Môže 11 mesačné dieťa jesť šunku a syr?

nikus99
14. dec 2014

Ahojte, mozem dat 11 mesacnej dcerke na ranjky k pecivku aj nejaku sunku a syr? ak ano tak aku? a viete poradit nejaku slavnostnu vianocnu veceru? kedze slovenska zelenina sa uz tazko zhana a tie kadejake dovozove nerada davam malej.

andelok
14. dec 2014

@nikus99 Sunka sa neodporuca tusim az do 3 rokov, lebo v beznom obchode nekupis nijaku, ktora nie je plna E-cok a konzervantov, darmo ma na obale napisane "detska". Ja by som sa s tym urcite neponahlala. Syr podla mna moze, daju sa kupit take, ktore neobsahuju neziaduce latky.

nikus99
autor
14. dec 2014

@andelok to by som urcite hladala s vela percent masa a malo eciek, mozno u dobreho masiara ale tak teda este nie 🙂. a cim by som mohla trosku obmenit ranajky? stale papa to iste aj ked nemam pocit ze jej to vadi, hlavne ze sa moze s jedlom hrat 🙂

xfenix
14. dec 2014

dieta moze jest vsetko co pohryzie. Nas lekar hovori ze do roka su deti otvorene vsakovakym chutiam najviac. A na veceru preco nie kapustnicu ci sosovicu a rybu? stavte na klasiku, dieta nepotrebuje mat zazracne menu 🙂

henikav
14. dec 2014

ja si myslim ze ak jej to das raz vynimocne, nie ze zaradit do pravidelneho jedalnicka, tak sa nic nestane, nasa mala uz v tom veku tiez ochutnala sunku aj syr

mamulienka30
14. dec 2014

@xfenix - jasna vec uzasny napad, ked dieta pohryzie papier, moze jest aj papier? To su nazory. Nejde len o chute, ale co to dieta a jeho oblicky dokazu stravit. A taka sosovicka s kapustnickov dieta akurat rozhodi od bolesti prdikmi celu vianocnu noc, ty zazracne menu... malemu dietatu na stedry losos na pare a zemiaky, s rybacej polievky si dat moze.

xfenix
14. dec 2014

@mamulienka30 spadli ste z inej planety? kto hovori o papieri.. hovorila som o jedle. Ale kto nechce, nepochopi. take velke dieta moze aj sosovicu aj kapustu po troche a nic mu nebude, mame to pri dvoch detoch odskusane. ale nechcem poucovat. mozete mu dat co len chcete, len som povedala svoj nazor a tu hned papierova odbornicka..

mamulienka30
14. dec 2014

@xfenix - kapustnica je extrem, to som nedala este ani nasmu velkemu, nie to malinkemu. 11 mesacne dieta je stale male babo. TO, ze tvoje deti kapustu zniesli neznamena, ze si tym ine dieta nenarobi traviace tazkosti... a kto potrebuje robit taketo pokusy na stedry den a pokazit si cely vecer? Asi nikto...

moni244
14. dec 2014

mojej som šunku dávala od roka, ale dá sa urobiť aj domáca, syr jedáva často a rôzne druhy a večeru na Štedrý deň mala už v 11 normálne s nami, len šalát nemala majonézový ale s jogurtom, z kapustnice som dala len šťavu a kapustu a ku šalátu mala filé, ale už neviem aké.
Ináč malá poznámočka - dovozovú zeleninu nechceš dať a šunku áno?????

evittam
14. dec 2014

@xfenix Presne tak, tiež mám odskúšané, nič sa nestane keď zje kapustnicu, kapra či pstruha. Ale kto chce nech dá lososa na pare 😀 😀 😀 😀 a dieťa nech sa díva na ostatných ako sa napchávajú.... 😀 😀 😀 A inak mne už malá aj papier zjedla a čo?! Mala som ju prinútiť ho vyvrátiť či čo? Veď ho vykakala a nič sa jej nestalo. 😉
@nikus99 Ak máš dobrého mäsiara čo má kvalitnú šunku tak kľudne môžeš dať raz za čas, syr v pohode. 😉 Potom môžeš všelijaké pomazánky - mrkvová, sójová,.....a ja som už dala aj trošku škvarenice 😉 😉 😉

moni244
14. dec 2014

@mamulienka30 no ja som tiež kapustnicu dala, tiež mala 11 mesiacov ale ja som ju mala odskúšanú už predtým v jej jedálničku

moni244
14. dec 2014

@nikus99 a na raňajky môžeš urobiť aj praženiu zo žĺtka, na troche masla

adelakk
14. dec 2014

@mamulienka30 podla mna moze sunku aj syr, ale co najkvalitnejsie kdenie jela konzervantov a soli. Samozrejme nie kazdy den. My robime na vianoce kapustnicu, tu dcera, ktora ma tiez 11mesiacov nebude jest. Potom salat a ryba. Rybu bude mat na pare, mozno na masle a k tomu varene zemiaky. Inak dcera uz jedla aj kapustu, sosovicu, fazulu a nic jej nebolo. Samozrejme ju takymito potravinami neprepchavam, ale s mierou moze jest hocico. Pod slovom hocico nemyslim hamburgery, hranolky a pod., ale domapripravovane bezne jedla. My vseobecne nerobime moc mastne, slane ani koreniste jedla, aby som nemusela varit kazdy den zvlast pre deti.

moni244
14. dec 2014

jáj a ešte ma napadlo, ak máš v okolí farmárske obchody, pozri sa tam, ja som tak kupovala párky, bolo tam len mäso a prírodné ochucovadlá, nič iné a tie som dávala malej potom na raňajky, tak myslím, že aj šunku a syry budú mať také
@nikus99

siska53
14. dec 2014

@nikus99 aj na detskej sunke je napisane,ze az od 3rokov. Syr? No,ten az po roku,aj to skor nievo ako lucina,cottagecheese a neskor uz mozes aj playok tvrdeho syra.
A aku zeleninu vies zohnat??

jongopongo
14. dec 2014

U nas to prebieha asi tak isto ako u @adelakk , ale priznam sa sunku som nasej este nedavala, syr ano, ten oblubuje akykolvek ...

majockaaaa
14. dec 2014

Naša mala ma rok a sunku uz normálne papa.... Je to na každej mame ako sa rozhodne.

luciaaaaa
14. dec 2014

sunky maju famozne v rakusku, prsne kuracie a morcacie, uplne bez soli a pridavnych latok, su sice drahe,ale to je take ciste maso,ako keby si dala dietatu bezny prikrm na obed 🙂 syr urcite v pohode 🙂 a s tou kapustnicou a sosovicou, ja by som to urcite dobre premyslela,kazde dietatko je ine, ma inak citlivy zaludok... ja som pri dcerke ked bola taka malinka (a vlastne ostalo mi to doteraz), drzala sa hesla, ze sa netreba nikam ponahlat, pretoze sa toho este po cely zivot napapa v dostatocnom mnozstve 🙂 moju dcerku nafukovalo do roka este aj ked som ja zjedla strukoviny a mala to v materskom mliecku,takze keby to zjedla ona, urcte by nas pohotovost neminula... takze sme strukoviny zaradili do jedalnica az okolo roka a pol a v pohode, o nic sme neprisli,dcerka zboznuje sosovicovu aj fazulovu polievku. a kapustnicu som jej dala prvykrat ako dvojrocnej a tiez sa to bez espumisanu nezaobislo ☹ kamoska dala dcerke vlani na vianoce kapustnicu (teda len vyvar s ryzou) a skoncili na stedry den na pohotovosti a lekar so sestrickou ju neskutocne zjazdili, ze ci je normalna davat 17mes. dietatu kapustnicu, nech si nastuduje aka je kapusta tazka na travenie,bezne kopa dospelakov s tym ma problem... strasne sa tam hanbila vtedy a velke vycitky svedomia mala. a presne to,co bolo vyssie spomenute, povedala na svoju obranu, ze "dala som jej ochutnat,lebo tak na nas pozerala,ked sme my jedli a slinky jej tiekli..." a doktor jej na to povedal,ze najblizsie,ked bude pit 60% tatransky cas a dcerka na nu bude slintavo pozerat, ci jej tiez da ochutat... ja s tymto uplne suhlasim... treba zvazit,ci nam pripadne problemy dietatka stoja za tu pohodlnost, uvarit mu vhodnejsie jedlo pre jeho zaludocek 🙂

nikus99
autor
14. dec 2014

@moni244 mam tu obchod stary otec ci ako sa to vola a tam by mali mat take "domace" vyrobky preto sa pytam ci by mohla sunku alebo nieco. a myslim ze je trochu rozdiel medzi takymto farmarskym vyrobkom a zeleninou z dovozu ktora dozrieva cestou k nam a hlavne ked sa kazdu chvilu najde nejaka skodliviny v takej zelenine.

moni244
14. dec 2014

@nikus99 no tak pozri tam, možno budú mať aj domácu zeleninu ešte

moni244
14. dec 2014

@nikus99 aha majú aj stránku http://www.staryotec.sk/index/detail-produktu/p... asi tam aj ja nabehnem na šunku a párky.

nikus99
autor
14. dec 2014

@luciaaaaa kapustnicu ani strukoviny tiez radsej este riskovat nechcem. malej dam bud kuraci vyvar alebo taku akoze kyslu ziemakovu co budu len zemiaky s jogurtom a rybu neviem, tu sice pisu mamicky ze lososa ale nemali by take male deti len sladkovodne ryby?

belllinka
14. dec 2014

@nikus99 V zime je dobre kupit mrazenu zeleninu, uchovava si vysoký počet vitamínov, keďže sa zmrazuje hneď po zbere.

nikus99
autor
14. dec 2014

@moni244 ja mam tu sustekovu blizko a mavaju tam aj kolaciky a dzemy a kadeco

mimik79
14. dec 2014

@xfenix to myslis vazne??? ved ide o 11 mesacne dieta, jasne ze zje cokolvek, chute ma otvorene no nevie si vybrat co je pre neho dobre a co radsej nie, no do roka je dobre minimalne alebo takmer vobec solit co sunka a syr obsahuju soli dost

moni244
14. dec 2014

@nikus99 ja síce nemám, ale v dúbravke je, tak tam skočím, lebo oni mávajú Gaderské jogurty a tie som nikde inde v BA nevidela, tie sú super

mimik79
14. dec 2014

@nikus99 syry makke by som nedavala ani sunku, obsahuju vela soli no nejaky tvrdy syr kvalitnejsi skusit moze

ena70
14. dec 2014

@nikus99 moj syn ked mal 10 mesiacov odmietal v noci akekolvek mlieko...nevedeli sme si rady co s nim, furt plakal, lebo bol hladny a uz poznal ine chute, mlieko nechcel, tak moja mama vymyslela ze pokrajat morcaciu sunku Premier na drobnucko, na uplne rozmrvene kusky maly zjedol 2-3 platky a spal ako zabity 🙂... doktorka sa cudovala ale nepovedala nic, ze ked mu chuti, preco nie. Teraz ma 11 rokov a nic mu nechyba 🙂...patri medzi najlepsich v triede 🙂...takze nijako negativne ho to neovplyvnilo 🙂.... zo syrov ma rad syrokrem Smotanela.

mammaroma
14. dec 2014

Určite nie tavené syry, obsahujú taviace soli, nie sú najlepšie ani pre dospelých, vápnik z nich nie je naplno využiteľný. Ja dávam Lučinu, alebo Žervé, sú to mäkké syry, ale odlišné od tavených. Keď tvrdý, tak napr. ementál, alebo podobný neprezretý syr. Alebo ešte mozarella sa u nás ujala.

vladimira82
14. dec 2014

My mame akurat dnes 11 mes. a zatial sme este nepapali sunku ani syr. Zato nasa mala uz ochutnala z kapustnice/stava a zemiacky/ a velmi jej chutila. Na vianoce ako menicko bude mat pstruha a zemiacky s maslom. Nam doktorka vravela, ze od 10mes. mozu papat sladkovodne rybky.

siska53
14. dec 2014

@xfenix
@evittam za to ze vasim detom nic nebolo,to neznamena,ze inym nemoze byt zle. Moj dostal na stedru veceru ktoru sme mali o 17 normalne jogurt,lebo bol zvyknuty ho o tom case papat. A veceru mal normalne svoju.
A neziarlil,nepytal,papal si svoje.

O rok a o 2r. Ked zas uz dcerka mala 9m.(tolko mal aj maly pocas Vianoc),som robila normalne lososa a salat s jogurtom namiesto majonezy. Zjedli si trosku,kazdy podla svojich kapacit. Na nas majonezovy kaslali.
A vacsina jedal sa da prisposobit dietatu a ine zas vynechat. Nic im neutecie,ani mojim neutieklo
A teraz zjedia i kyslu kapustu ci ine kysle zavaraniny. Do 2r.som im nic takr nedavala. Ale zato poznali pseno,pohanku,amarant alebo aj cervenu sosovicu. Mala bola kolikova,naozaj som nemienila riskovat pokazeny vecer. A ja respektujem vseobecne nariadneia odbornikov. A kedze kysla kapusta je dost slana,necitila som potrebu nou napchavat tak male deti. Rovnako i sunkou a aj syry som uprednostnila menej slane. Moj otec dost trpi na oblicky a myslim,ze to je prave kvoli jeho strave prehnane plnej bielkovin uz od detstva a aj teraz.