Čo robiť, aby som zabránila zápche u 2-ročného syna?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

syn má už skoro 2 roky, ale od malička má problém so zápchou a lekárka nám nevie pomôcť. Raz to bolo mlieko, potom strava. Aj keď pije dostatok tekutín, pokiaľ zje nejaký chlebík či domáce lievance zo špaldovej múky, má problém s vyprázdnením. Nedávno so mu začala dávať kravské mlieko Pilos 3,5% z Lidla, ale ani to mu stolicu nezmäkčí. Stravu má pestrú, všetko zje aj vypije, alergiu nemá žiadnu. Pokiaľ má mať stolicu, trvá to, len začne tlačiť a rozplače sa. Polievku má minimálne 3x do týždňa, raňajkuje chlieb či ovsenú kašu. Na obed mu dávam ryžu a mäso, na večeru zje chlieb alebo jogurt s piškótami. Stále sa to snažím obmieňať, ale nič nepomáha.

Čo robiť, aby som u neho zabránila opakovanej zápche?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam návštevu gastro, aby spravil prvovyšetrenie a neskôr možno intoleranciu na laktózu alebo iné.

Čo môžete urobiť teraz je, že zaradíte viac varenej zeleniny. Aj keď to bude len mrkva alebo
šalátová uhorka (teraz je mimo sezóny). Rovnako absentujú zdravé tuky - konopné semienka lúpané, alebo tekvicový olej.

Konzultujte so svojim pediatrom podávanie laktulózy.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/