Druhý pôrod a panická úzkosť.

13. jan 2020

Ahojte, zaujima ma ako ste zvladli druhy porod s uzkosťou ktora sa vyrazne zhoršila po prvom ťažkom porode. Pred osmimi rokmi mi vyvolavali porod kvoli zlym ozvam 4 dni. Bolo to zle, plne stresu, plaču, krutej bolesti ktora trvala 15 hodin keďže ani oxytocin nezaberal. Mam tyždeň do terminu a isť na obyčajne ctg je pre mňa stres a panika, mam pri tom triašku, nemožem vydržať ležať a teraz keďsi predstavim ten porod... len plačem, neviem ako to zvladnem😭 na ad je neskoro, sekcie sa bojim asi viac kvoli uzkosti. Nezvladnem to😭

eriksonka1234
13. jan 2020

No jedine celková anestézia.

nitka1157
13. jan 2020

Neprivolavaj co vobec nemusi byt.podstatna je psychika.prave preto po zlej skusenosti by si sa mala naladit nato ze teraz bude vsetko v poriadku a vsetko bude prebiehat tentokrat hladko..ja mam termin 6.7 tiez sa obavam ale nedovolim zlym myslienkam aby ma znicili.vzdy ich zazeniem a hovorim si ze vsetko bude dobre vsetko zvladnem ako 1x..mozno by ti pomohla predporodna priprava.neuvazovala si o nej? Aby zena mala prijemny zazitok z porodu.naucila sa dychat a prezivat bolest inak....nezabudni ze vsetko je v hlave.myslienka je velka sila

nikpa
13. jan 2020

V takom prípade máš možnosť dať sa uspať, lepšie ako hystercit a nespolupracovat počas pôrodu.

autor
13. jan 2020

@nitka1157 absolvovala som pripravu, trochu mi to pomohlo ale ako sa bliži termin nepomaha nič.

autor
13. jan 2020

@nikpa
@eriksonka1234 dovod na sekciu u mňa nie je, neviem kto by ju odporučil. Navyše sa jej bojim.

diaalex
13. jan 2020

poučenie o epidurálke a keď prídu bolesti hneď si dať pichnúť 🙂

bluka2
13. jan 2020

Pôrod môže byť aj krásny zážitok, ktorý by som ti ako všetkým ženám priala.ides do tej istej nemocnice? Podľa mňa je kľúčové, ak teda chces rodiť v pôrodnici, vybrať si takú, ktorej doverujes a kde vieš, že s tebou budú s rešpektom zachádzať, že ťa podporia, keď bude treba. A taktiež si premysli, čo chces a čo nechceš pri pôrode a stoj si za tým. A potom je to veľa v hlave. Ver si aj svojmu dieťaťu, ženské telá sú úžasné, je to cele taký pekný zázrak, ten pôrod. Mne dodal silu na mesiace po ňom a vždy, keď si na to spomeniem

elizuella
13. jan 2020

Ahoj, skus psychoterapiu. Niekolko sedeni ti moze pomoct odblokovat paniku a zvladnes to lepsie. Skus terapeuta -tku, co sa specializuje na traumy z porodu.

eriksonka1234
13. jan 2020

Psychológ, psychiater, u nas už netreba ani to. Stačí povedať porodnikovi, že máš paničky strach z pôrodu.

nitka1157
13. jan 2020

Aj u nas si mozes zaplatit nasho gynekologa co ti spravi sekciu ked mas panicky strach.skus sa tvojho popytat nato

nikpa
13. jan 2020

Čo čakáš že ti tu napíšeme? Bojíš sa sekcie, bojíš sa prirodzeneho pôrodu ale máš len 2 môžnosti, nič iné. Panicky strach a úzkosť môžu byť indikacie k sekcii keď to je naozaj vážne. A keď sa dáš uspať, nebudeš sa báť ničoho. Hlavne si to sama zhoršuje keď napíšeš, ze to nezvládneš.

jvasenka
13. jan 2020

@diaalex mne pichli a zastavili sa mi kontrakcie aj som sa stiahla.. Museli mi pichnut druhu vyvolavacku

eliska13
13. jan 2020

Už je dosť neskoro prečo si nechodila na terapie?jedine ísť k psychiatrovi a popísať situaciu, lebo k psychológovi sa za týždeň nedostaneš a už nič u psychológa nevyriesis.Moze Ti dať odporučenie na sekciu, ale neviem či takto neskoro Ti to dá určite sa bude pýtať prečo si s panickým strachom nebola u nej skor.Aj to má svoje postupy , ak by si mala v karte, že máš strach je to lepšie takto pred pôrodom by ktokoľvek mohol prísť. Moze Ti predpisat nejaké lieky na ukludnenie, aby ste znížili úzkosť.Z vlastnej skúsenosti Ti môžem povedať, že posledné na čo som myslela je uzkost, keď prišlo do tuhého chcela som to mať čím skôr za sebou, takže syn na 3 zatlačením bol vonku.strach má veľké oči nič Ti nezostane len sa zmobilizovať!
Druhý pôrod môže byť rýchly a dobry

eliska13
13. jan 2020

@nitka1157 áno, ale treba to riešiť skôr a mať papier, že bola liečená, mala terapie, lieky a, že je to v prospech matky a, že sa to odporúča.

eliska13
13. jan 2020

Určite si daj EPI
moja kamarátka rodila s oblbovakom, lebo tiež

eliska13
13. jan 2020

Tiež mala panickú úzkosť

lucia147852
13. jan 2020

Psychiater? Napr. Aj stav kedy je možnosť ze sa pri pôrode totálne zrutis a nebudeš spolupracovať je dôvod na sekciu

diaalex
13. jan 2020

@jvasenka mne ju pichli keď som bola otvorená na 3 prsty a behom hodiny to bolo 6 a 2. keď mi pichli pri 6 prstoch o 10 min na to som rodila 😁 mne to neskutočne urýchlilo porod

marion09
13. jan 2020

@eriksonka1234 u nás sa mi smiali do ksichtu keď som žiadala o sekciu lebo som už bola k.o.

montemotherone
13. jan 2020

Ak máš panickú úzkosť, teoreticky ju môže odporučiť psychiater 🤔 ak by si mala nespolupracovať. Inak prečo to už dávno neriešiš s psychoterapeutom, nepracuješ na tom? Všetko o čom píšeš je len v tvojej hlave. Budúcnosť nepozná nikto. Je úplne jedno aký si mala prvý pôrod. Druhý môže byť o 180° iný 🤷‍♀️ Pozri si hypnopôrod, pozitívnu sugesciu... Ono to, čoho sa bojíme si aj privolávame. Mne to vyšlo presne. Ale ja som si predstavovala ako to chcem, nie, ako to nechcem. A bála som sa len jednej veci, a tá sa aj udiala 🤷‍♀️ Podvedomie je silná vec 😉 Makaj na sebe, ešte máš čas. Niekedy stačí aj sekunda, keď ti to celé docvakne

juliet86
13. jan 2020

@montemotherone co bola ta jedna vec?

montemotherone
14. jan 2020

@juliet86 pýtaš sa zo zvedavosti, alebo chceš vedieť aké komplikácie môžu pri pôrode nastať? Lebo tých je tisíc 😉

juliet86
14. jan 2020

@montemotherone zvedavist ale aj priprava na vlastny prvy porod. ja sa bojim aby sa dietatko nepridusilo. bojim sa aby som nestracala vedomie pri tlaceni. a este aby mi nezlomilo kostrc 😐 tak ja len ci sa zabudam niecoho bat 😐😅

montemotherone
14. jan 2020

@juliet86 Tak keď chceš... bála som sa tzv. prekotného, veľmi rýchleho pôrodu. Aby som nerodila kdesi sama doma. Porodila som 1 hod 36 od prvej slabej kontrakcie ktorá ma zobudila... Ale stihli sme to 😊

juliet86
15. jan 2020

@montemotherone zaujimave ze kazda sa bojime ineho... ja sa bojim skor 30hodinoveho nez prekotneho. moja kamoska ho mala. vedela zd nestihne 40min do nemocky. tak to dala doma v kupelni. a bola velmi spoko 😊😂

eliska13
15. jan 2020

@juliet86 naozaj sa bojíme každá iného.Ja som sa bala, ze nebudem vedieť dýchať a budú mi dávať kyslíkovu masku.Ale najviac som sa bala čo bude, keď prídem s dieťaťom domov čo, ak nebudem vedieť čo s ním😀všetky tie strachy sú zbytocne veľa veci nevieš ovplyvnit, ale tiež mi chodilo hlavou čokoľvek a hlavne po každom vysetreni

montemotherone
15. jan 2020

@juliet86 nuž prekotný pôrod môže skončiť ruptúrou maternice a masívnym krvácaním. Je rovnako rizikový ako zdĺhavý pôrod, kde sa rodička vyčerpá... Samozrejme ideál je plynulé a pomalé otváranie pôrodných ciest. Mimochodom, práve strach a napätie pôrod predlžujú 😉 bránia v otváraní. Ja som sa tak tešila na malého, že keď ma muž viezol a ja sa v kŕčoch zvíjala, pomedzi to som sa rehotala ako blázon a ohromne sa tešila že to prišlo a presne v takom čase ako som chcela. V nedeľu ráno, ked bol muž doma a v meste prázdne cesty 😁

juliet86
15. jan 2020

@montemotherone hej to natrhnutie zvnutra vobka ci maternice je tiez riadne strasidelne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre