Čo je vlastne zdravá strava?

el6
10. júl 2014

Ahojte, chcela by som sa vas spytat, ako sa orientujete v informaciach o zdravej strave....zatial sme vylucili biely cukor a bielu muku uplne, sledujeme ecka v zlozeni potravin, snazim sa co najviac pripravovat sama co sa da a pokial cas dovoli (pecieme chlebik, domaci jogurt, sladkosti robime domace vacsinou...)...ale som trochu frustrovana z pretlaku informacii...mam pocit ze vsetko je zle...muka, hadam akakolvek, cukor hadam v akejkolvek forme, maso, mlieko, kukurica, soja, ovocie a zelenina z klasickych obchodov....ako sa stravujete vy, aby ste detickam stravou podporili zdravie a nezblaznili sa z toho, co vsetko je zle? inak pokial ide o ovocie a zeleninu, snazim sa prepasovat kde sa da, ale aj tak mi to skoro vobec nechcu....ako im to servirujete?

jamelia
10. júl 2014

Ahoj, ja tiez kontrolujem ecka - vzdy pozriem na stranke http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek, snazim sa pouzivat so stupnom skodlivosti max. 2-3, viac nie. Ovocie mi deti tiez moc nechcu, neprinutim ich - ked dam nieco nasilu, dceru hned natiahne a vypluje. Odmieta ho uz skoro 3 roky, teraz zje maximalne jablcko, melon, papripu, ostatne nie. Minule som robila cuketove placky, ked zistila, ze je tam cuketa, uz ich nechcela jest 🙂 Hrasok v rizote alebo cestovinach nezje, v polievke tiez nie. Tiez neviem ako to do nej dostat 🙂 Ale ma rada napr. spenatovu alebo brokolicovu polievku - kde je zelenina rozmixovana na krem 🙂 Mladsi syn zatial zeleninku spapa, ovocie pomenej, ale snazim sa co najviac ponukat. Najlepsie je, ked dam napriklad nakrajane jablcko na tanierik a potom papa aj starsia, lebo chce robit to iste co jej brat - deti vela napodobnuju, takze asi musia vidiet aj nas, ze jeme 🙂
Urcite treba jest vsetko ale s mierou, neda sa uplne vyhybat pecivu alebo cukru - ked budu deti starsie, to neustriehnes, uz budu mat svoj rozum a potom to moze byt este horsie. Zeleninu kupujem od miestneho farmara, ale aj z obchodu, jahody sme mali tento rok dopestovane doma - ale ani jedno dieta ich nechcelo jest 🙂 kupujem len biele jogurty a ochutim doma - v ochutenych su zbytocne ecka, hlavne v jahodovych byva skodlive farbivo, ale priznam sa, ze im davam aj sladke, samozrejme, ze nie vela. Nezavrhla som ho uplne. Nekupujem salamy uz ani sunky, maximalne syr neudeny, ale aj ten pomenej. Urcite to "zdrave" stravovanie netreba prehanat, lebo naozaj by sa clovek z toho zblaznil 🙂

ejuska79
10. júl 2014

@el6 je to tazke, ci viac informacii, casto krat protichodnych tym je to horsie..mam pocit, ze uz sa ani orientovat v tom neviem...pozeram ecka, citam... polotovary nekupujem.... ovocie a zeleninu dcera nema problem, syn len jablcko a banan, vdakabohu... tiez im dam aj sladke, zas nebudem robit zo seba nejake gestapo-z mierou samozrejme... a napriklad syn mi nezje celozrnne pecivo, chce ten obycajny biely rozok...

xenicka13
10. júl 2014

U mna je to všetko, co si doma dochovame a dopestujeme, ešte ten chlebík denne nekupovať, ale utiecť z našej muky sa neviem dokopat

jul11
10. júl 2014

@el6 je to tazke. suseda malemu varila,krajala,pecie doma chleba a maly uplna ignoracia. ja som sa snazila,ale tak normalne, nie som sikovna gazdina aj kupovane v sklicku dostala. ale zase s ovocim a zeleninou nema problem. ani natrhane nechce. postavi sa ku kriku s ribezlami a papa,kym ho nezje a ide k dalsiemu.dostane aj sladkost,lebo ine deti maju a potm aj ona vidi a chce. v skolke tiez neustriehnem co papa,mavaju tam obcas podla mna dost cudne veci. ale viem,ze mi zje ovocie a zeleninu skoro vsetko,ked nechce,tak len vtedy,na druhy den v pohode.tak neriesim bile pecivo,alebo sladkosti,aby nebola potom za tym taka nenasytna

simca06022011
10. júl 2014

ja nevylucujem NIC. U nas vravime, vsetko s mierou a nemame jest to co by nase babky nejedli v ich dobe :P Lebo vyskumy a nazory su rozne. Dcerka ma od malicka kopec zeleniny a ovocia, nik ju to nenuti/nenutil jest. Viem ze nic zelene nezje a nezblaznim sa z toho, mala obdobie ked ani paradajky a papriku nezjedla.. no a co? Skusala som, ponukalo sa jej to, miesto paradajky zjedla redkovku a potom sa zase vratila spat a zje uz aj to. Sladkostiam sa nevyhneme absolutne, nebudem si dieta tyranizovat a brat jej nieco co od niekoho dostane. A potom pri prvej prilezitosti bude do seba ladovat iba sladkosti. Pecivo... to je take rozporuplne, celozrnna psenica je vraj na konzumaciu pre cloveka totalne nevhodna, tak ako je to s tym bielym pecivom? (to biele pecivo je z mletej bielej muky, bol dovod preco to nasi predkovia zacali takto upravovat pod mna), nejeme ho ale denne, upradnostnujeme spaldovy chlieb alebo ine obilniny. Dopestovat si vsetko doma, dovarit a dopiect... to je taka utopia. Vratime sa do dob minulych a zeny budu doma cely den vyvarat, obhanat zvierata a drat sa od mlada? Nespadla som zatial z hrusky, aby som toto robila... je moderna doba, treba si veci kupit ale treba VYBERAT a rozmyslat a nie si nohy dolamat a utekat po trvanlive nizkotucne mlieko do obchodu lebo je za 40 centov... ale zohnat si ludi co to dodaju (vela starsich pestuje/chova, pretoze sa nevedia zamestnat a maju zahradu), takto mam domace maso, vajcia, ovocie, zeleninu... Jedno je mat doma nejaky ten ovocny strom, ale ine mat zo zahrady cely zelovoc a masiaren a aj mliekaren, to uz je praca na plny uvazok. Ideme na dovolenku? napr. vcera vraciame sa a sup cestou cez Madarsko zastaneme pri zahrade a nakupime ovocie a zeleninu do plneho kufra. Zavarame a robime domace dzemy, sirupy, drene, ovocie domace aj mrazim... ze to nie je najzdravsie? No a? Ani kupene ovocie v obchode nema tolko vitaminov (a ani to domace skladovane v pivnici) ako to co riadne dozrie v zahrade na strome (ale nevydrzalo by to uz cestu do obchodu) 🙂
Mame aj velku podporu v jaslickach, kde im to ovocie stale nukaju a tie deti to jedno od druheho pochytia a jedia vsetko. Mala mi porozprava doma ake je to zdraveeee... Inak napr. jablko zje doma iba struhane (s piskotami, gulickami...), mrkvu je teraz vzdy, lebo sa hra na zajacika ;) A hlavne ked vidi, ze to jeme aj my (nie len ze ich to nutim jest ale spolu to chrumeme a nahaname sa kto to zje pri tanieri...

@jamelia mne mala par mesiacov strajkovala, ale zacali sme ju nosit sportovat a velmi ju bavi gymnastika.. ked strajkovala a vyhadzovala zeleninu, tak sme na nu vytiahli, ze ale nebude dobra gymnastka, male gymnastky musia papat vela zeleniny... atd... alebo tak nechaj mi to a ja to zjem (hned sa zacne blazdnit ze to zje ona)... nedala by som sa odbit, ze nieco nechce... ked orbila dramu fakt, ze nechcela na ranajky nic zjest tak som sa k nej posadila s tym, ze budeme tam sediet aj dve hodiny, ja mam cas... ale co ma na tanieri (vybrala si to sama), to vsetko zje. A bolo... casom ju to preslo... taktiez som ju vobec neupozornovala co je v jedle (priatel to ma vo zvyku a to je katastrofa vzdy), chcela som ju naucit takto na cesnak (polievka atd),ale ako nahle pocuje ze cesnak tak koniec, dovted to v pohode zje (ak to prilis nestipe)... Alebo ak mate moznost zoberte ju k niekomu do zahrady, moja dokaze ojest uz vsetko co najde :P

horana
10. júl 2014

K zdravemu zivotnemu stylu patri zdrava strava rovnako ako isty druh pohody, cize stresovat sa z pretlaku informacii, trapit sa tym ci robim dobre, je rovnako nedobre ako nezdrava strava, zit take - aj ked len trochu- uzkostne stavy ci robim vsetko dobre, vahat, neuvolnit sa. Preto vsetko z mierou, zivot je mnohorovoinaty, ma vela poli ktore su tiez dolezite. A okrem toho uz Jezis hovoril ze nas neposkvrnuje ani tak to co do ust davame, ale co z nich vychadza, cize nase nazory, a potom aj ciny (po ovoci ich poznate...), niekedy maju dosah priamo na nase fyzicke telo a zdravie, paradoxne viac ako strava.
Ked sa vratim k strave kym som mala male deti chodila som temer vyhradne do bioobchodov, nakupovat zeleninu z trhu ci hospodarskych dvorov...bolo to fajn, ale vela casu to zaberalo a teraz na to ten cas uz skratka nemam a aj potreby deti su uz aj ine nez to co budu papat, bolo prve aj posledne. Aj oni uz chcu odo mna ako matky aj ine nez nakrmit 🙂 a sprostredkovat im nejaky zazitok, kde sice budeme jest nieco len velmi narychlo (pasteta na horskej chate) ma pre ne vacsiu cenu - myslim, dufam.
Takze aj ked doma obcas pecieme chlebik, nie je problem si kupit semienkovu zemlicku v obchode aj keby bola nakrasne iba biela, a aj sladkost sem tam prileti. Samozrejme tam kde je na vyber preferujem to najmensie zlo a tak sa nejak k zdravej strave blizim, cize vidia doma ten trend. Deti lubia zeleninu zo zahradky, ale ked dojde a uz nieje - nemame velku, tak vramci nejakych tych casovych horizontov sa robi kompromis, na trh chodim raz do tyzdna a medzitym to Lidl isti 🙂. Deti maju radi napr. nepasterizovanu ovciu bryndzu, ale ked nie je, aj Lucina je dobra. A tak by sa dalo pokracovat donekonecna.
Nejake tie pravidla co je dobre a co nie sa daju nastudovat uz vsade na nete a vramci moznosti sa k tomu blizit.
Co sa tyka servirovania, to je opat zalezi od dietata ci zje rovno alebo nejake triky treba a ked aj ano, to si asi kazdy musi najist svoje, co na jej dieta plati. Napr. ja mam jendo kde bolo treba skryvat, ale zase mi hodne pil, ci uz zeleninove stavy ci ovocne, tak sa odstavovalo, ale ine deti na tom mozu byt zas inak...a druhe dieta mi zje vsetko rovno, nema problem...

domin85
10. júl 2014

@el6 obavam sa, ze aj zdrava strava sa bude vzdy odzrkadlovat od doby a mody.. Kym pred casom nam tlacili napr. do hlav, ze niet nad margarin a kto je maslo si skodi az protizakonne, dnes vieme, ze margarin je strasny humus.. A takych prikladov by bolo viac, dnes je napr strasne in raw stravovanie, co je podla mna extrem. Zakladom je, ak si davas pozor na ecka, tak si aj pozri, ktore su skodlive a ktore nie, niektore su paradoxne len ciselne oznacenie prirodnych zloziek.. Ale hlavne: Kopu zeleniny a ovocia, obmedzit sladkosti (nie vylucit, obmedzit) a hlavne vela pohybu!!! Dostatok pohybu si dokaze poradit a psracovat aj "nebezpecne potraviny" 😉

el6
autor
10. júl 2014

dakujem vam, pomohlo mi to vidiet aj z inych uhlov pohladu...

marionmarion
10. júl 2014

@el6 na nete je naozaj neskutocne mnozstvo informacii o tom co by malo byt zdrave a co nie...ja sa snazim riadit hlavne tym, co sme doma uz odskusalo a osvedcilo sa...
Takze podla mna by mala strava vypadat takto: 80% stravy surova ( ovocie, zelenina, orechy, semeny, klicky, oleje za studena lisovane) a 20% varena ( strukoviny, pseno, pohanka, ryza, quinoua, pecivo bez lepku a doma upecene ( na nete su recepty), mliecne vyrobky najlepsie poctive z gazdovstva, mozno domace vajicka)
Vyhybat sa lepku ( psenica, ovos, spalda (obsahuje toho menej ale obsahuje), rafinovanemu cukru a vsetkemu vo com sa nachadza ( napriklad sladkosti, ale aj kecup, zavaraniny) a radsej sladit medom, mliecnym vyrobkom z obchodov, lebo obsahuju kopu ecok, farbiv a pridavnych latok, eckam vseobecne vo vsetkom...
V zasade plati, ze najlepsie je vyrabat si svoje potraviny doma, tak aspon vieme co presne obsahuju. Da sa doma upiect chlieb, susit ovocie, vyrobit jogurt, syry a neskutocne dobre zakusky bez akejkolvek tepelnej upravy, cize sa rataju do surovej stravy...
tiez rastlinne mlieka, smoothies, stavy...
Ak dieta nechce jest zeleninu a ovocie, tak mu ich daj vypit 🙂 sprav cerstvo lisovanu stavu a daj mu namiesto vody vypit...dostanes do neho na jeden sup kopu vitaminov a prospesnych latok a uz sa nemusis stresovat ze to nechce jest🙂 Ja svojmu robim kazde rano stavu a hodim do toho vsetko mozne jablko, pomaranc, ananas, mrkvu, uhorku, zeler ( stonkovy), salat...ak je tam viac ovocia nez zeleniny ani to na chut nezbadat ze je tam aj nejaka zalenina a dieta mi to vyioje bez reptania este si pyta 😀
Ovocie a zeleninu radsej kupovat na trhu ak sa da...ale ak robis stavy, tam ostanu pesticidy viazane v duzine, cize tam az tak nevadi, ak su ja zo supermarketu...

moni244
10. júl 2014

ja sa tiez snazim kupovat trocha zdravsiu stravu, odkedy je dceeka, ale ked clovek nema nikoho v eodine, co pestuje, chova, tak je to tazke

katkaos
27. apr 2022

@el6 U nas deti jedia vsetko, co my od 10.mesiaca. Snazim sa kupovat kvalitnu stravu, nie vzdy je to s nalepkou BIO. Podla mna je Bio len "novodoba predraznena akcia" a raz som pozerala diskusiu a jeden pan mi utkvel v pamäti. Vyjadril sa: Bio je striekane a upravovane, ked sa nikto nepozera 🙈 Ked som si ho googlila-oznaceny za velkeho odbornika. Na meno si nespomeniem.

V mojom okoli mam X deti, ktore su na "bio-rio-tokio" strave a aj rodicia su na nervy, ze su stale chore. A stale myslim naozaj stale.

Nase jedia naozaj vsetko, samozrejme s mierou, ale su zdrave ako repa. Teraz mali prvykrat kasel+sopel za tento skolsky rok. Ked sa v skolke zatvarali triedy kvoli vysokej chorobnosti, nase baby zostali bez minimalneho naznaku choroby.

Ja som stravu nikdy nijak neprezivala, vzdy ochutnali vsetko, neriesila som ziadne tabulky a clanky. Mame 3 deti (7, 5, 2) a ani jedna ziadne alergie, intolerancie .

Sledujem akurat E-cka, mäso kupujem v Hasvarskom Dvore a v TopFarm, pravidelne chodime na trh.

Ale samozrejme, kazda robime vsetko podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia 🙂