Cysta na pravom vaječníku

jenny248
6. apr 2023

Dobrý večer,

na pravom vaječníku mám 6,5cm cystu, ktorá sa na túto veľkosť pomerne rýchlo zväčšila a preto mi moja gynekologička dala výmenný lístok na konzultaciu, ultrazvuk a prípadne chirurgické odstránenie. Chcela by som sa preto opýtať, ak je tu niekto z KE kraja, či mi neviete odporučiť nejakého odborníka, ktorý sa venuje výhradne týmto záležitostiam a nebude chcieť silou mocou riešiť cystu chirurgicky alebo laparoskopiou. Napriek tomu, že je laparoskopa cýst pomerne častou operáciou mám predňou rešpekt, nakoľko mám 29 rokov, nemám ešte dieťa a bojím sa, že by mi odstránili aj veľkú časť vaječníka a v tom najhoršom prípade celý vaječník. S priateľom už uvažujeme nad bábätkom a preto mám strach aj z komplikácií, ktoré môžu vyplývať z cysty alebo aj z prípadnej operácie. Za každú radu vám budem nesmierne vďačná😊

colsami
7. apr 2023

Su veci, ktore sa naozaj daju odstranit len chirurgicky. To nie je o tom, ze to niekto chce riesit "silou mocou" chirurgicky.
Ak doverujes svojej doktorke, ktora Ti odporuca chirurgiu, kedze videla ako presne Tvoja cysta vyzera a sprava sa... Tak by som netlacila na hocijake alteranativne metody. Bud by som verila lekara, alebo lekara zmenila 🙂
Ved chod na tu konzultaciu k doktorom co Ti odporucila ze sa tomu venuju a uvidis co Ti povedia.
Drzim palce.

beata_k
7. apr 2023

@jenny248 Nemus hned na operaciu. Ja som mala velku ako vajce. Vstrebala sa.

kik2022
7. apr 2023

@jenny248 Ja som mala síce menšiu (4cm) ale mala som 2 naraz (druhá bola menšia) a doktorka mi odporučila vitamín B1 a INDOL3C - ten mi veľmi pomohol a po mesiaci úplne zmizli.

ada_alica
7. apr 2023

@jenny248 nespolehaj na rady,že po nejakom vitamine ti cysta zmizne, ak sa jedná o cystu endometria tak určite nezmizne, určite choď na konzultáciu, ak by sa jednalo o mnou spomínanú zbytočne riskujes, dôveruj svojej lekárke

nevenka
7. apr 2023

@jenny248 tak cysty mozu byt rozneho druhu. Tie funkcne, naplnene tekutinou, vacsinou same prasknu. Ja som mala 7 cm, pocas 3.tehotenstva, moj dr.mi nic nepovedal, az na kontrole v nemocnici, ci o nej viem. Ani pri porode nepraskla, az potom, ako som dostala prvu ovulaciu, tak mi v tom case praskla a vstrebala sa, mala asi 7,5 cm.
Hrozit moze aj pri takychto pretocenie vajecnika, pokial su velke a tazke.
Ale su aj ine druhy, ktore same neprasknu a keby aj, tak je to velka komplikacia s krvacanim do brusnej dutiny, takze doktorka snad vie, co robi a preco odporuca chirurgiu.