Vývoj 18-mesačného syna

30. apr 2024

Ahojte, chcela by som sa poradiť, či je správanie môjho syna v poriadku. Boli sme s ním aj u neurologičky, tam riešila, že nerozpráva a neukazuje v knihe, bude mať kontrolu podľa ktorej sa ďalej uvidí.
Posledné dni vysedáva na rohu gauča, opretým o parapetu a sleduje čo sa deje von oknom, trávi tam väčšinu dňa. Popri tom si niečo bľaboce, nič zrozumiteľne.
Do dnes nepovedal ani jedno slovo, ktoré by malo význam, vydáva svoje zvuky, krik alebo bľaboce. Jedine na psa na ulici robí taký zvuk podobný hau. Knižky ho nezaujímajú veľmi, neukazuje v nich keď mu ukazujem zvieratká atd.
Posledný mesiac sa hra s autíčkami a legom, čo ma znepokojuje je, že pri hraní s autíčkami ma hlavu položenú na bok na zemi, gauči, stolíku, sleduje autíčka atd a tak sa hrá. Milujem lietať na odražadle, keď vidí kamión, autobus, sanitku tak nedýcha. Občas na niečo, čo ešte nevidel vonku ukáže prstom a pozrie na mňa, ale je to malo. Na ihrisku trávi väčšinu času hraním sa s kamienkami alebo na hojdačke, vie tam sedieť aj pól hodiny. Iné deti mu nevadia, keď vidí psíka na ulici chce ho pohladkať (okrem veľkých, tých sa boji), nemá problém nadviazať kontakt s cudzími ľuďmi, usmieva sa na nich. Ak ma náladu urobí papa, ale nie je to vždy.
Začína jesť sám, keď ma náladu tak sa bude aj hodinu pusinkovať s nami. Kŕmi nás, dá nám napiť, sem tam dá pusinku hráčke JJ z Cocomelonu (je to vlastne bábika chlapček).
Všimla som si, že sem tam chodí po špičkách, je to asi 2x za celý deň.
Vie sa hrať, že vysáva, zmýva, telefonuje, s autami robí búračky (nevydáva pri tom zvuk) púšťa si hračky, ktoré hrajú gombíkmi. Napodobňuje nás, napríklad ked si češem vlasy tak si začne aj on s hrebeňom.
Nechcem byt premotivovaná a čakať od neho aby mi tu počítal násobilku, len neviem či očakávať niečo zlé, nakoľko neurologička chce tu kontrolu, podľa ktorej uvidí či ho pošle k psychologičke.
Povedala, že pekne reaguje na meno, ma očný kontakt bez problémov, hrá sa s hračkami funkčne.

mamamasama
30. apr 2024

A čo vlastne riešiš? Extra nadaný nie je, ale pozadu tiež nie. Priemerný 18 mesačný chlapček.

dennissa16
30. apr 2024

Normálne dieta.
Nenormálna neurologicka

autor
30. apr 2024

@mamamasama nechcem aby bol extra nadaný, nepotrebujem sa na chváliť, že moje dieťa vie to a to. Riešim, či z jeho bežného správania môže mať nejakú diagnózu, nakoľko ho chce neuro posunúť k psychologičke ak do kontroly nezačne rozprávať a ukazovať v knihe 🙂

cibinka18
30. apr 2024

Pre dobry pocit chodte na vysetrenie, ale mne sa zda normalny, vela sa s nim rozpravaj, napodobnuj zvuky, ked mu das otazku, daj mu cas odpovedat, neodpovedaj za neho, ked ukaze prstom co chce alebo vidi, popis to ty, treba len rozpravat a rozpravat, ale tiez mu nechaj priestor

vahcaac
30. apr 2024

A keď niečo chce, ako ti to naznačí?

autor
30. apr 2024

@vahcaac vieš čo stojí na danom mieste, naťahuje sa po tom a potom pozrie na mňa a čaká, že prídem a vezmem mu to. Robí taký špecificky zvuk (a aaaa a) a to už viem, že mu mám niečo podať, keď neviem o čo ide vezmem ho na ruky a on si vezme čo chce. Ak potrebuje s niečím pomôcť ako lego tak príde za mnou a dá mi to, nech mu to spojím.

autor
30. apr 2024

@cibinka18 rozprávam, napodobnujem, ukazujem, vysvetľujem, nechávam priestor. Snažím sa čo najjednoduchšie.

sili82
30. apr 2024

Normálne dieťa. Moja dcéra povedala v 15 mesiacoch raz TATA, potom štyri mesiace nič a až potom začala rozprávať. Neurologička sa ma v jej 15 mesiacoch pýtala (chodili sme do poradne, lebo bola predčasne narodená), či spája slová. Som na ňu pozerala, že o čom hovorí, veď ona ešte nič nepovedala. Teraz má dcéra 16 a je úplne normálne dieťa.

cibinka18
30. apr 2024

len trpezlivost 🙂 dnesna doba je taka uponahlana, vsetko chceme riesit, mozno sa rozhovori zo dna na den 🙂 chodte na to vysetrenie, nech mas klud

subartic
30. apr 2024

dieťa je normálne, neurologička nie je v poriadku . Tú by som zmenila. Prečo ste tam vlastne išli ?

xeniii
30. apr 2024

Sestrina dcérka nerozprávala do 3 rokov a nikto ju nikam neposúval. Veď má len 18 mesiacov, čo od neho akože očakávajú?

lia2022
30. apr 2024

Ja tiež nechápem, že čo je vlastne zle..veď niektoré 3ročné deti nevedia rozprávať nie to 18mes. 🤣
Podľa toho čo si napísala mi pripadá úplne ako bežné 18mes. až 2 ročné deti 🙄. Mám taky pocit, že tebe sa niečo nezdalo, štažovala si sa pred Dr. a tá ťa teraz posiela na všelijaké nezmyselné vyšetrenia .. či sa mýlim 🤔 ???

autor
30. apr 2024

@subartic pediatrička ho poslala, že nerozpráva nič ani slvoo

autor
30. apr 2024

@lia2022 volala som doktorke ohľadom jačmeňa v oku a ona mala poznačené, že na očkovaní MMR nerozprával ešte. Tak sa pýtala či nastala zmena. Vravím nie, ešte nerozpráva. Tak nech prídeme po lístok na neurologiu.

lia2022
30. apr 2024

@lia2022 čo mám dve kamošky tak jedno dieťa má 21 mes. a nerozpráva vôbec nič, iba svojou hatlaninou a druhé malo teraz 2.roky a a povie max. 2-3 slová..aj to neviem či vôbec toľko. Nikto ich nikde neposielal..takže celkovo tomu nerozumiem, či tej Dr.šibe alebo čo 🙄.

1mina
30. apr 2024

Ono ja mám syna s diagnózou, ale teda u maličkých deti môžu byť kľudne také znaky nejaké a nemusí to nič znamenať, mne povedal neurológ že každý má nejaké znaky PAS len záleží na akú stranu sa to preváži. Mimochodom ja so musela tlačiť nato keď v 2 rokoch nerozprával a nerozumel mi - to je tiež dôležité rozumie čo mu vravíte ? A doktori skôr mali furt čas. Neurologicka tiež že veď nemusia rozprávať a na všetko ostatné veď je malý (mal 2.5 roka keď sme tam boli prvý krát a mal toho veľa okrem toho že nerozprával, nerozumel, chodil po špičkách, točil sa, a milión veci) a aj tak za ňu bol v. Pohode 🤷 takže hrozne veľa záleží od dr, niektorý by neriešili do 3 rokoch, niektorý zas až moc tlačia u malých detí. Ja by som poradila nestresovat sa, užívať si dieťatko, a čo bude bude aj tak to človek neovplyvni. Keď sa jej nebude zdať aj nabudúce pôjdete dajme tomu k tej psychologicke a možno budete aspoň kľudný že dieťa je ok. Nebojte ani tá psychologička není pre dieťa stres, oni sa tam len hrajú a nevnímajú to ako nejaké vyšetrenie atď.

lia2022
30. apr 2024

@1mina presne ako píšeš.. ono je veľmi dôležité, či dieťa rozumie, nie či v tak malom veku rozprava.

1mina
30. apr 2024

@lia2022 presne tak. Mňa osobne ani nejak netrápilo ze syn nerozprával - ale nerozumel mi v tich 2 rokoch dokopy že nic, nevedel žiaden jednoduchý pokyn pochopit. Ani základné veci. Teraz mal 3 a rozprávať začína pekne, aj sa zlepšuje ale porozumenie je stále od rovesníkov o dosť slabsie. Takže by som sa skôr zamerala na toto u autorky, ak vyzerá že rozumie reč by som nejak ešte neriešila, možno to ORL či počuje dobrem

luciab28
30. apr 2024

Ahoj... Nam neurologicka odporučila dávať rybí olej aspoň 3mesiace v kuse... Teraz sa dcére ústa celý deň nezatvoria 🙂je to veľmi dobre na podporu mozgu u detí... Odporúčam

beata_k
30. apr 2024

V polovici som prestala citat....mas normalne dieta.

deti95060810
30. apr 2024

neurol. sa nedivím - chce len vidieť ako sa ďálej vyvíja dieťa....
určite lepšie ako by ťa poslala do čerta...
mne sa nezdá žeby bolo dieťa v niečom iné...

zuzkaa1991
30. apr 2024

Moja hmkalla do 3r detská nic neriesila zacaa by som chodiť. Od 2r na logopédiu co som.ja zanedbala ani moji nezaujímali knizky opakovať nechcela.atd na 2.5r.isla.do škôlky mama baba tata nepamätám kedy začala rozprávať mozn 2r ked mala ani zvuky nenapodobnoovala ano rec mame zlu kedze logopédiu sme zacali neskoro chodit lebo ved ma cas podla detskej zacali sme skoro od 5r az....
Dnesne mamicky hľadáte len chyby diagnózy atd....každé dieťa je ine uz skoro 8m dietaje autista🤦‍♀️

Sledujte dieta bavte sa normálne vysvetľujte vsetko aj ked si myslite ze nevníma ale verte ze veľmi dobre vníma jedneho dna zacne rozprávať skusit zakladne. Zd mama. Tata nech opakuje vkuse otravovať a raz povie 😁

kacena4
30. apr 2024

za mna uplne normalne dieťa ktore mozno bude mat oneskorenu rec, objednajte sa ku klinickemu logopedovi termin dostanete aj tak cca o 1/2roka dovtedy uvidis ci sa v reci rozbieha

autor
30. apr 2024

@1mina pokyny rozumie, keď chcem aby niečo zatvoril, odložil, že ideme jesť, obuť sa atď. Podá mi čo ma v ruke ale nerozumie aby mi dal konkrétnu vec, napríklad daj mi loptu, že po ňu pôjde a dá mi. Ale rozumie ked sme na ihrisku, doma, má svoje muchy, že veľmi za veľa veci trucuje ale to si myslím, že každé dieťa.
Na ORL pôjdeme v blízkej budúcnosti.

autor
30. apr 2024

@luciab28 začala som dávať Mollers pre najmenších, plus béčko ale ešte len necelý mesiac tak dúfam, že uvidíme zmenu 🙂

autor
30. apr 2024

@zuzkaa1991 ja chyby nehľadám, mňa poslala pediatrička na vyšetrenie a tak sa pýtam, či niečo zo správania môjho syna môže naznačovať to, že nie je v poriadku niečo 🙂

autor
30. apr 2024

@kacena4 skúsim obvolať, ďakujem za radu

zuzkaa1991
30. apr 2024

Jasne v pohode to bol myslene všeobecne co citam fora ;) mne zas neurológicka povedala ze nasa nebude tak skoro chodiť atd lebo nezdvihala.hlavku skoro a pekne isla podlla tabuliek a inac stvornozkoval?? Jasne ked detska poslala.je to pekne od nej aspoň sa stara a skuste si zaca hladat.logopeda kedze. Su dlhe cakacky😇 a fakt pojde to pekne u nas sa prišlo az v 6r ze slabsie počuje a ma lenivý jazyk

Dodam nasu skúsenosť aj
my sme stratili rok zbytocne u klinickeho logopeda(kazdy je iny chapem) 25min práca s dietatom raz za 4tyzdne doma žiadne cviky nic
Po roku sme presli k inej kde si platime praca s dieťaťom hodimu kazde 2 tyzdne plus doma..uplne iny system takze aj nato.si dajde pozor 😇..

tinka_1807
30. apr 2024

Milá autorka podľa toho čo píšeš je synček úplne štandardné dieťa. Chápem tvoje obavy, lebo som mala podobné pri mojom. Náš bol na tom v 18 mesiacoch asi skoro rovnako ako tvoj, hovoriť začal až cca okolo 25 mesiacov. Teraz už začína aj vety. Proste ... Každé dieťa je iné, daj tomu čas. 🙂 ... Dôležité je pozorovať, či ti rozumie, čo vravíš. Či reaguje na meno, či má očný kontakt, či má emócie, či má kreatívnu hru - napríklad či sa vie hrať akože, či strieda viaceré hry - skladanie nieocho, nakladanie do traktorov, parkovanie, hranie sa na doktora a pod. ... Ak toto robí vôbec by som sa neznepokojovala. Ale podľa toho, čo píšeš synček sa vie rôzne hrať, má predstavivosť, reaguje na vás. Podľa mňa štandardné dieťa, ktoré proste len potrebuje nejaký čas na dozretiw 🙂