Fontanela

FontanelaFontanela (tiež lupienok) je väzivové spojenie (doštičky) na hlave novorodenca1 v miestach, kde sa stretávajú kosti utvárajúce lebku. Doštičky medzi lebečnými kosťami umožňujú ďalší rast lebky po pôrode32 a zväčšovanie objemu mozgu.

Fontanela sa postupne zaťahuje, až zhruba v 2 rokoch celkom zmizne vďaka zrastu kostí lebky. Je dôležitá hlavne počas pôrodu, kedy sa kosti môžu stiahnuť a zúžiť tak, aby prešli pôrodnými cestami. Detská hlavička je najväčšia časť,ktorá počas pôrodu prechádza pôrodnými cestami a vďaka stiahnutiu lebečných kostí sa dostáva dieťa na svet ľahšie.

Ak keď hlavička bábätka vyzerá vďaka mäkkým miestam veľmi krehko, je chránená dostatočne veľkou membránou. Rodičia sa preto nemusia báť manipulovať s detskou hlavičkou2 pri kúpeli alebo pri inej manipulácií s dieťatkom.

Druhy fontanel

Na hlave dieťatka sa nachádza až 6 druhov fotanel, ktoré sa líšia svojou veľkosťou a umiestnením:

  • Veľká fontanela má tvar kosoštvorca. Nachádza sa medzi čelnou kosťou a oboma temennými kosťami. Pri nedostatočnej hydratácii (pri vracaní, hnačke, chybnom pitnom režime) je prepadnutá. Na hlavičke bábätka je možné nahmatať preliačinku. Pri zvýšenom tlaku v hlavičke (meningitída, zápal mozgových blán, krvácanie) je napätá, tuhšia, zväčšená a často pulzuje. Veľká fontanela sa postupne zmenšuje. Väčšinou sa uzatvára okolo 13. mesiaca veku dieťaťa, v niektorých prípadoch však aj neskôr (18. - 24 mesiac veku dieťaťa).
  • 4 fontanely sú tak maličké, že aj odborný lekár má problém je nahmatať, bežne sa nevyšetrujú.
  • Malá fontanela má trojuholníkový tvar. Nachádza sa v záhlaví medzi zadnou časťou temennej kosti a kosťou tylovou. Uzatvára sa okolo 6. mesiaca dieťaťa.

Poruchy fontanely

  • Predčasný zrast jedného alebo viacerých lebečných švov : nazýva sa kraniosynostóza. Tá vedie k deformitám lebky1 počas rastu. V niektorých prípadoch je to následok abnormálne tvarovanej hlavičky. V iných prípadoch, ak je narušený vývin mozgu, sú to vývinové poruchy.

Viac sa dočítate v samostatnom článku: Kraniosynostóza4.

  • Prepadnutá fontanela : môže byť príznakom dehydratácie. Je dôležité, aby rodičia dbali o neustály príjem tekutín a zaistila tak bábätku dostatočný pitný režim.
  • Vypuklá fontanela : môže byť :
  • meningitídy
  • poranenia hlavy
  • infekcie mozgu
  • nahromadenej tekutiny okolo mozgu - bábätko je ospalé a má horúčku
  • keď plače, zvracia a fontanela sa potom v kľudnom stave vráti na svoje miesto, nemusia sa rodičia ničoho obávať

Kontrola fontaleny

Po pôrode fontanelu novorodenca kontroluje pôrodná asistentka alebo priamo pediater. Počas kontroly môže pravdepodobne detský lekár alebo pôrodná asistentka1 naraziť na nejaké nezrovnalosti, ktoré sú potom sledované pediatrom, ktorý dieťa neskôr kontroluje na pravidelných preventívnych prehliadkach.

Viac o fontanele na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003310.htm
  2. http://carta.anthropogeny.org/moca/topics/age-closure-fontanelles-sutures
  3. http://www.naseporodnice.cz/vyvoj-ditete/mala-a-velka-fontanela.php

Hodnotenia a skúsenosti s fontanelou

Máš skúsenosť s fontanelou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke