Môžu ma vyhodiť pri práci na dobu určitú, ak som tehotná?

petrowna
8. jan 2014

Ahojte,chcem sa poradit,som v 2.mesiaci,zamestnana na dobu urcitu(v zmluve nemam uvedeny datum do kedy) a bojim sa ,ze ked poviem zamestnavatelovi ze som tehotna ma vyhodi.Podla zlmuvy to moze spravit hoc kedy ak sa nemylim,ci? poradte...dakujem 😎

sissy27
8. jan 2014

@petrowna ak si zamestnaná na dobu určitú, tak ako že nemáš uvedený dátum dokedy? o tom predsa je "doba určitá" ... v tomto prípade ti pracovná zmluva končí k stanovenému dátumu a teda vzhľadom k tehotenstvu je málo pravdepodobné, že by ti ju zamestnávateľ predĺžil...
ak si na dobu NEurčitú - vtedy to nemáš ohraničené konkrétnym dátumom - tak len v skúšobnej dobe ťa môže prepustiť bez udania dôvodu, ak máš už po skúšobnej dobe (spravidla to býva prvé tri mesiace), tak ťa môže prepustiť len na základe určitých situácií (napr. hrubé porušenie prac. disciplíny, rušenie prac. miesta), kvôli tehotenstvu ťa oficiálne prepustiť nemôže... realita je taká, že kto chce, ten si dôvod nájde...
na druhej strane - tehotenstvo nie je niečo, čo môžeš tajiť donekonečna, tak ešte raz pozri ako máš postavenú zmluvu a podľa toho sa zariaď, pokiaľ ťa tehotenstvo nijako neobmedzuje vo výkone povolania, tak je len na tvojom zvážení, kedy to oznámiš (najneskôr 6 týždňov pred nástupom na materskú už musíš 🙂 )

petrowna
autor
8. jan 2014

ja mam fakt zmluvu na dobu urcitu bez datumu...ved to mi je cudne ze ako to tak mozem mat...

sarah00
8. jan 2014

@petrowna ako píše @sissy27 nemôžeš mať zmluvu na dobu určitú bez udania dátumu. ako presne máš špecifikované v zmluve že platí od kedy do kedy?

sissy27
8. jan 2014

@petrowna tak sa na to spýtaj zamestnávateľa a nech ti to opraví... buď nech ti dá konkrétny dátum alebo nech to zmení na dobu neurčitú, a asi by som si aj overila, či za teba platí odvody, veď to nedáva zmysel... iba ak by to bola nejaká úkolová práca (napr. vypracovanie nejakého posudku)...

pedroma
8. jan 2014

Aj moja známa má tak postavenu PZ - na dobu určitú, a v kolónke "dokedy " má uvedené, že podľa potrieb zamestnavatela. Jednoducho jej oznámil, že pracovať bude len dovtedy, pokiaľ bude dopyt po výrobkoch, kt. vyrába ich firma.

petrowna
autor
8. jan 2014

@sarah00 mam v zmluve uvedene: na dobu urcitu,a to na dobu trvania docasneho pridelenia zamestnanca k uzivatelskemu zamestnavateli ...a preto sa bojim,ze ma moze hoc kedy vyhodit ked zisti ze som tehotna...

drobcek26l
8. jan 2014

Ja som bola na dobu určitú keď som zostala tehotná a výpoveď mi ani nespomenuli, dokonca mi zmluva končila už keď som bola na materskej dovolenke a zamestnávateľ mi ju predĺžil na dobu neurčitú. Tak dúfam že budeš mať aj ty takéto šťastie.

bajana
8. jan 2014

@petrowna toto je nejaka blbost, zajdi si na personalne alebo este skor na inspektorat prace, nech sa ti na to pozru....zamestnavatelia su teraz velmi prespekulovani, aby si na to nedoplatila.....

eeffka
8. jan 2014

@petrowna mam v zmluve uvedene: na dobu urcitu,a to na dobu trvania docasneho pridelenia zamestnanca k uzivatelskemu zamestnavateli

takze termin mas, doba kym si pozicana inde... akonahle oznamis ze si tehotna uz ta nebude treba a si prepustena, tolko prax. Zvaz ako sa citis, co robis... na tvojom mieste by som drzala usta a zarobila si kym sa este da, ak teda mozes

petrowna
autor
8. jan 2014

@eeffka ved toho sa bojim,ze ako budu reagovat...cim skor im to budem musiet oznamit,kedze budem potrebovat obcas z prace volno na prehliadky a tak...este som rozmyslala,ze ak mi ma nahodou chceli vyhodit ci by mi pomohlo ist na PN? 😖

jaruska6
8. jan 2014

Ja ťa asi nepoteším, bolo to síce 8 rokov dozadu, ale pracovala som 3roky v jednej firme, zmluvu mi vždy predlžovali každý rok na dobu určitú a keď som otehotnela , 2 mesiace po skončení zmluvy na dobu určitú ( to som bola už s malým na materskej )mi doručili výpoveď, pozerali mi to aj 2 právnici, nijak sa to nedalo napadnúť, skoro ma od zlosti porazilo , pretože keď som oznámila, že som tehotná, zamestnávateľ mi prisľúbil, že mi miesto podrží po dobu 1 roka, kým budem na materskej a to som pracovala ako zástupkyňa vedúceho filiálky.A vraj ženy nie sú v zamestnaní diskriminované 😖 ☹

bambinkaa
8. jan 2014

@petrowna v dnesnej dobre je asi mozne vsetko - zmluva bez datumu, no zakony... Ked si na PN, tak by Ta nemohli vyhodit teoreticky. Do 4.- mesiaca do zač. 5. sa to da v pohode utajit, ak nebudes moc vracat. A ked Ti bude priharat pojdes na PN-ku. Prehliadky na zaciatku su raz do mesiaca, to sa vyhovoris, ze mas hnacku, alebo teplotu. Ako da sa to utajit, ale potom otazne je ako Ta prijimu naspät po 3 rokoch, lebo si budu mysliet, ze si dobre mazana. Ale to su aj oni, ak Ti dali zmluvu bez datumu.
Kedy si isla na PN v 5. mesiaci, bolo by to dobre mozno aj pre babo, nemusela by si vstavat, mala by si klud, babo tiez. A po 3 rokoch na materskej si najdes inu robotu, kde Ti daju penke zmluvu podla zakona tak ako sa ma. Mozno by Ta tu len balamutili a nakoniec by si prisla o robotu hocikedy, ked je ta zmluva tak pofiderna. Materska sa vyratava s predosleho roka, ked si pracovala, cize tento rok ak pojdes na PN, to uz neplati. Matersku dostanes. Mozno Ti tu este niekto aj lepsie poradi ako ja. Drz sa a gratulujem ku babatku 🙂 vela zdravicka prajem Vam obom :D

edita56
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
8. jan 2014

@edita56 ak som dobre pochopila z prispevkov vyssie, je to sprostredkovatelska agentura. a podla mna je zmluva v poriadku - ma uvedene, ze kym oni budu mat dopyt po jej praci. to je obdobne, ako je "na zastupovanie pocas MD" - tiez nemusi byt definovany presny datum. tolko moje skusenosti, inspektorat prace s tym nic nespravi

edita56
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petrowna
autor
8. jan 2014

ja som pridela v tej agenture jednej firme (je to dost velka firma na slovensku) a vacsina zamestnancov tam pracuje cez tu agenturu...preto neviem ako je to s tym ked im oznamim tehotenstvo...ci ma aj hned neposlu domov :(

sarah00
8. jan 2014

@petrowna tak potom máš dátum "určený" takéto zmluvy sa robia bežne v personálnych agentúrach. môžeš ísť hneď na PNku ak nie si v skúšobnej dobe, počas PN ťa nemôžu prepustiť, oznámiť zamestnávateľovi, že si tehu - ak nie si v skúšobnej dobe, tiež ťa nemôžu ako tehotnú prepustiť. ak ťa ale užívateľský zamestnávateľ na základe tvojej PN alebo tehotenstva nebude chcieť a informuje o tom tvojho zamestnávateľa (agentúru), tá ťa môže prepustiť, lebo už nebudeš "dočasne pridelený zamestnanec". ja na tvojom mieste by som išla na PN-ku a uvidíš ako sa k tomu postavia. minimálne budeš v ochrannej dobe, ak zostaneš na PN-ke.

bosoriak
8. jan 2014

@petrowna
@sarah00
PN nema vplyv na ukoncenie pracovneho pomeru na dobu urcitu. Zamestnavatel totiz nedava vypoved. Ci je tvoja zmluva platna v takomto zneni to neviem, treba sa spytat na prislusnom inspektorate.

petrowna
autor
8. jan 2014

@bosoriak takze aj ked by som sla na PN ma mozu prepustit?

nini1010
8. jan 2014

@petrowna Čo viem ja tak ked robíš cez PL tak ta mozu vyhodiť aj ked si tehotná.samozrejme tehotenstvo samé o sebe nemôže byť dôvodom,ale dajme tomu že na danej prac.pozicii nemáš pozadovany výkon,čo je dôvodom na prepustenie mozu ta prepustiť aj keď si tehotná.to viem určite.

bosoriak
8. jan 2014

@petrowna Ano, akurat to nebudu volat prepustenie, ale ukoncenie pracovneho pomeru na dobu urcitu a ako dovod uvedu ze uz nie su splnene podmienky pracovnej zmluvy.
Je to len slovickarenie, ale dosah to ma dost velky. Na druhej strane, ak si osvedceny pracovnik, preco by ta vyhadzovali?

sarah00
8. jan 2014

@bosoriak viem, že ak je PN a má dobu určitú, tak prac. pomer môže skončiť. ale ide o to, že ona má v zmluve napísané "počas pridelenia k užívateľskému zamestnávateľovi". to znamená, že pokiaľ užívateľský zamestnávateľ nedá podnet pracovnej agentúre že o ňu ako zamestnanca už nemajú záujem, agentúra ju nemôže prepustiť, pretože je stále "priedelená k užívateľskému zamestnávateľovi". toto je na dlhé lakte a na hru so slovíčkami, ale viem o čom hovorím 😉
@petrowna máš v zmluve napísané aj ku ktorému užívateľskému zamestnávateľovi si priradená? mala by si tam mať aj miesto výkonu práce.

saurian
8. jan 2014

@petrowna
neviem, vsetko som necitala - ale podla zakonnika prace si tehotna, ak to pisomne oznamis zamestnavatelovi. tzn. ak budes mat pred sebou "brucho" a si to neoznamila, moze ta prepustit lebo si to neoznamila a teda tehotna nie si. takze urcite to oznam, nejneskor ked to bude vidiet.
co sa tyka "skoncenia" pracovneho pomeru, ty ti neviem povedat. ale ak to bude chciet ukoncit, ak mas takto postavenu zmluvu tak si sposob najde. tu mas potom "ochrannu" lehotu - myslim do 7 dni sa mozes dat na PN. drzim palce.

bosoriak
8. jan 2014

@sarah00 No ved, ak je schopny pracovnik a klient je s nou spokojny, preco by ju prepustali, ved by boli blbi. Tehotenstvo nie je choroba, tie prehliadky su raz za mesiac, a ukoncit pracovny pomer mozu aj pri odchode na matersku. A ak sa bude chciet vratit, tak ju mozu na rovnaky flexibilny pracovny pomer prijat aj potom.
Nemyslim si, ze je v moci zamestnavatelov obzvlast v sucasnej situacii, kazdemu vytvarat pracovne miesto na dobu neurcitu.
Ale suhlasim s tym, ze kym neoznamila, tak podla zakona vlastne nie je tehotna a zamestnavatel s nou moze tak aj narabat. Na druhej strane pri takto postavenej zmluve jej to oznamenie tehotenstva nijako nepomoze.

majusqa77
8. jan 2014

@edita56 ano, odvody plati agentura. a ona si potom refakturuje dalej firme, pre ktoru sa dana praca vykonava

syrik
8. jan 2014

Podľa mňa Ti môže dať výpoveď az po ukončení dátumu,ktorý Ti na zmluve chýba,takže aj hneď. Kamoska malá na dobu určitú,bola tehu na PN a skončil dátum, skončila aj ona. Ja som mala na dobu neurčitú,ostala som ttehotná na PN a dostala som po dvoch odpracovaných rokoch výpoveď poštou deň po ukončení prac. pomeru.Stačilo,že menil sídlo a názov.V dnešnej dobe so ženami zametaju,ako im pasuje.

edita56
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
8. jan 2014

@edita56 to ano, bohuzial, prax je momentalne taka. takto sa zase chrania agentury, ktore nikdy nevedia dokedy budu sprostredkovavat zamestnancov

sweetzu
9. feb 2014

ahojte, planujeme ivf o tyzden a chcela by som sa spytat ako je to so zamestnanim - mam zmluvu do konca septembra co by znamenalo ze teoreticky vtedy niekedy by som mala ist na matersku. mozu mi v takom pripade predlzit zmluvu, alebo skor sa stym mam rozlucit?

majusqa77
9. feb 2014

@sweetzu moct moze, ale nemusi