Ako sa ráta ochranná lehota v prípade dobrovoľného poistenia?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

platím si dobrovoľné poistenie, aby mi v budúcnosti vznikol nárok na materské. Cca tri mesiace pred otehotnením, potom zruším dobrovolné poistenie a následne sa zase prihlásim, keď zistím, že som tehotná. Týmto štýlom ale pár týždňov/mesiacov preplatím, aby mi to naisto vyšlo aj v prípade predčasného pôrodu. Viem, že pri zamestnaní platí pol roka ochranná lehota, aby vznikol nárok na materské, ak je predtým splnených 270 dní.

Ráta sa to tak aj v prípade dobrovoľného poistenia?

Keď si odrátam, že mám zaplatených už 270 dní, tak si prestanem dobrovoľne platiť odvody aj keď ešte nebude termín na požiadanie materskej dávky?

Bude mi plynúť ochranná lehota, alebo to tak nefunguje?

Dokedy si musím poistenie platiť?

Musí to byť aktívne pri žiadaní o materské?

Akonáhle bude o materské požiadané, prípadne akonáhle mi to schvália, môžem dobrovoľné poistenie zrušiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

chcete zrušiť DNP, t.j. neplatiť už DNP a požiadať o materské z ochrannej lehoty? Pokiaľ splníte 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, je to možnosťou.

Ak Vám vznikne nové nemocenské poistenie, automaticky zanikne ochranná lehota a uplatnil by sa nárok na materské z nového nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka