Pohryznutie psom

10. apr 2024

Ahojte zienky len sa chcem uistiť v tom že nemusím robiť paniku.
Dnes mi cudzí pes pohrýzol syna. Konzultovala som to aj s pohotovosťou. Teta/majitelka vravela že je očkovaný ale ide o to že pes neprehryzol nohavice. Syn mal spodky a tepláky a ani jedny nie sú prehryzene.
Len to má ako keby poskrabane a uštipnute.
Teda predpokladám že mu nič nehrozí, však?
Psa teraz neriešim to budeme riešiť s tetou neskôr lebo syna len ocuchaval a zrazu ho ďafol.

vanilkovazmrzka
10. apr 2024

A co konkretne by mu malo hrozit, ked nema ani poskodene oblecenie a ziadnu ranu?

Jedine tak trauma zo psa, fyzicky maximalne modrina.

colsami
10. apr 2024

No ak nie je narusena koza psim zubom ani pazurom, co mu ma hrozit?
Nic, bud pokojna 🙂
Maximalne modrina, akoby sa buchol o hocico doma.

A ak by koza narusena bola, besnotu nedostane. Maximalne ako kazda ina ranka, moze byt komplikacia pri hojeni (zapal, infekt, atd atd), ale urcite chlapec nedostane ziadnu besnotu, ak na toto narazas.

veklipo
10. apr 2024

Verím, že si v strese, ale na pohotovosti sú odborníci. Nemyslím, ze na MK dostaneš lepšiu pomoc.

autor
10. apr 2024

@vanilkovazmrzka ja som na 100 % presvedčená že nič. Len chcem si byt istá na 1000%.

autor
10. apr 2024
autor
10. apr 2024

Vyzerá to takto ale nohavice naozaj neboli poškodené.

autor
10. apr 2024

@colsami áno presne o toto mi ide.

colsami
10. apr 2024

No tak toto podla fotky vobec nie je "nic" 🙂 To uz je nieco...
A musela byt diera aj v nohaviciach a potom pes skrabol pazurmi alebo zubami.

Plati co som povedala - besnotu nedostane. Ale infikovana rana moze byt, pri takomto poraneni ano. Nema to vobec nic s tym, ci je pes ockovany alebo nie. Psia papula (aj macacia, aj ineho zvierata...) je pekna zbierka bakterii, preto to hojenie zvlast po pohryzenu moze byt nepekne. Ale ak sa to zapali, synovi daju ATB, a bude to dobre.

(Pozn.: pri hryznych ranach u vet napr u psov, tj ked pes pohryzie psa, sa takmer automaticky davaju ATB, aj ked sa jedna len o diery po zuboch a ziadne devastacne poranenie.. prave preto ze je tam vysoka pravdepodobnost infekcie a drviva vacsina pohryzeni skor ci neskor medikamenty potrebuje...)

larinka552
10. apr 2024

Ak sa sliny psa nedostali do rany nie je sa coho obavat. Navyse ten pes by musel byt infikovany. Na pohotovosti by asi max pichli tetanovku ak nema alebo nevies ci ma..

simona20201309
10. apr 2024

Konzultovala... alebo si tam aj bola???? Ak si im to po telefóne povedala tak ako píšeš tu že,,skrabnute a stipnute " , tak si urobila zle.
Jednoznačne by som išla na pohotovosť osobne. Tu ránu treba osetrit. Okolie vyzerá byt zapálené. Vyzerá to dosť škaredo, nie trochu skrabnute....

simona20201309
10. apr 2024

Inak na pohotovosti budú pýtať kontakt na majiteľa psa. Mňa keď pohrýzol pes, riešilo sa to dosť ostro. Tam bolo lekarom navrhnuté utratenie psa pre napadnutie človeka. A to zaútočil len tak???

refly
10. apr 2024

Ako, dost ho nafol, ale nic z toho nebude, neboj.
Ano, zvieracie kusance sa radi zapaluju, ale to preto, ze su hlboke. Ked kusne pes (ako fakt kusne) tak zabori spiciak hlboko do svalu. Takze tie bakterie sa dostanu do hlby aj 3cm a to je problem. Hento je iba povrchove poskriabanie. Staci umyt. Neverim ze by sa toto mohlo zapalit.

monicatko20
10. apr 2024

No ja neviem..nechcem strašiť, ale takéto pohryznutie by som nezlahčovala..bratranca kusol pes, liečil sa z toho hrozne dlho..samozrejme sa robili testy aj psovi, nemal žiadnu chorobu ani nič.. ale chlapec dostal zápal zo slín kde boli baktérie.. ruku mal v tak zlom stave, ze denne chodil na čistenie a vyškrabávali mu z tadiaľ hnis.. 🙈 toto tiež nevyzerá len na škrabnutie..určite mu to sleduj, ja teda by som s tým šla na pohotovosť určite, ak sa vám preukážu neskôr nejaké problémy, nebudete sa vedieť obhájiť voči majiteľovi psa..

sandrasstini
10. apr 2024

Mna pokusal pes, museli mi to aj sit. Majitelka psika musela dat ockovaci preukaz, ze je ockovani a bolo to ok, ale ze aj keby neni sanca ze domaci pes ma besnotu je skoro nulova, pes by isiel na odber krvy ci je ok a hotovo. Doktor ale chcel vediet ci je ockovany.
Ale vsetko bolo oki
Jaj a k lekarovi sme sli po tyzdni, ked mi rana mokvala, lebo som mame nic nepovedala 😀 chudiatko mamina hned panika stres

vanilkovazmrzka
10. apr 2024

Besneho psa by si na pohlad urcite spoznala 🙂

Mas ponaucenie, netreba deti pustat k hocijakemu psovi len preto ze chce, alebo ze je to maly zlaty neskodny havinko. Treba sa opytat pana, ci ma rad deti, je kopa psov, co maju traumy naopak z deti a su pri nich nervozne, alebo staci ked sa priblizi zozadu, a pes sa instinktivne brani.

Inak ta rana naozaj nie je ziadna tragedia. Mna v detstve tiez takto pokusal pes, tiez to bolo take neskodne hryznutie, ziadne skody na obleceni, ale stale mam na nohe malu jazvu 🙂 bola dlho modrina, a potom uz len ta mala jazvicka.

autor
10. apr 2024

@simona20201309 to je už po dezinfekcii foto
Tak to má podrazdene. Teraz keď šiel späť to už take červené nebolo

autor
10. apr 2024

@simona20201309 bol tam s mužom teda viem len podľa jeho rozprávania. Syn stal a nechal sa len tým psom ocuchat, vie že nemá hladkať a pod. No a muž povedal že sa pes možno jeho zľakol lebo že vybehol spoza trávy a vtedy pes cvakol.

colsami
10. apr 2024

Aha, Ty si s tym nebola na pohotovosti?
No tak uvidis zajtra ako bude rana reagovat, ale ak to bude zapalene, opuchnute, bolave... Treba zbehnut k Dr a dat lieky, aby sa to nezanedbalo.
Ako hovorim, psia papula plna bakterii je nieco ine ako bezne skrabance a rany.

autor
10. apr 2024

@vanilkovazmrzka syn sám k psom nechodí. Je na nich alergicky (na srsť) takze sa k ním nehrnie a je naučený ako sa správať.

autor
10. apr 2024

Áno uvidíme zajtra. Muž chce ísť za pani a zobrať psa na testy nech sme si istý.

lonely66
10. apr 2024

vyžiadaj si od majiteľky nahliadnutie do očkovacieho preukazu. v prípade, že bol očkovaný proti besnote v období kratšom ako 1 rok, je to OK. ak však očkovanie zanedbala, žiadaj ju, aby dala psa pozorovať a vyšetriť veterinárovi, máš na to plný nárok. pani to musí urobiť na vlastné náklady.
mala som kedysi podobnú skúsenosť s dieťaťom. pes očkovaný pred viac ako 2 rokmi, lietal kade-tade po kríkoch, po lesoch a hryzol mi dieťa. nikdy nevieš, kde sa ten pes mohol stretnúť s nejakou šibnutou líškou...

dadis
10. apr 2024

Nema syn traumu z toho? By som tu pani pekne poprehanala, ved to nie je len tak, ze necha volne pusteneho psa, ktory je nervozny z deti. Aj ked besnota je teraz raritne ochorenie, treba na to mysliet a mala by sa vam preukazat ockovacim preukazom.

simona20201309
10. apr 2024

Prepáč ze ta chytám za slovíčka ale píšeš ze - ,,Konzultovala som to aj s pohotovosťou" a potom ze s mužom. Tak len pevné dúfam, že si na tej pohotovosti naozaj boli. Nechce sa mi veriť, aby syna pustili domov bez akéhokoľvek ošetrenia. Uhryznutie psom nie len dezinfikuju, ale mne na to dali aj nejakú masť (antibakterialnu) a previazali mi to. Myslím, že by to nenechali len tak vetrať na vzduchu.
Ale tak verím ze nič vážne to nebude. Uvidíš ako bude vyzerať rána zajtra. Odfot to a posli mail aspoň obvodnému a on bude vedieť zhodnotiť co ďalej.

autor
10. apr 2024

@dadis tak traumu, ani nie tak z toho čo sa stalo ale keď potom zbadal tu ranu tak začal saliet ale predychal.
Prežil aj dezinfekciu, lebo mám len takú čo stipe.

simona20201309
10. apr 2024

A určite by som s tým išla k lekárovi aj preto, aby bol urobený záznam. Ak sa to nedajbože skomplikuje, ...

draik
10. apr 2024

Majiteľ psa musí predložiť očkovací preukaz, ísť so psom opakovane na pozorovanie/vyšetrenia, informovať vás o záveroch a tiež ohlásiť obci, že jeho pes napadol človeka. Tým pádom sa pes dostáva do kategórie nebezpečný pes (ak útočil sám od seba), čo znamená obmedzenia.
Ak tá fotka je skutočne pohryzenie psom, tak by som išiel na pohotovosť, aj preto, aby bol doklad o napadnutí psom. Ak majiteľ nespolupracuje. ohlásil by som napadnutie polícii.

autor
10. apr 2024

@simona20201309 na pohotovosť som len volala a vysvetlila im to do podrobna.

viera27
10. apr 2024

Toto treba ohlasit ako tu uz bolo povedane aj na obec. A za dalsie to ze pani povedala,ze ma psa ockovaneho je krasne,ale hlavne ste mali vidiet ockovaci preukaz. Do mna nahodou zubom zavadil moj vlastny pes a protitetanovka bola samozrejmost.

lonely66
10. apr 2024

@viera27 presne tak. nám majiteľka tiež tvrdila, že je očkovaný. akurát zabudla dodať, že pred viac než 2 rokmi.... čudujem sa autorke, že to nechala bez ošetrenia, bez záznamu, bez nahliadnutia do očkovacieho preukazu.... chudák chalan

autor
10. apr 2024

@lonely66 tak bol s ním muž. Nevedel. Keď som mu potom vysvetlila išiel ešte pani hľadať. Vieme kde býva, od susedov. Takze zajtra bude riešiť ten preukaz a testy psa.