Mám prácu na dobu určitú. Kedy oznámiť, že som tehotná?

jankaamartin2
20. jan 2017

Ahojte, dúfam že mi niekto pomôže s mojou dilemou 🙂 Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 28,2,2017 som v 12. týždni tehotenstva v pondelok t.j. 23.1.2017 idem ku gynekologičke kde mi už vystaví tehotenskú knižku. Dilema znie: kedy mám zamestnávateľovi oznámiť, že som tehotná ešte pred skončením pracovnej zmluvy / čo ma môže potom hneď vyhodiť/, alebo až po podpise novej zmluvy ktorú viem, že znova budem mať na dobu určitú na jeden rok / čo potom môže brať ako podvod nakoľko som o tehotenstve vedela keď t. knižku budem mať od toho 23.1.2017 čo mám robiť prosím poradte mi, ďakujem dopredu za každú radu.

evittam
20. jan 2017

@jankaamartin2 Neviem aké máš vzťahy so zamestnávateľom a či budeš pracovať až do nástupu na MD. Ale ja by som mu to oznámila až po podpise novej zmluvy. Aký podvod?! Ty môžeš oznámiť tehotenstvo kedy len chceš. A ak je to normálny človek tak pochopí, že chrániš seba. A ak si normálny zamestnanec a budeš normálne pracovať až do nástupu na MD - teda ak samozrejme nebudeš mať zdravotné problémy, tak nevidím v tom nič zlé. Hold v dnešnej dobe sa treba hlavne starať sám o seba a o svoje dobro a výhody.😉
A ak je to náhodou taký "hajzlík", že ak by si to oznámila pred ukončením zmluvy, že by ti nedal novú - tak ti to môže byť jedno a zariaď si svoje.......A inak on ti nedá výpoveď - tvoja zmluva skončí.....

snehovagula1
20. jan 2017

Urcite by som bola ticho kym ti neda novu zmluvu....vidno to na tebe nebude a zamestnavatela do toho tak vies co....kebyze mu to oznamis pred isto by ti zmluvu nedali

jankaamartin2
autor
20. jan 2017

Ďakujem dievčence za rady ja som mala v pláne oznámiť až po podpise novej zmluvy iba som sa chcela uistiť ako to je bo som včera dostala od známej takú pripomienku že ak už aj novú zmluvu podpíšem a potom oznámiť , že som tehu tak to môže brať ako zamlčanie a zrušiť mi ju môže. ja chcem pracovať čo to pôjde nemám náročnú prácu celý den iba sedím za pc tak keby sa dalo tak aj do 8 mesiaca by som potiahla ak by neboli dajaké zdravotné komplikácie. aby som potom materskú poberala dlhšie.

zuzacka16
20. jan 2017

No ja neviem, či je to korektné to takto urobiť..ja som podobný prípad ako ty..zmluvu mám na dobu určitú do 30.03.2017 a som teraz v 16tt tehotenstva..avšak nakoľko sa tu diali ešte nejaké organizačné zmeny respektíve mali diať, tak som mu to ešte pred Vianocami povedala, lebo si ma zavolal a spýtal sa ma, či tu chcem pracovať a podobne a že nech som úprimná..som mu povedala, čo je vo veci a ostal trošku sklamaný, no určite by som sa nepúšťala do niečoho nového, keď ani neviem ako sa budem cítiť za pár mesiacov..a jemu to aj samému dôjde, že si asi tehu, keď budeš chodiť každý mesiac na prehliadky ku gynekológovi, ale veď to už ako ty chceš..ja som tiež povedala, že tu chcem robiť čo najdlhšie, čo sa bude dať..

katriona1
20. jan 2017

@jankaamartin2 tak jemu to může být celkem jedno, protože, když dostaneš novou smlouvu zase na rok, tak po roce ti prostě skončí a dokud budeš pracovat budeš, a když už ne může si místo tebe hned najít náhradu a i kdybys pracovala až do porodu mateřskou mít delší nebudeš

evittam
20. jan 2017

@zuzacka16 Len nie každý zamestnávateľ je taký ochotný to pochopiť. A takto si aspoň predĺži nárok na podporu - teda ak ju bude mať.😉 A nikde v zákone nie je stanovené, že kedy musíš zamestnávateľovi oznámiť tehotenstvo a ak s ňou podpíšu novú PZ tak už ju nemôžu kvôli tomu prepustiť.....A áno je to len a len o vzťahoch a ona sama musí vedieť čo si môže dovoliť....😉

zuzacka16
20. jan 2017

@evittam veď ja viem, nepíšem že je to povinnosť to hneď povedať, do 3 mesiaca by sa to nemalo hovoriť a záleží či má odpracovaných tých 270 dní, aby mohla mať nárok na materskú, ak má tak jej to môže byť jedno či bude tam ešte pár mesiacov alebo nie..lebo materskú jej to nepredĺži..ak jej však chýba, tak to je niečo iné potom

evittam
20. jan 2017

@zuzacka16 No veď to áno MD jej to nepredĺži - ale ako som už napísala ak jej vznikne nárok na podporu tak ak by ju nestihla čerpať pred nástupom na MD tak si ju môže vyčerpať po MD - ale len do roka od skončenia PP.....A ja si teda osobne neviem predstaviť, že by som bola skoro celé tehotenstvo doma keď nemám žiadne zdravotné problémy - asi by som "scvokla"....Ale to je môj názor.

vver0nika
20. jan 2017

počkaj kým ti predlžia...ja som to mala presne tak pred materskou, zmluva mi končila 30.8. 2015 (v tom čase už som síce vedela že som tehotná ale bola som ticho) predlžili mi ju znova do 29.2 2016 ... keby som im povedala že som tehotná nepredlžia mi ju a peniažky bolo treba...na materskú som odchádzala mesiac pred skončením zmluvy...treba aj zaklamať trošku,lebo s tebou vybabrú

jankaamartin2
autor
20. jan 2017

@zuzacka16 ako je to prosím ťa s tými 270 odpracovanými dňami na nárok na materskú. tých 270 dní musím mať odpracovaných u jedného zamestnávateľa alebo celkom čo som pracovala nakoľko pracujem v kuse od strednej školy a 15,3,2017 bude rok čo v tomto poslednom zamestnaní.

dahmaral
20. jan 2017

Nie nie napocitava sa ti to😉 nemusi byt len u jedneho zamestnavatela

dahmaral
20. jan 2017

A teda vyjadrim aj nazor k povodnej otazke,pohlad zo strany zamestnavatela kedze riadim HR a tieto dilemy zvykneme casto riesit..ako baby vraveli nie je povinnost tehotentvo oznamit, vo vacsine pripadov sa to oplati pretoze tym ziskas ochranu pred pripadnym prepustenim ale rovnako mozes ziadat o preradenie na inu pracu, nerobit nocne atd..zavisi co robis samozrejme..a ma to aj nevyhody- pokial si v skus.dobe ci mas dobu urcitu..tym nemas este vybudovane take vazby na pracovisku a zamestnavatel moc neriesi-proste vymeni..a co sa tyka tvojho rozhodnutia je to vlastne jedno..oznamis mu to po podpisani zmluvy, on najskor zacne hladat za teba nahradu, ty odides na matersku, pride niekto novy a tebe nechaju plynut zmluvu az do skoncenia doby urcitej..akurat zavisi od tvojho sefa ako sa bude k tebe chovat tym ze im bude jasne ze si to tajila a cakala na novu znluvu..a to ti moze byt jedno v principe..v konecnom dosledku je jedno ci mas dobu urcitu ci neurcitu zakon je zial tak postaveny ze zamestnavatel vie s tebou vzdy vydzubat ak velmi chce..

nika_17
20. jan 2017

@jankaamartin2 ja som to mala podobne.Bola som zamestnana na dobu urcitu na rok,pracovala som u nich asi pol roka,ked som otehotnela.Tehotenstvo som im oznamila az v 12 tyzdni,aj to len kvoli tomu,ze sm mala bolesti a musela som ist na PN.Ked mi doba urcita skoncila,zmluvu mi predlzili na dobu neurcitu.Tak skus..

luckamajkova
20. jan 2017

Ja to mam nejak podobne: mesiac po nastupe do novej prace (doba urcita na rok)som otehotnela,zmluvu mam do 11/2017. Teraz som 8tt. Cice este som v skusobnej dobe :-/ chystam sa to oznamit niekedy koncom februara. Je mi jasne,ze mi zmluvu 11/17 ukoncia,no je mi to jedno 😆🤰 ❤

stastnablcha
20. jan 2017

Ahoj. Myslim ze uz asi vies aky je zamestnavatel a co mozes cakat. V kazdom pripade by som bola nastvana a hlavne by som sa citila ako zamestnavatel oklamana. Je pravda ze niekedy si zamestnavatel spocita ze navstevy lekara alebo pripadne PN su naklad... ale ak by som mala pocit zrady zo strany zamestnanca nemusela by som sa spravat ferovo potom ani ja. Oplati sa povedat pravdu asi. Drzim palce..