13 mesačný synček sa občas pozrie do ničoho. Je to normálne?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

môj 13 mesačný synček sa pozerá len tak do ničoho na pár sekúnd, ako keby rozmýšľal nad niečim. Je prítomný, počas toho sa aj usmeje. Zvyknem to robiť aj ja. Epilepsiu môžeme úplne vylúčiť, keďže raz som ho zobrala k neurologičke, lebo som sa zľakla, že pri zaspávaní gúľal očami. Robila mu EEG 3x.

Je môj synček v poriadku?

Kedy by sa mal začať hrať s hračkami?

Keď mu ukážem ako treba posúvať autíčko, tak sa so mnou hrá. Posúvame si sebe, ale sám od seba iba žužle a točí kolesá a skúma auto. Keď mu ukážem, že sa kruhy dávajú na kužeľ, tak to po mne zopakuje. Guličku dá na guľovú dráhu. So mnou sa pekne zahrá, ale stále to skončí tým, že si ich zoberie do úst a potom odhodí. Ak sa hrá sám, tak väčšinou skúma, žužle, búra, robí bordel. Takto si zahrá aj pol hodinku.

Tlieskať netlieska, ale sem tam zabúcha hračky o seba. Zatiaľ chodí iba s mojou pomocou. Nechce nám ani tancovať (možno sem tam sa pohne ritkou). A neustále má hryzie, keď mu idú zuby a napríklad je hladný alebo unavený. Keš mu zuby nejdú, tak vtedy máme pauzu od toho.

Pozitíva:
Ukazuje prstom na všetko, čo ho zaujíma a na všetko čo chce, aby som mu podala. Je ochotný so mnou aj viac ako 30 minút sedieť nad knižkami a ukazovať mi na zvieratá/ľudí/auta, aby som mu hovorila čo je čo (on is vyberie knihy) a stláčať na nich prstom gombíky. Zsmieva sa na mňa, smeje sa a je priateľský. Očný kontakt má veľmi silný, žiada o pozornosť. A to napríklad tým, že začne opakovať ako robí rybička, aby sme sa na neho pozreli. Rozumie povelom: daj sem, pod sem, ukáž, daj medvedíkovi ochutnať chrumky, atď. Hrá sa so mnou na kuk (dá si ruky na oči) sám od seba (aj takto chce pozornosť). Hrá sa s nami na schovávačku - on nás hľadá. Detičky má rád, stále ide k nim. Keď ich uvidí na ihrisku a chce sa ich dotknúť/pohladkať/alebo len tak sa na nich pozerať z blízka ako sa hrajú. Ak aj sedíme v aute a ukážem mu niečo cez okno - pozrie sa. Keď vstúpime niekde do obchodu/na návšteve, tak hneď ukáže na lampu a potom sa pozrie na mňa. Ukazuje prštekom nono. Zakýve hlavou niekedy na áno. Opakuje po nás pohyby a zvuky. Povie viac slov ako: mama, tata, baba, cica, jej, ham, mňam; bľaboce vlastým jazykom. Napodobní rybu a už som ako keby počula aj mačku a psa.

Môžeme konečne vylúčiť autizmus a aj oneskorený vývoj reči?

Nevadí, že sa takto hrá s hračkami a nemá záujem o tlieskanie?

Je niečo, čo nám môžete poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

príde mi všetko normálne. Autizmus sa vylúčiť definitívne dá cca po 2. - 3. roku. Mne z toho, čo píšete nič nenapovedá, že by u neho mala byť nejaká porucha autistického spektra.

Čo sa týka zahľadení, tak ak by sa opakovali viackrát denne, je to vhodné ešte skonzultovať s neurologičkou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas