Pod čím dieťatko spinká?

gabriela111114
9. júl 2014

Prosím vás chcem sa spýtať pod čím dieťatko spinká? Iba v zavinovačke v postieľke? Či aj pod perinkou alebo to až neskôr? A ako to je v zime v kočíku? do čoho je treba dieťatko zabaliť? Ďakujem vôbec sa v tom nevyznám :(

klincek
9. júl 2014

@gabriela111114 zavinovacka je super vec (resp. perinka), u nas sa pouzivala dlho. potom sme presli na detsky paplonik, ten maju doteraz (maju 3r.) a este nejaky cas urcite vydrzi. niekto uprednostnuje spaci vak, u nas nemal uspech. niektore veci proste musis len skusit, preto matky nakupuju tolko "hluposti" a neskor zistia, ze im boli nanic 😅
do kocika treba obliect babo podla pocasia, a ja som nosila vzdy deku, staci lahsiu. ked uz bolo chladnejsie, pridala som kryt na vanicku kocika, pripadne to skombinovala s tou dekou, no a v zime nastupil fusak. neboj, sama prides na to, co treba. ale urcite pocitaj do vybavy s dekou (pripadne aj dvomi, hrubsou a tensou) a fusakom, budes ich potrebovat.

gabriela111114
autor
9. júl 2014

Takže paplónik ešte netreba kupovať? To je ešte skoro? Lebo chcela som kúpiť mantinel na postieľku a je v setoch aj s paplónikom. A ešte nemám jasno v vo veľkostiach paplónov nasla som 90/120 a 100/135 rozmer postieľky je 60/120.

klincek
9. júl 2014

@gabriela111114 paplonik este nemusis, ale hniezdo sa zide hned na zaciatku. a ak to nechces kupovat naraz, pozri sa napr. v Brendone, maju tie veci aj samostatne, vies si vsetko doplnit kedykolvek podla potreby. pokial ide o velkost paplonu, kupila by som hned radsej vacsi, dlhsie ti vydrzi. aj my mame 100x135, a do postielky 60x120 sa v pohode zmestil. a ked dietatko das neskor do vacsej postele (my sme v necelych 2 rokoch veku deti presli na postielky 70x160), tak budes tomu vacsiemu rozmeru rada🙂

aadulik2110
9. júl 2014

@gabriela111114 pri prvom som používala strašne dlho zavinovačku - už mal 9 mesiacov, nohy trčali, ale bol rád "zviazaný".... a v lete to bolo dosť nepraktické - horúco a on sa potil v zavinovačke, ale inak nezaspal.... mladší ten má rád voľnosť od narodenia a tak spací vak je super - nemôže sa odkopať a pritom je mu teplúčko. V každom prípade ak chceš kúpiť set - kľudne kúp aj s paplónikom (vyjde to lacnejšie) vytiahneš tak okolo 1 roka - možno skôr. A ja mám paplónik 90/120 do postieľky

seahorse27
9. júl 2014

Set vankusika s perinkou je ti uple zbytocny na zaciatok. Staci ti kupit mantinel do postielky, plachtu a tensiu deku. Babo bude v zavinovacke, pripadne este zakryte tensou deckou. Ked vyrastie zo zavinovacky, moze spinkat v spacom vaku. V kociku das do fusaka, zakryjes hrubou dekou a das vrchny chranic na kocik.

moni244
9. júl 2014

ja som ten set pouzila ako mantinel tam, kde mantinel nedociahol, lebo ona lozila po celwj postielke, u nas ani perinka, zacinovacka alebo spaci vak nemali uspech, bud nebola prikryta vobec, alebo len lahkou plienkou, kedze bola zimne dieta, v kociku bola v overali, fusaku a na tom paplon a tsn kryt, ale tak my sme vychytali silnu zimu, ked bolo teplejsie, fusak len zo spodu a na vechu dekopaplon z Kik a ked bolo teplo tak nic alebo len lahku plienku, kryt na kocik sme pouzivali tak do 12 stupnov

lauricka
9. júl 2014

@gabriela111114 dieta do roka nema mat v postielke nic, ziadny vankus, ziadna perinka, ziadne plysaky a hovadiny. Vsetko moze byt pre babo nebezpecne. Akurat hniezdo si tam mozes nainstalovat. Standardne mavaju perinku/zavinovacku cca prvych 6 tyzdnov, potom mozes dat ten spaci vak, byvaju teplejsie aj tensie. To mavaju tak do pol roka, neskor ich to moze obmedzovat v pohybe. Ja som im potom zvykla davat overal taky fliskovy namiesto vaku, ich to nikde netlacilo a mohli sa volne hybat v tom. V kociku sme mali fusakotasky a v tom boli obleceni v zimnych kombinezkach (nieco ako zimna bunda, ale celotelovy overal) a boli v dekach, najradej som mala tie deky, co su do vajicok, tvarovane. Tiez sa mi narodili v novembri.

effkaa
9. júl 2014

ja mam take zvlastne dieta trosku... Ma rado chlad. Ked bol maly, bol v zavinovacke - asi dva mesiace, ale neznasal ju dobre, chcel spavat na brusku. Perinku neznasal, lebo bola prilis tepla a aj ked sa narodil v januari jednoducho nechcel ju. Zboznoval ale tatinove pyzamo 😀 asi mu vonalo po tatinkovi, takze tie denne spanky spaval pod tatinovym trickom. Ja viem... je to divne, ale miloval to a v noci spal pod takou tenkou dekou. Teraz spava pod takou hrubsou dekou, ale perinku moc nemusi doteraz - ma 2.5 roka. A spacie vaky? to nie, lebo on v noci cestuje a v tom sa mu zle hybalo. Neviem, ci sa da velmi pripravit dopredu, kazde dieta je tusim ine.

henikav
9. júl 2014

Nasa dcerka bola od malicka v takej teplej makkej deke, na ktorej zaroven aj lezala a tak som ju do nej aj balila ako do zavinovacky, doteraz ju ma v postielke, ale teraz sa mi uz odkope, skusali sme aj paplonik, tiez odkope a vo vreci na spanie sa len kruti a nevie zaspat, takze spi odkopana a my kurime aj v lete, aby nam neprechladla. Asi som nepomohla, ale ak ma niekto dobru radu, tak uvitam 😉

moni244
9. júl 2014

@lauricka fakt standartne 🙂 moja nechcela nic, co ju obmedzovalo v pohybe

muffinka8
9. júl 2014

Každé dieťa je iné.
Náš malý spal v zavinovačke lebo mu bolo príjemne keď bol zviazaný. Keď z nej vyrástol, mal spací vak. No po 1,5 roku ho už nechcel a spí len tak v pyžamku. Nechce sa prikrývať. Do 1 minúty sa vždy normálne zobudí keď ho zakryjem a odkope. Tak ho nezakrývame a spokojne spí. V zime keď je chladnejšie mu dám napríklad ešte jednu vrstvu oblečenia. Nikdy nebol prechladený. Proste mu to tak vyhovuje, holá posteľ, žiaden vankúš, perina, nič.
Niektoré deti majú radi "niečo na sebe", majú svoju obľúbenú deku a podobne.
Teraz to nerieš a potom sama uvidíš čo tvoje dieťa potrebuje.

monciky
9. júl 2014

@gabriela111114
ahoj, ja som si kupila aj paplon aj vankusik, ale presne ako baby napisali vyssie, pouzijem az neskor, mam hniezdo kupene a to budem vyuzivat a rada by som aj perinku vyuzila, len dufam, ze malemu nebude perinka vadit....., ale kupila som to vsetko naraz, nech to mam, nech potom nemusim zhanat a tak....

terezka1947
9. júl 2014

mamicky...a kde ste KUPOVALI paplonik a vankusik...ja potrebujem do skolky a rozmyslam,kt.su naj 😒

henikav
9. júl 2014

@terezka1947 my mame z ikei

effkaa
9. júl 2014

@henikav jaaaj, tie z ikei su uzasne, makkunke a lahunke ako pierko... Akurat ani tu nas maly nechce 😀 Ale mame aj inu a ta je tazka a taka pomerne tvrda oproti tej ikeackej.

monciky
9. júl 2014

@terezka1947
ja v detskom obchode, ale vyrobok to je polsky, ale tak snad to nevadi, my s manzelom mame paplony z Ikey a tie su uzasne....

lauricka
9. júl 2014

@moni244 nerozumiem prispevku. Niektore deti vyzaduju zavinutie, niektore ho nemaju radi. To uz si mama svoje dieta pozna. Ja som napisala, ako to byva vacsinou alebo na co sa tak vseobecne pripravit. Je uplne pochopitelne, ze konkretne dieta si vyzaduje prisposobit sa mu. O tom, snad, nikto nepochybuje.

lauricka
9. júl 2014

@henikav a nedivim, ze sa vo vaku kruti, ved je uz velka na to. Skuste flisovy overalcek, nam sa to osvedcilo. Jasne, ze v lete, ked su teple noci, tak maju len lahke letne pyzamko. Tam uz je cloveku teplo vo vsetkom.