Má môj 17-mesačný syn príznaky PAS?

Zodpovedané
16. mar 2024

Dobrý deň,

môj 17-mesačný syn nerozumie tomu, čo od neho chcem.

  • Reaguje na gestá. Ak poviem daj mi a ukážem mu otvorenú ruku, podá mi čo má v ruke. Ak len poviem daj mi, tak nevie čo s tým.
  • Nerozpráva, nepadlo u neho ani jedno slovíčko. Bľaboce podľa nálady, väčšinu dni vydáva zvuky, sem tam počuť tatata, jejeje.
  • Je to sociálne dieťa. Má rád iné deti, ktoré sú staršie, vyhľadáva ich pozornosť, stále sa na nich smeje a snaží sa s nimi dať do kontaktu.
  • So zvukmi problém nemá, hudbu má rád, tancuje na ňu.
  • Očný kontakt považujem za dostačujúci, pozerá do očí aj cudzím ľudom v meste, aj keď mu niekto kýva na ulici.
  • Nevie žiadny zvuk zvieratiek. Snažím sa mu ukazovať v knižkách. Na ulici na psa povie havo, ale výsledky nie sú žiadne.
  • Vie, že mňam mňam je jedlo. To je asi jediné, čo rozumie. Na nie alebo nono prestane robiť čudnosti a väčšinou to končí výbuchom zlosti. Keď poviem dole, tak ide dole z gauča, na ktorom stojí alebo z nábytku, na ktorý vylezie.
  • Občas ho vidím hrať sa s autíčkom, ktoré ťahá po podlahe. Inak ho viac zaujímajú veci do kuchyne, jeho stolička na jedenie, topánky, miluje vysávač a mop, snaží sa ako keby vysávať a zmývať.
  • Je kontaktný, maznavý, rád s nami vystrája, šaškuje.
  • Väčšinou sa hrá sám. Keď sme doma, nevyhľadáva moju pozornosť. Ak odídem z izby, tak buď plače, alebo uteká za mnou. Ak sa sprchujem, búcha mi na dvere a kričí. Ak odchádzam ja alebo partner, tak zvykne byť smutný. Teda ako keby mu išlo do plaču.
  • Na predmety ukazuje ako kedy. Ak ho niečo zaujme, tak ukáže. Keď niečo chce a nedosiahne na to, tak ukáže.

Naša pediatrička sa k tomu nevyjadrila. Povedala, že má na všetko čas. Vraj je ešte maličký na to, aby sme od neho všetko chceli. Mňa znepokojuje, že nevie dosť veľa vecí.

Ako dokážem synovi pomôcť pochopiť?

Venujeme sa mu, čítame, kreslíme si spolu, vonku všetko pomenujeme.

Treba nám podstúpiť odborné vyšetrenie, alebo som len ja veľmi úzkostlivá?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Rozumieme Vašim obavám. Snažíte sa včas riešiť veci, ktoré sa Vám možno zdajú zvláštne. To svedčí o Vašej zodpovednosti a láske k synovi.

Vaše dieťatko je však ešte vo veku, kedy nie je možné diagnostikovať poruchu autistického spektra. Je vo vývinovom období batoľaťa. Toto obdobie je charakterizované rýchlym rozvojom pohybových a psychických funkcií, zmyslov a reči, obdobím negativizmu a vzdoru.
Dieťa je vo vývine a je veľmi individuálne kedy u neho nastúpi reč. Ešte to nemusí znamenať, že ide o narušenie reči. Norma vývinu reči je do 3 rokov a aj vtedy môže ísť o niektorú narušenú komunikačnú schopnosť, nie o autizmus.

Ostatné prejavy, ktoré popisujete, sú vcelku bežné pre toto vývinové obdobie. Môžete však situáciu sledovať. Ak sa Vám niečo nebude zdať v poriadku a budete mať podozrenie, že na konci daného vývinového medzníka ešte danú schopnosť nemá (u batoľaťa 3. rok života), kľudne si to zapíšte. Pomôže to pri prípadnej neskoršej diagnostike. V prípade, že sa to bude časom stupňovať, alebo sa objavia nejaké nové špecifiká, kontaktujte svojho pediatra. Uvedomte si tiež, že PAS je zvyčajne možné diagnostikovať až v 3 rokoch, niektoré typy dokonca až oveľa neskôr.

Teraz sa však nenechajte ovládnuť strachom a výčitkami, ktoré by Vás mohli pripraviť o pokojné prežitie jedného z najkrajších období medzi matkou a dieťaťom.

S prianím príjemného zvyšku dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.