Môže ma vyhodiť?

d198815
29. júl 2013

Dobry den, mam otazocku. od 2.1.2013 som zamestnana cez jedno agenturu v istej firme. mam narok na vsetko ako zamestnanci kamenny, teda na dovolenku, PN, OCR, paragraf proste vsetko len ked si zmysli moze ma zo dna na den vyhodit, s tym ze ma uz nepotrebuje bez vypovednej lehoty. no a otazka znie:som tehotna, moze ma vyhodit???viem ze sa mozem dat na PN a le chcela by som tam ostat tak ze ci moze nejako som mnou zametat alebo ako tehotnu ma nemoze vyhodit dakujem

aduskatt
29. júl 2013

@d198815 pozri, ako mas uvedene v zmluve ukoncenie prac pomeru. Ak tam mas, ze moze zo dna na den, tak moze

liz_lemon
29. júl 2013

@d198815 aj pre teba plati ZP, takze vyhodit ta nemoze len tak zo dna na den, ak mas PP na dobu urcitu, tak sa skonci dohodnutym dnom, aj ked si tehotna, ale ak mas PP na dobu neurcitu, tak ta prepustit nemoze

aduskatt
29. júl 2013

@liz_lemon v tom mas pravdu, ale autorka pise, ze ma v zmluve, ze ak ju nepotrebuju, mozu ju vyhodit, ona je zamestnana cez brigadnicku firmu

liz_lemon
29. júl 2013

@aduskatt nic take nepise

aduskatt
29. júl 2013

@liz_lemon druhy riadok na konci, treti na zaciatku...alebo som ja zle pochopila

zalka
29. júl 2013

@d198815 kamarátka tiež bola zamestnaná cez agentúru, otehotnela, šla na PN a prepustili ju počas PN . Agentúry si robia čo chcú ... :(

liz_lemon
29. júl 2013

@aduskatt nepise, ze ma nieco take v zmluve

d198815
autor
30. júl 2013

no mam v zmluve ze som zamestnana podla potreby firmy, cize ked si zmysli vyhodi ma ale nie som ako brigadnicka normalne som zamestnana len toto je ta nevyhoda☹

zalka
30. júl 2013

@d198815 máš dosť dní poistenia aby si mohla poberať MD? tj. máš 270 dní poistenia?

d198815
autor
1. aug 2013

nie bude mi chybat september ale to by som si ten jeden mesiac v najhorsom zaplatila ja preco?

zalka
1. aug 2013

@d198815 no neviem nepíšeš aká je tvoja hrubá mzda v zamestnaní, tiež nepíšeš v kt. si týždni tehu ...
ale ak je tvoja hrubá mzda vyššia ako 393 eur ... a ty doplatíš si napr. ten mesiac DNP ... tak bude MD rátaná len z DNP a bude minimálna tj. cca 255 eur ...

dasiacik
1. aug 2013

@d198815
Predpokladam,ze ked si tam zamestnana este len od
zaciatku tohto roku,tak nemas zmluvu na dobu neurcitu.
Cize,z toho plynie,ze ked sa tvoj zamestnavatel dozvie,
ze si tehu,tak ta pravdepodobne okamzite prepusti ku
dnu skoncenia doby urcitej,ako mas v zmluve.Je to
bezna vec,ci si zamestnana cez agenturu alebo priamo
cez firmu.Akurat ty mas tu nevyhodu navyse v tom,ze
teba moze prepustit este skor,ako sama pises-ze ta uz
nepotrebuje...

d198815
autor
3. aug 2013

no to viem ale proste chcem vediet ci to moze spravit aj cez PN?nato by predsa nemal mat narok nie?

mima20115
20. sep 2013

Ja mám podobný problem tiež som cez agentúru a mám napisane v zmluve na 3mesačnú skušobnú dobu a potom dokiaľ ma budu potrebovať. Od 13.8. však marodujem kvoli problemom. Po uplinutí skušobnej doby čo bolo 3.9.2013 som oznamila písomne svoje tehotenstvo. A oni ma až teraz kontaktovali že nemaju premňa prácu a že mi z 29.8. 2013 čo je ešte pred skončenim skušobnej doby pošlu papiere o výpovedi ktoré mam podpisať. Ale veď su to mesiac stare papiere a ja fakt neviem či to mam podisať a či ma môžu proste len takto prepustiť . Neviete mi neikto poradiť ? ...ďakujem.

zalka
20. sep 2013

@mima20115 agentúry toto bežne robia ... ale nepodpísala by som mesiac staré papiere, ak tak s aktuálnym dátumom.

majusqa77
20. sep 2013

@mima20115 ani ja by som to nepodpisala. poslala by som im to spat s kopiou obalky (original o datume dorucenia si nechaj ty), ze nesuhlasim s ukoncenim PP spatne..

mima20115
20. sep 2013

Ďakujem Vám no ja som rozmyšľala že to vobec nepreberiem naj to je na pošte a naj im to pošlu naspäť 🙂

zalka
20. sep 2013

@mima20115 no neviem či je to riešenie ... lebo sa to bude brať ako doručené ... s dátumom kedy sa im to vráti .Skús zavolať na inšpektorát práce a opýtať sa čo máš robiť ...

lolinka2701
21. mar 2014

Ahojte tehulky tiez by som sa chcela opytat pracujem cez agenturu uz asi 8mesiac ale som otehotnela som v 6tyzdi ale som na PN lebo mam rizikove tehotenstvo no na zmluve nemam vobec napisane na aku dobu pracujem ci na urcitu alebo neurcitu ani rok tam neni nic tak sa chcem opytat ci ma mozu vyhodit aj pocas PN alebo je na nas nejaky zakon ktory nam pomoze? Dakujem

olifcek
21. mar 2014

@mima20115 skusobna doba sa predlzuje o prekazky na strane zamestnanca. cize o Tvoju PN sa predlzuje skusobna lehota. nic si tym nevyhrala. a ak zasielku i nepreberies, bude sa to povazovat za dorucene a Tvoj PP skonci tak ci onak.

@d198815 nechapem, preco si kazda zenska mysli, ze zamestnavatel nema pravo prepustit tehotnu zamestnankynu. ano, nemoze ju prepustit z dovodu, ze je tehotna.. ale i ked je zena tehotna, kludne ju moze prepustit v skusobnej dobe a to bez udania dovodu, ci sa mozu dohodnut so zamestnankynou, alebo ju prepustit po skonceni doby urcitej, tiez bez uvedenia dovodu, prip. zrusit prac. miesto, kde po dvoch mesiacoch moze opat prijat ineho zamestnanca na dane miesto...

olifcek
21. mar 2014

@lolinka2701 na zmluve mas urcite napisane, kolko mas skusobnu lehotu a ci ides potom na dobu urcitu, ci neurcitu... skus lepsie precitat 🙂 ratam, ze to budes mat pri bode, kde mas napisane, kolko hodin mas odpracovat...

shania31
21. mar 2014

@d198815
Ak mas zmluvu na cas neurcity, nie.

olifcek
21. mar 2014

@shania31 ale ano, moze, cestu si najde :-P

prepacte za tvrdsie slova, ale nechcem vam zbytocne med okolo pusy mazat... 🙂

shania31
21. mar 2014

@olifcek
Az take jednoduche to nie je. Mne nemusite mate med okolo pusy, mna sa to netyka, ze by ma chcel niekto vyhodit z prace. Ale u jedneho zamestnavatela chceli vybabrat, smola- nevyslo im to, ja som vybabrala s nim. Posila doma je dostatocna 😀 😀 😀 😀

olifcek
21. mar 2014

@shania31 to s tym medom patrilo vsetkym... nie Tebe 🙂

ked sa zamestnavatel potrebuje niekoho ,,zbavit", tak jednoducho zrusi prac. miesto... a po dvoch mesiacoch vezme na to miesto niekoho oficialne... bohuzial sa toto deje... jasne, ze ked sa uz zrusi prac. miesto, tak ide odstupne... 🙂 prip. sa firma skusi nejako dohodnut so zamestnancom... 🙂

ja len, ze gravidita nie je ochranna ciapka pred ukoncenim PP 🙂

shania31
21. mar 2014

@olifcek
Tehotenstvo, rovnako ako materská alebo rodičovská dovolenka a práceneschopnosť sú ochrannou dobou, kedy je zakázané dať zamestnankyni výpoveď z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, t.j. z dôvodu nadbytočnosti. O nadbytočnosť sa jedná, keď zamestnanec sa stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.

Tehotnou zamestnankyňou sa v zmysle Zákonníka práce považuje zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

olifcek
21. mar 2014

@shania31 treba citat aj B, nielen A 🙂 bude mat ukonceny prac. pomer, lebo ju ukoncia z dovodu zrusenia prac. miesta... nie z dovodu efektivnosti 🙂 akurat, ze bude do konca RD v ochrannej lehote :-P ale po RD sa nebude mat kam vratit

olifcek
21. mar 2014

posl. dnom RD proste skonci aj PP... ale toto zamestnaatelia nebudu riesit... ved ked ides na PN, tak po 10 dnoch nema zamestnavatel naklady na zamestnanca... a pocas MD, RD detto 🙂

shania31
21. mar 2014

@olifcek
Ano A aj B, a inou organizacnou zmenou nie je nahodou aj to tvoje zrusenie pracovneho miesta????? 😀 😀
Myslim, ze aj to jej pomoze momentalne, ked bude v tej ochrannej lehote aj ked do konca RD.

olifcek
21. mar 2014

@shania31 hehehe... mysleka som opat B vo vseobecnosti 😀😀😀😀😀 nie b. daneho zakona 😀😀😀😀😀 pome radsej spat ♡