Krvné skupiny a žltačka po pôrode

14. jún 2020

Ahojte stala sa mi veľmi nepríjemná situácia v po pôrode. Maličký dostal žltačku a strašne pomaličky mu klesá. Jeho krv je 0- tak doktorka mi vysvetľovala ze keď ja mam 0+ tak krv ktorú má odomna mu zabíja tu jeho tak to proste dlhšie trvá ta žltačka. Opýtala sa ma akú má môj partner a on ma 0+ tiež tak sa ma opýtala ci som si istá ze je jeho otec! Áno som si istá! Potom sa mi ospravedlnila ze je to nejaký kmeň ktorý je veľmi výnimočný. Chcem sa opýtať je tu niekto podobný prípad ze obaja ste 0Pozitivny a maličký je 0 negatívny?

dabaja13
14. jún 2020

Ano, my s manzelom sme obaja A pozitiv a maly je A negativ 🙂

kiki68
14. jún 2020

Kamoska to tak ma u dcerky. Tiez nechapali

tslobik
14. jún 2020

To je možné? Mne sa nezdá náš, lebo jeden rodič A, druhý B a dieťa 0-

lenka_xy
14. jún 2020

Rh faktor sa dedí autozómovo dominantne, vy ste obaja heterozygoti a syn zdedil obe recesívne alely. Nič nemožné alebo nejako extra výnimočné, je 25 % šanca na takúto kombináciu. 🙂

lenka_xy
14. jún 2020

@tslobik toto je tiež možné, vy máte genotyp A0 a B0 a malý zdedil práve 00.

lilke
14. jún 2020

Áno, poznám takéto prípady v mojom okolí, napr. priamo naša dcéra. Mimochodom, už na gympli na biológii sme sa učili, že RH+ sú vlastne antigeny, RH- ich nemá. A tieto antigeny sa automaticky nemusia dediť, recesivna dedičnosť. Určite v rodine máte rodičov, starých rodičov, tety, ujov, niekto je RH-. Som prekvapená, že lekárka neovláda gymnazialnu biológiu.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. jún 2020

@dabaja13 a malý vám chytil žltačku v nemocnici?

dabaja13
14. jún 2020

Mal, ale len slabsiu.

lucy1241
15. jún 2020

U nás mamka A + a oco B + ja 0 +

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?mesiace tehotenstva
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre