteľné od narodenia až do odplienkovania dieťatka. Viacveľkostné sú určené pre určitú váhu a/alebo vek dieťatka, čiže ak z jednej veľkosti vyrastie, kúpite väčšiu.

Nohavičkové plienky sú najčastejšou voľbou pre nočné látkovanie alebo pre veľmi cikajúce detičky. Zväčša sa predávajú už aj s vkladačkami, a tak sa považujú za najsavejší druh plienky.

Nevýhodou je dlhšie sušenie.

Nohavičkové plienky vyžadujú pridanie nepremokavej vrchnej vrstvy (pul, flis, vlna).

Nohavičková plienka

AIO (All In one = všetko v jednom) plienky

Plienka AIO, označovaná i ako plienka 3v1, pozostáva z vodoodolnej vrchnej vrstvy, vnútornej stay-dry vrstvy a všitej savej vrstvy. Všetky vrstvy tvoria jeden celok. Zo všetkých látkových plienok najviac pripomína jednorázovú plienku, pretože nepotrebuje pridať ani vrchné nohavičky, ani vkladacie plienky a rovnako jednoducho sa používa. Po použití sa perie celá plienka. Nie sú veľmi vhodné na noc alebo na dlhé cesty, pretože majú mierne nižšiu savosť. Niekoho môže odradiť aj vyššia obstarávacia cena.

aio

SIO (Snap In One = pripnuté k sebe) plienky

SIO veľmi pripomínajú AIO s tým rozdielom, že pozostávajú z dvoch častí namiesto jednej. SIO pozostáva z vonkajšej vodoodolnej vrstvy a vymeniteľných savých jadier (vkladačiek), ktoré sa k vnútornej vrstve pripínajú patentkami, suchými zipsami alebo sa tam jednoducho vložia. Savá vrstva môže byť z čisto prírodného materiálu alebo môže mať stay dry úpravu. Po použití nemeníte celú plienku, ale len savé jadro. Vrchnú časť môžete používať, kým nie je znečistená stolicou alebo nezapácha močom. Plienka rýchlo schne.

sio

Kapsové plienky

Kapsová plienka pozostáva z nepremokavej vonkajšej vrstvy a stay dry vnútornej vrstvy, ktoré spolu tvoria kapsu na vkladanie savej vkladacej vrstvy. Do kapsy môžete vložiť čokoľvek – bavlnený štvorec, viacvrstvovú plienku, starý froté uteráčik, vkladačky z mikrovlákna, či bambusu. Voliteľnosť a flexibilita savej vrstvy kombinovanej so stay dry vrstvou z nich robí vynikajúce plienky na noc a dlhé výlety. Bez vloženia savej vrstvy ich môžete použiť ako plienkové plavky. Jedna z najlepších vecí na kapsových plienkach je ich savosť. Môžete si vyrobiť tak savú plienku akú potrebujete. Ak Vaše bábäťko močí priveľa tekutiny naraz alebo sa chystáte použiť plienku na dlhší čas, jednoducho pridáte dostatočné množstvo savých vrstiev. Na bežné použitie môžete pridať iba malú tenkú vkladačku pre štíhly vzhľad. Kapsové plienky sú výbornými plienkami na denný i nočný spánok, kratšie i dlhšie výlety, pre pestúnov. Tak jednoducho sa používajú, že ich zvládnu aj osoby, ktoré nie sú na látkové plienky4 zvyknuté. Na druhej strane ich menšou nevýhodou je prevaha syntetického materiálu. Kapsové plienky sú naozaj také jednoduché. Iba vložíte želaný savý materiál do kapsy a dieťatku plienku založíte.

Vkladacie plienky

Slúžia na dovypchávanie štvorcových, viacvrstvových, nohavičkových, kapsových plienok. Sú určené na zvýšenie savosti.

Vkladacie plienky

Separačné plienky

Separačné plienky (známe tiež ako separačky) slúžia na zachytenie detskej stolice. Dávajú sa priamo pod zadoček. Väčšinou dostanete kúpiť po 100 ks (v rolke alebo krabici). Pocikanú separačanú plineku môžete ešte opakovane prať, kým sa nerozpadne. Ušpinenú od stolice vyhodíte do WC.

Separačné plienky

Separačky môžu byť:

  • celulózové – sú viac papierové, pripomínajú toaletný papier. Sú hustejšie. Po použití (okakaní, ocikaní) sa dajú ešte 2-3 x oprať a použiť znova. Vhodné sú pre menšie, kojené deti.
  • z kukuričného škrobu(napr. Little Lamb, Lollipop), sú mäkšie a príjemnejšie k pokožke než celulózové.
  • viskózové – konzistenciou pripomínajú skôr vlhčený obrúsok, sú redšie. Po použití sa dajú ešte 3-5 x oprať a použiť znova. Vhodné sú pre väčšie deti, ktoré už jedia tuhú stravu. Riedka stolica by sa po nich šmýkala. Sú klzkejšie a majú taký min. stay dry efekt.

Druhy látkových plienok podľa materiálu

Bambusové

Plienky z tohto materiálu sa vyznačujú skvelou savosťou. Na dotyk sú jemné a hebké. Tiež vydržia podstatne dlhšie než napríklad plienky z bavlny. Bambus sám o sebe kvôli svojim dutým vláknam perfektne odvádza vlhkosť a je veľmi priedušný. Nevýhodou je dlhšie schnutie plienky.

Konopné

Asi najsavejším materiálom, ktorý sa používa na výrobu plienok je konope. Používa sa však s prímesou bambusu, kedy vymiznú jeho negatívne vlastnosti, a to hrubnutie látky, ktorá je potom drsná na dotyk.

Bavlnené

Plienky z tohto materiálu majú najnižšiu nasiakavosť, ale oproti vyššie spomenutým schnú najrýchlejšie. Bavlnené plienky majú tendenciu viac hrubnúť.

Viac o druhoch látkových plienok na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180405040238/http://www.bocianiehniezdo.sk/content/co-o-pampers-nev...
  2. Foto: http://www.imsevimse.co.uk/
  3. fotografie: http://www.bamboolik.cz/
  4. fotografie: http://www.anavy.cz/

Hodnotenia a skúsenosti s druhmi látkových plienok

Máš skúsenosť s druhmi látkových plienok?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť