Predĺžená neplatená rodičovská dovolenka.

tinka78887
30. jan 2020

Dobrý den potrebujem radu...V máji mi končí rodičovský príspevok a tým padom nastup do zamestnania...Mala je ale zobrata do školy až od septembra...ak by som si chcela predĺžiť neplateny rodičovský príspevok musí mi to odsúhlasiť zamestnávateľ alebo stačí ju len nahlásiť??? Čo všetko si budem sama platiť??? ĎAKUJEM za každú radu....

veronikaszabova
30. jan 2020

@tinka78887 treba suhlas zamestnavatela

jaroe
30. jan 2020

@tinka78887 predĺžená neplatena rodičovská dovolenka neexistuje. Do práce musíš nastúpiť resp. zamestnávateľ ti nie je povinný držať ďalej pracovné miesto. Ak sa prihlásila do zdravotnej poisťovne ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov, štát za teba bude platiť odvody na ZP. Ale to nie je žiadna rodicovska dovolenka.

petruldo
31. jan 2020

@jaroe ale predstav si, že existuje 😉

petruldo
31. jan 2020

@tinka78887 áno, treba to oznámiť zamestnávateľovi a áno, on s tým musí súhlasiť. ak áno potom sa nahlásiš na zdravotnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 r. a poistenie za teba platí štát.
ak zamestnávateľ súhlasiť nebude a ponúkne ti ukončenie pracovného pomeru, treba sa po skončení RD vrátiť do práce, 1 deň vyčerpať dovolenku, zvyšok si dať preplatiť a potom na úp a mala by si mať najvyššiu podporu dobre píšem @evittam ?
https://www.materska-dovolenka.sk/neplatena-rod...

sofia1
31. jan 2020

@jaroe to odkiaľ máš,že neexistuje?Veď je platená zo zdravotn.dôvodov a neplatena

evittam
31. jan 2020

@sofia1 Ale neplatena ako píše
@jaroe .

sofia1
31. jan 2020

@evittam veď píšem,že existuje aj platená aj neplatena

veronikaszabova
31. jan 2020

@sofia1 citaj s porozumenim...
Nepl RP sa to vola iba medzi ludmi, oficialne to je "osoba starajuca sa o dieta do 6r"

sofia1
31. jan 2020

@veronikaszabova no ok ved to je to isté.

draik
31. jan 2020

@sofia1
Nie je to to isté, pretože RD je ospravedlniteľným dôvodom neprítomnosti v práci. A tá za štandardných okolností končí dosiahnutím veku 3 rokov dieťaťa. Ak chce následne rodič zostať doma, tak sa musí dohodnúť so zamestnávateľom (neplatené voľno, ukončenie PP), zatiaľ čo RD len oznamuje.

miskapatko
26. mar 2020

Dobre a keď zamestnávateľ nebude súhlasiť s predĺžením neplatenéj rodičovskej dovolenky a dá výpoveď môžem nastúpiť potom na neplatenu rodičovskú dovolenku. Napr. 11.4 ma mala 3r. Jeden deň zoberem dovolenku k 13.4 my dá výpoveď a 14.4 môžem nastúpiť na Neplatenu RD alebo už musím ísť na úrad práce ako ne zamestnané a nebudem mat nárok na neplatenu dovolenku. Ďakujem.

veronikaszabova
26. mar 2020

@miskapatko tak bud nepl.RP, alebo UPSVAR.
Ak mas narok na podporu, tak ju vyber a potom sa bez zaevidovat ako osoba starajuca sa o dieta do 6r.

evittam
26. mar 2020

@miskapatko Ak nechceš podporu tak kludne sa môžeš prihlásiť ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov na ZP tzv.neplatena RD.
Btw.ked ti da výpoveď ako píšeš tak podla dlzky trvania PP ti plynie vypovedna doba od 1.5.

sofia1
26. mar 2020

@veronikaszabova pri neplatenej môže ísť dieťa len na 4 h do škôlky,že?

veronikaszabova
26. mar 2020

@sofia1 ano

miskapatko
26. mar 2020

Nárok na podporu mam. Výpoveď mala byť dohodou. A mala som ísť do novej prace ale všetko je momentálne v nedohľadne lebo je nový problém korona a v novej firme je momentálne zastavená prevádzka, momentálne nemajú prácu a kedy sa to všetko rozbehne nikto nevie.

evittam
26. mar 2020

@miskapatko Výpoveď dohodou neexistuje.

miskapatko
26. mar 2020

@evittam ďakujem za rady

draik
27. mar 2020

@miskapatko
To hrozí skôr okamžitým skonččením PP, ak zamestnanec nedá o sebe vedieť, nenastúpi opakovane do zamestnania atď. Čerpanie dovolenky podlieha súhlasu zamestnávateľa. Čiže pre obnovenie poistenia je potrebné buď nastúpiť do práce alebo sa s ním dohodnúť.

jaroslavabartkova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivankaad
22. okt 2022

Ahojte ja by som potrebovala vedieť či niekto kontroluje či dieťa chodí len na 4 alebo na viac hodín do škôlky ☺️ Ďakujem.

sofia1
22. okt 2022

@ivankaad vraj nekontroluje

veronikaszabova
22. okt 2022

@ivankaad u nas kontroluju. Ak chces spekulovat a pridu ti na to, zaplatis si zdr.poistenie odvtedy, odkedy si evidovana ako osoba starajuca sa o dieta do 6r.