Dištančné vzdelávanie - vaše názory

zaneta123
10. nov 2020

Ahojte, bola by som rada pokiaľ by ste sa mi vyjadrili ako vnímate dištančné vzdelávanie vašich detí. Mám šiestaka, podľa upraveného rozvrhu má týždenne len 6 online hodín. ostatné predmety učené spôsobom učebnica str. tá a tá, pracovný zošit str. tá a tá, pošli do ..... Bez vysvetlenia, prezentácie atď. Riešim to so školou ale potrebujem konkrétne argumenty. Uvedený spôsob učenia považujem za neadekvátny pretože ja musím naštudovať, vysvetliť a následne syn vypracuje, nie som učiteľ a musím ho týmto spôsobom suplovať. Zaujíma ma teda reálne odučený počet online hodín, spôsob overovania získaných vedomostí a spôsob zadávania práce z predmetov, ktoré sa nevyučujú online. Privítam aj vyjadrenie učiteľa, ktorý momentálne učí týmto spôsobom. Chcem si urobiť reálny obraz o tom ako to skutočne funguje/nefunguje na našej škole. Ďakujem

lubiss
10. nov 2020

kazdy den mame zo 3 online hodiny...ucitel vsvetli potom este posle domáce úlohy poprípade prezentáciu, z predmetov ktoré v ten den nemajú posielaju takisto prezentacie + co si maju pozriet v knihe atd....nuz bohuzial teraz sme vsetci ucitelia ja takisto aj ked online hodin mame viac

patka06
10. nov 2020

Moja má týždenne 18 hodín online, z každého predmetu min. 1 hodina, kde učitelia vysvetľujú a spoločne robia cvičenia, na konci hodiny dostanú úlohu zvyčajne do ďalšej hodiny, prípadne projekt ale na ten je viac času ...2-3 týždne.
Vypracované úlohy posielajú cez Moodle alebo na mail.
Písali už aj písomku ...dostali vo zadanie vo Worde a časový limit.
Niektorí učitelia posielajú aj spracované poznámky.

dadis
10. nov 2020

@zaneta123 Príliš to riešiš podľa mňa 😶

hettinka
10. nov 2020

@zaneta123 syn je v tercii na 8-ročnom gymnáziu (inak by bol osmak) a majú každý deň 4-5 hodín online, všetko vysvetlené, poznámky mu prídu, alebo si napisu na online hodine. Občas mu príde úloha na základe preberaneho učiva, priebežne krátke testy. Všetko funguje, nedoucujem ho doma nič.

zaneta123
autor
10. nov 2020

@dadis ide mi o zmysluplne využitý čas dieťaťa

zaneta123
autor
10. nov 2020

@hettinka ideálny stav, ďakujem

zaneta123
autor
10. nov 2020

@dadis a ide mi aj o kvalitu vedomosatí môjho syna

kubkovamama
10. nov 2020

@zaneta123 môj siedmak,väčšinu hodín majú online cez školskú aplikáciu.Po hodine ešte väčšina učiteľov pošle link čo sa preberalo+DU.Mame smolu v tom,že školská aplikácia nám nejde nainštalovať a za neabsolvovane hodiny "naživo" má neospravedlnené hodiny.Aj keď reálne sedí pred Pc,ale nedá sa pripojiť.Dva predmety majú cez Skype,to nám ide.Takisto kamera nám funguje,ale reproduktor nie..takže nemôže ústne odpovedať.Je to celé naprd toto domáce vzdelávanie,na jar sme fungovali ako vy,nie online,ale vysvetľovala som,doucala a nič moc,lebo kopu veci už po x rokoch človek zabudne a ešte som pracovala do 19:30..Nie je to šťastná doba pre generáciu pod nami🤷

marca12
10. nov 2020

@dadis nemyslim,ze zbytocne riesi. Deckam to bude velmi chybat a zbadaju tie medzery v dalsich rocnikoch. Niekomu nezalezi na vzdelani,ale tym,co zalezi maju,opodstatene obavy. Mam kamosku ucitelku a ta uz v septembri zhodnoila,ze deti su na tom velmi zle s vedomostami z predosleho distancneho vzdelavania.

dadis
10. nov 2020

@zaneta123 no ja mám dcéru v prime a syna v tercii a absolútne netuším, koľko online hodín majú týždenne. Myslím že šiestak zvládne si prečítať a porozumieť zaslanému zadaniu, nevidím dôvod sa s takým veľkým dieťaťom učiť. Je pravda, že mám teraz pocit, že majú tých online hodín viac ako na jar, ale ani na jar som nemala priestor sa takto intenzívne učiť s deťmi, ako popisuješ ty.

zaneta123
autor
10. nov 2020

@dadis gratulujem k deťom, nie každé je geniálne, samostatné atď.

katulienkax
10. nov 2020

@dadis tiež si myslím že tvoje deti sú preto na 8 ročnom lebo si z tých šťastných čo sú šikovne ale pochopte už že nie všetky deti sú take a niektoré Maminy majú proste smolu na tie ,blbšie, menej šikovne deti a bohužiaľ ak sa s nimi Maminy učiť nebudú skončia zle
Hlavne vo vyšších ročníkoch

luxus10
10. nov 2020

@dadis niektori sa s detmi ucia aj do konca sš , ba poniektori aj na vš....🙂

katulienkax
10. nov 2020

@luxus10 no to vs tak to by som už fakt neriešila buď na to má alebo nie😔

dadis
10. nov 2020

@zaneta123 no nemyslím si, že moje deti sú extra, ale nič iné im nezostáva, len sa spoľahnúť na seba, keďže ako samoživiteľka musím jednoducho pracovať a neriešiť takéto veci. Vedia, že ma cez deň nemôžu rušiť, lebo moja práca ma v rodine prioritu...nehovorím, keď prídu, tak ich vyskúšam (odkedy sú doma tak asi 2x syna som skúšala), ale nikdy mi nenapadlo riešiť so školou, že sa mi nepáči forma dištančnej výučby...podľa mňa, robia, čo je v ich silách, ako teraz každý...

luxus10
10. nov 2020

@katulienkax ale on-ona na to ma, len sa necha vyskusat...🙂-pravo, prirodne vedy....

dadis
10. nov 2020

@luxus10 vyskúšať, ak ma dieťa poprosí nie je predsa naštudovanie a vysvetłovanie učiva.

benit
10. nov 2020

@zaneta123 moj je tiez teraz na distancnom, osmak. Maju za tyzden 10online hodin. Stylom je to takym, ze strana, cvicenie vyoracujte skonyrolujeme nahodine. Takze cisto samostudium. A najlepsie este pred hodinou poslat a bude znamka. Na hodine len vyhodnoti.

jumama
10. nov 2020

Nasa v prvej vlne mali len zaslane ulohy, ale ani ich ucka nechcela. Cize motivacia ohromna. Online mala iba klavir zo ZUS. To bola stvrtacka. Teraz ako piataci aspon cosi, maju kazdy den dve polhodinove online hodiny. Kvoli tym prazdninam im stale odpadla geografia, ale ucitel im naposielal ulohy a tie sme museli aj nahrat. A inak nic moc, nik im nedava ulohy, len to co zacnu na hodine dokoncit maju, co to preberu, ale pol casu riesia, kto vypina, zapina mikrofony a robi si ucka dochadzku a pod. Robili sme ale herbar a este ju caka projekt na geografiu, to dostali zadania este kym chodili do skoly.

luxus10
10. nov 2020

@dadis ako sa da vyskusat, ked nepoznas obsah?🙂

bimbambim
10. nov 2020

Syn siestak slovinu matiku majú každý deň 45 minút anglina jazdy deň okrem stredy cca 30 minút ostatné predmety majú podľa rozvrhu ale len cca do 15 minút a finiš dnes má naštval zfyziky ešte minulý stredu mali cca 15 minút niečo im ukázal na hodine poslal do edupage že preratajte a pošlite naspäť poslali sme a dostal vynadane že to má zle že nepočúvajú deti čo im hovorí že ide dať deťom päťky ale to že vypadáva spojenie a nie všetko pocut a on za 15 minút vysvetlí tak sa ani nečudujem že deti neovládajú učivo.Ja fyziku neviem takže ja ju mu nevysvetlim takže ideme mať prvú päťku z fyziky

dadis
10. nov 2020

@luxus10 skúšala som hlavné mestá Európy - podľa knihy (priznám sa, že niektoré som z hlavy nedala) a slovesa v perfekte z NJ ,( tiež z papiera, z ktorého sa to učil, lebo už som si ich nepamätala )

sorciera24
10. nov 2020

som ucitel (aj 6takov), podla usmernenia minsiterstva pre takov je danych 15h/tyžden...pozor nie on-line hodin, ale on-line hodiny + praca zadavana distancne (aj za predmety, kt. sa nevyucuju on-line - napr. technika alebo obn alebo co si skola nastavi) - mozu byt rozne variacie - zalezi od skoly, v skole, kde ucim maju ziaci tych 15h on-line (ale su 30min.)+ uloha, aby to dokopy vyslo a obsiahli sme co najviac predmetov
ale napr. v skole, akm chodi moj syn (tiez 6tak) - maju 10hodin online /tyzden a zvysok distancne (ale hodiny maju 45minutove) ...neviem, ci obstojis stazovanim sa, lebo kazda skola podla usmerneni muslea nastavit podobny plan na dist. vzdelavanie....je ale dobre ak napises spatnu vazbu (resp. skola by si ju mohla aj vypytat, aby vedeli, co komu vyhovuje), rataj s tym, co nevyhovuje tebe, ci tvojmu dietatu a zda sa ti malo napr., inemu moze uplne vyhovovat...prsote nevyhovies vsetkym rodicom

zaneta123
autor
10. nov 2020

@dadis zakladám si na vzdelaní mojich detí, je pre mňa dôležité, syn je čistý jednotkár ale nepáči sa mi že mám suplovať učiteľov. A ako nie všetky predmety aj jednotkár pochopí zo samoštúdia správne a hlavne z tých úžasne kvalitných učebníc, deti potrebujú vzájomnú intreakciu s medzi sebou a učiteľom, možno moc riešim ale keď to ide na iných školách riešim prečo nie na našej, som náročná? Možno. Ale len chcem aby učitelia učili a možno sa opäť budem opakovať poslať úlohu bez vysvetlenia nie je učenie vhodné pre základnú školu.

luxus10
10. nov 2020

@dadis mala som na mysli vš právo, nie zš,sš...

mirage
10. nov 2020

Moje deti maju vsetky hodiny online, hodina trva 35 minut. Aj vytvarnu.. vsetko.. som spokojna, ale uz chcem, aj oni chcu, ist spat do skoly.

zaneta123
autor
10. nov 2020

@sorciera24 ďakujem za pohľad zo strany učiteľa, najväčší problém vidím v tom, že musím suplovať pedagóga. je veľa kreatívnych spôsobov ako v tejto dobe pomôcť deťom zvládať učivo aj bez online hodiny ale tam kde nie je vôľa nie je cesta. A tak opäť dejavu a znovu po večeroch študujem a vysvetľujem,fyziku, biológiu a mám šťastie, že manžel ovláda angličtinu.

mirage
10. nov 2020

@zaneta123 a ano, jedna online hodina s vykladom ucitela, otazkami, vysvetlenim, mini skusanim.. je ovela viac ako anonymne zasielanie materialov.

mogaa
10. nov 2020

@zaneta123 na druhej strane nemôžeš očakávať že deti budú mať denne online hodiny kde sa im preberie všetko učivo podľa rozvrhu...to je nereálne, denne by museli mať online apsm 3-4hodiny, nehovoriac o tom že nie každý má len jedno dieťa a tí čo majú viac detí majú pre každé dieťa notebook.....

sorciera24
10. nov 2020

@zaneta123 ano, to ta chapem, ucivo (hlavne tazsie predmety) treba mat vysvetlene.....ak ich ucitel nevysvetli, nema co pozadovat potom naucene od deti... ono sa k tomu pristupilo, aby deti neboli pretazene, zvladali ucivo a nesedli nonstop za PC.....ale nemalo by to byt na ukor toho...ze ucitel ma v paži.....co tak poprosi daneho ucitela, ze nerozumiem, aby to vysvetlil...na to mse tu..... ak to je tak u vsetkych, tak skola nema uplne najvhodnejsie nastaveny sytem....proste najst nejaku vhodnu strednu cestu...