Látkové plienky

beatrixx1525
1. okt 2022

Ahojte, s priateľom sa zatiaľ len psychicky a informačne pripravujeme na bábätko no a ja rozmýšľam nad voľbou plienok. Z ekologického hľadiska sa mi veľmi pozdávajú látkové plienky, nemyslím tie bavlnené klasické plienky ako používali naše babky ale skôr tie moderné, taký ten nohavičkový typ alebo neviem ako presne sa to nazýva 😃 ktoré s tým máte skúsenosti, prosím poraďte či sa to oplatí aj z finančného hľadiska, koľko treba kúpiť na začiatok, tiež rozmýšľam či to prepieranie nebude mať v konečnom dôsledku skôr negatívny efekt na životné prostredie, ako tieto plienky prijímajú bábätká atď... Vopred ďakujem za všetky normálne rady.

bluemoon24
1. okt 2022

Je tady skupina latkovkarky, tam ti poradi 🙂

beatrixx1525
autor
1. okt 2022

@bluemoon24 aha nevedela som, ďakujem 🙂

thereisabear
1. okt 2022

@beatrixx1525 Len poradím, že by som do toho išla postupne, nie nakúpiť všetko naraz. Nie každému rodičovi a bábätku to nakoniec sadne. Ja som nakúpila štvorce a vrchné nohavičky, ale nakoniec sme to nepoužívali. Malý veľa papal, vkuse cikal, ťažko sa ho uspávalo a keď už takmer spal, tak sa pocikal a vadilo mu byť v mokrom, tak som vkuse len prebaľovala a on sa budil...

pukina
1. okt 2022

poviem ti skusenost mojej znamej z prvej ruky: isli tiez touto cestou, kazdopadne do tych nohaviciek musis dat "vlozku" z tej klasickej bavlnenej plienky. je to celkom v pohode do momentu, kedy sa ti dieta nezacne na prebalovaku hybat, odvtedy uz bolo nerealne dat tu plienku tak, aby nepretiekla. Pracka im isla nonstop, spotreba vody obrovska. Vydrzalo im to par mesiacov a potom presli na klasicke jednorazove plienky, pri dalsom dietatku by do toho uz nesli.

gondyo
1. okt 2022

Bezplienková metóda...odporúčam knihu bez plenky

cimage
1. okt 2022

Ja davam klasicke stvorce a vrchne gate, uz 3dieta takto plienkujeme. Pouzivame doma a na noc+cesty davame jednorazovky. Snazili sme sa najst najekologickejsie a najviacrozlozitelnejsie.

betka233
1. okt 2022

@beatrixx1525 ja som syna zacala latkovat az v nejakych jeho 4mes, ked uz bol von z perinky a boli sme na klude a zosynchronizovani, vydrzalo mi to 5 mesiacov... akoze dalo sa to zvladnut ale co ja viem... taky bol stale nejaky velky napchaty neobratny v tych nohavickach a neprislo mi to ani lacnejsie a ani ekologickejsie, lebo naozaj to chcelo casto veeela vody a aj lovela kapsuly som davala co nie su zrovna najlacnejsie (ja som aj zehlila, lebo mi to nedalo, ale nemusi sa)... a teraz pri tych cenach energii prat vkuse no neviem... a na noc som tak ci tak davala pampersu... skor som sa potom vramci ekologie zamerala na latkove prebalovacie podlozky, bambusove mini utierky pri prikrmoch a nie jednorazove, nekupovat tolko oblecenia ci hraciek zbytocne, resp kupovat z druhej ruky... pri detoch vela vela oblasti kde sa da usetrit a mysliet eko, nie su to len plienky 😇

behulka
1. okt 2022

@beatrixx1525 úspora peňazí bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sme naše deti balili do látkových plienok. Cez deň tie bavlnené klasické a na noc nohavičkové. Pred pár rokmi to vychádzalo podstatne lacnejšie než jednorázovky (aj po pripočítaní nákladov za pranie, elektrina, voda, prášok, amortizácia). Ak plánujete viac detičiek, bude úspora ešte väčšia.
SKús pozrieť túto skupinu o látkovkách, maminy budú určite vedieť poradiť konkrétne plienky aj počet:
https://www.modrykonik.sk/group/1818/
@pukina mám ide teraz pri pubertiakoch pračka každý deň, pri dvoch deťoch s plienkami som prala menej.

avocmada2
1. okt 2022

@beatrixx1525 Mam 2 deti...tretie na ceste a latkovali sme od prichodu z nemocnice az kym sme sa neodlpienkovali. (Mladsie ma este na noc plienku). Jediny cas kedy som pouzivala 1-razovky bol ked sa nam pokazila pracka a nechcela som tie plienky davat prat kade tade :D. Nemam ani moc pocit ze by nam extremne stupli naklady na vodu a elektrinu. Pouzivala som klasicke bavlnene stcvorce a co z vlastnej skusenosti mozem poradit je nezmykat ich na prilis vysokych otackach. Tomuto tretiemu uz budem musiet nakupit novu vybavu pretoze tieto plienky sme za 4 roky doslova nepretrziteho pouzivania zodrali. Mala som kupenych 50 kusov stvorcov = 25 prebaleni. Tiez co odporucam kupit plienky s vysokou gramazou na m2 (hustota tkania - cim je vyssia tym je vyssia aj savost plienky). Ja som vtedy kupila s gramazou okolo 180 g/m2. Viac som ani nenasla.

beatrixx1525
autor
1. okt 2022

Ženy vau, ďakujem vám všetkým za super rady a skúsenosti, som teraz viac naklonená asi jednorázovým ale na začiatok asi aj skúsim tie klasické štvorce a uvidíme, že ako. U nás sa perie veľmi často už len kvôli mojej hyperhidróze takže by som nerada púšťala 4 práčky denne, na druhej strane keď som si pozrela cenu jednorázových plienok na mesiac... 🤦‍♀️😃

@avocmada2 tie štvorce sa dávajú samé o sebe alebo na to treba natiahnuť ešte tie parádne nohavičky? Keď tak, koľko tých nohavičiek by bolo dobré mať? Na jednu plienku jedny alebo stačí zopár kúskov? Inak si z detstva od susedov pamätám ten zápach prevarených plienok a nie sú to dobré spomienky 😃 to prevaranie je stále potrebné alebo dnešné práčky to dajú za mňa? Máme takú čo perie na 90° ale neviem či to také plienky zvládnu resp či to stačí...

avocmada2
1. okt 2022

@beatrixx1525 na tie stvorce este samozrejme vrchne nohavicky. Ja mam obycajne biele tie su aj lacnejsie ako kadejake s motivami a posluzia rovnako. Tiez odporucam kupit skor na patky ako na suchy zips. Tych nohaviciek mam 4 alebo 5 ks. Ale ta PUL ochranna vrstva sa casom pranim tiez ako by znici. Tie som vymienala "uz po 3 rokoch tiez intenzivneho pouzivania. Ja som pravala na 60 tich stupnoch a raz za cas som davala na 90 stupnov. A do 3 mesiacov babatka som ich aj ze zehlila. Co je este podla mna uzitocna vec ktoru som ocenila a aj vyuzivala je nepremokave vrecko na pouzite plienky, kedze ja som s tymi plienkami chodila vsade kde sme sli. Ani nepremoklo a ani zapach z toho vercka nesiel. A tiez som ho pouzivala ked sme sa oducali od plienok a obcas sa nam stala nehoda mimo domu tak som si tam davala tie mokre veci. A druha vec kt. si urcite kup je snappi sponka na latkove plienky.

lily09
1. okt 2022

@beatrixx1525 Ahoj, velmi rada Ti napisem moju skusenost. Dietatku som davala klasicke biele stvorcove plienky, tie kt.zrejme nechcete :D na vrch tie vrchne nohavicky s PUL naterom. Prejdem rovno k pointe - casom som skusala aj rozne vkladacie plienky, ja ich volam tie "uterakove", rozne sruhy froté, skratka tie hrubsie. Susia sa o dost dlhsie ako tenucke biele stvorcove plienky a ja si neviem predstavit ako dlho mozu schnut tie moderne all in one, ktore su este hrubsie. Pridu mi aj dost nehygienicke, ja som sa bala ze sa hadam ani poriadne nevyperu do hlbky, takze som do nich ani nesla. Stvorce? Suche raz dva. Je pravda ze pracka mi sla pri stvrcoch kazdy den, ale to zrejme pri vsetkych. Casto som prala aj vrchne gatky a aj samotme oblecenie lebo parkrat aj pretieklo. Na noc som davala skoro vzdy len papierove plienky, podobne dlhe cesty a pod. Bezne kocikovamie sme zvladali riadne s latkovymi. Za mna vyhravaju stvorce. Co sa tyka vody, ano, perie sa vela, ide na to energia, ale to ide aj na vyrobu plienok, ich dovoz do obchodov, ich spalenie a pod. Pranim nevznika taka eko zataz ako pri papierovych. Dieta plienky prijalo doat dobre, v papierovych sa potilo a to bol dovod preco som presla na latkove. Da to zabrat, pranie, susenie, vesanie (ak nemas susicku), no mala som dobry pocit vzgladom na prirodu

Latkovat som zacala az od cca 6 mes, pri mensom som to nedavala, ta stolica je predsa len ina, redsia.

lily09
1. okt 2022

@beatrixx1525 pokojne ich per ma 95 st. Vyvarat v hrnci by som fakt nechcela, naco je pracka, je tam ta ista teplota
Ja som pravala plienky na 95 st, casom som aj znizila teplotu na 70, podla zaspinenia. Ale 95.standardne este som davala na predpierku. Zakazdym boli bielucke nech boli predtym akokolvek spinave. Mala s asi 8 vrcnych gatiek znacky T-tomi, ceska znacka, su rastuce, viete si pomocou patentiek nastavit airku a vysku gatiek. Nie su najlacnejsie no ale posluzia dlho.

petricka22
1. okt 2022

@beatrixx1525 ja by som stvorce absolutne nepouzivala. Ved su teraz bambusove plienky s vysokou savostou, ktore sa do vrchnych gatiek nacvaknu drukmi, nemusis ziadne naskladane stvorce nahanat bod zadkom babatka. Ved prave toto su tie “moderne” plienky… a peru na 60 stupnov, na ne das separacnu plienku, cize hovienko stiahnes a vyhodis. Zalezi od separacky, niektore sa rovno vyhadzuju, alebo flisove vyklepes hovienko do zachoda a preperies.
Tiez som tieto plienky dlho studovala. Ale nakoniec to vobec nebolo take narocne, ako to vyzera…

petricka22
1. okt 2022

@lily09 na tie bambusove plienky sa oplati susicka…

lily09
1. okt 2022

@petricka22 cim savejsie, tym aj dlhsie schnu. Ale ak ma clovek susicku moze to byt fajn. a tie separacne plienky, su z cisto prirodnych rozlozitelmych vlaken? Neviem, pytam sa 🙂

lily09
1. okt 2022

@petricka22 ano, ktoru nemame a neplanujeme 🙂 vidim v nej eko zataz, a nam sa zatial neoplati. Ale zas beriem ze niekomu sa oplati, takze nejdem sudit.

petricka22
1. okt 2022

@lily09 ak pouzivas perlan, ten sa casom rozlozi, ale znesie parkrat vyprat v pracke, ja som pouzivala flisove, odvadzaju dobre vlhkost, cize ritka ma pocit sucha a daju sa prat donekonecna.

petricka22
1. okt 2022

@lily09 ja nemam kde susit, v byte nemam miesto na susiak a balkon mam tak maly, ze tam nevyvesim ani jednu pracku. Cize susicka nutna u nas je… ja uz by som si to bez nej ani nevedela predstavit a ked nahodou nieco vysusim na susiaku, lebo sa mi nechce pustat susicku na noc, tak to pradlo je take tvrde, zo susicky je makkucke… vsetko ma svoje pre aj proti…

animus
1. okt 2022

@beatrixx1525 Tiež sme sa chceli vydať touto cestou ale po dvoch mesiacoch sme to vzdali. Naše skúsenosti: vkuse som len prala a žehlila, dcéra bola často precikaná a prekakaná, keď sa začala hýbať bol to boj tu plienku na ňu vôbec dať 😂 čo nás však najviac presvedčilo prestať bol fakt, že keď mala dva mesiace začali sme chodiť na rehabilitácie a tam nám pani povedala aby sme tie plienky nepoužívali nakoľko dieťa pri nich nevie zapájať šikmé brušné svaly a robí to problém pri zdravom vývoji a následne držaní tela plus diastazu to zhoršuje

bubuzu
1. okt 2022

Ja som mala moderné plienkové nohavičky, na ktoré sa dávajú ešte pull nohavičky (tie nepremokavé) a nakoniec mi aj tak najlepšie a najpraktickejšie prišli klasické štvorcové. (na tie idú tiež tie pul-ky). Sú tenučké, takže rýchlo vyschnú, hlavne na začiatku, keď je babo malé, tak nie je také nabalené, dajú sa pekne prispôsobiť okolo nožičiek (už ušité nohavičkové majú okolo nôžok gumičku a ak máš dieťa so širšími nohami, môžu ho tam tlačiť). A teda, záleží od dieťaťa, ale určite ťa vyjdú látkové lacnejšie, aj keď berieš do úvahy energiu, vodu, opotrebenie práčky... a z ekologickej stránky-dá sa nájsť informácia, koľko vody sa spotrebuje (a teda aj znečistí) pri výrobe jednej jednorazovej plienky, je to neporovnateľne obrovské číslo.

bubuzu
1. okt 2022

A ešte tu vidím otázku času-ja som nič nežehlila, čiže len vyvešanie, zvešanie. Ale napr. na noc som po istom čase skončila pri jednorazových, pretože syn sa zvykol hemžiť a potom sa precikával, keď sa to tam nejak posunulo. Naozaj záleží od dieťaťa.

beatrixx1525
autor
2. okt 2022

@animus joj ale strašíš 😃 ale dobrý postreh, ja som sa aj preto trochu bála tých látkových lebo koľkokrát som videla fotky ako na široko majú deti nožičky v tých plienkach a som si vravela či to nemôže aj mať zlý vplyv, predsa len bedrové kĺby sú veľmi špecifická záležitosť (poznám od seba lebo mám problémy), ja aj v nosičoch keď niekedy vidím ako sú tie bábätká na široko na objemnejších mamkach (čo aj ja som + size) tak mám pocit že tie nôžky sú tam veľmi na široko.

@bubuzu no som už oveľa viac priklonena k tým látkovým, ešte si čo to dohľadám na nete ale vidím to tak že na začiatok kúpime pár tých pulliek a štvorce (aj bambus aj bavlnu) a vyskúšame ako nám to pôjde.

Inak sa mi už snívalo že idem rodiť a potom že prebaľujem a periem tie plienky a som sa taká smutná zobudila že ešte ani len pozitívny test sme nemali ☹️😃

petricka22
2. okt 2022

@beatrixx1525 deti sa casto odporuca po porode balit nasiroko, prave kvoli klbikom.

kacenka_m
2. okt 2022

@beatrixx1525 ahoj, aj ja som sa vybrala čiastočne touto cestou a neľutujem. Išla by som do toho zas tak. Jednorazovky som používala len na noc a dlhšie cesty, aspom takto sme chceli odľahčiť planétu od toľkého odpadu. Investícia do latkoviek bola cca +- 200eur, aj z toho bolo pár "poštuliek",čo som ani nevyužila. A pritom som mala ešte niekoľko ks klasických štvorcových ešte z našich čias. Plienky, keď boli ocikane som odkladala do vedierka s deklikom,kde bola voda dobrý granulát na pranie, ktorý aj okakané plienky krásne držal biele. Takže som ani nemusela prať každý deň, možno v priemere každý tretí. Tak mi ani nepríde, že by som nejak oveľa viac prala. Takže za mňa spokojnosť.

beatrixx1525
autor
2. okt 2022

@kacenka_m super ďakujem za radu, čím presne si to tam napúšťala, myslím ten prášok na pranie? Lebo toto je zas kapitola sama o sebe, čo kúpiť aby to neškodilo bábätku a aby to zároveň aj fungovalo 😃

kacenka_m
2. okt 2022

@beatrixx1525 detský prach a hlavne pekarbonat sodný na plienky.

aris2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz