Spontánny pôrod vs. vyvolávaný pôrod

gabika4
12. sep 2018

Ahojte, moja otázka sa týka tých žien, ktoré zažili spontánny pôrod aj vyvolaný pôrod. Aký bol u vás medzi nimi rozdiel. Ja som zatiaľ zažila len pôrod, ktorý mi vyvolávali tabletkou + pridali mi oxytocin. Bolo to niečo strašné. Prosila som ich už o cisársky. Možno to bolo zapríčinené aj tým, že som mala preeklampsiu (vysoký krvný tlak) a kvôli tomu mi vyvolávali pôrod o 2 týždne skôr ako som mala termín. Vôbec som nedokázala tlačiť od toho tlaku, takže mi musela sestrička "skákať" po bruchu. Teraz kvôli tomu mám strach mať druhé dieťa. Väčšina žien hovorí, že druhý pôrod bol rýchlejší ale zato bolestivejší ako prvý. Ja si už neviem predstaviť, žeby to bolo ešte bolestivejšie. Preto sa chcem upokojiť tým, že som ho mala bolestivý len kvôli tej tabletke a oxytocinu :D prosím potešte ma 🙂

momoika
12. sep 2018

@gabika4 ja viem skusenost len s vyvolanim porodom a teda poviem ti, že ja som bola len na čipke, bez ocytocinu a myslela som, že su to moje posledne hodiny života. To už nebola bolest, to sa neda ani opisat. Ako keby mi 40 kostí naraz dolamu, tak ma to tak neboli. Rodili somnou ženu, ktore mali skusenost aj aj. Jednoznačne tvrdili, že vyvolany je masaker. Priroredzeny menej boli...eto vsioz

zubajdi
12. sep 2018

Prvy porod bol od samého zaciatku vyvolavany oxytocinom. Kontrakcie sa nedali predychat, lebo boli umelo vyvolane, za normálnych okolnosti by si s nimi zenske telo a psychika poradili. Bol to velmi dlhy a bolestivy zazitok. Druhy porod bol po 4,5 roku, kontrakcie zacali same, porod sa krasne rozbiehal, bolest nebola tak silna a narazova ako pri prvom, odmietla som oxytocin. Nakolko bol vsak maly velky a nezostupil dostatocne dolu, pri samotnom tlaceni mi sestricky tlacili na brusko a dodnes mam problemy z toho. Druhy porod ale hodnotim kladnejsie. Keby bol treti, ten by bol podla mna dokonaly 🙂

mija777
12. sep 2018

Prvý pôrod vyvolávaný, tiež pred termínom, kvôli opuchom, tlaku, bielkovine v moči.. Aj dosť bolestivý, tiež som bola vyčerpaná. Do druhého mi nikto takmer do konca nezasahoval a bol neporovnateľne lepší 👍

beuss
12. sep 2018

@gabika4 presne tak isto ako pises som to mala aj ja o 2 tyzdne skor vyvolany kvoli preeklampsii.. To sa nedalo vydrzat, tiez som ich prosila o cisarsky..kontrakcia dobre ze netrvala pol minuty a prestavka medzi nimi skoro ziadna..ku koncu uz sa mi to zlialo ako keby do jednej velkej bolesti 😓 velmi nerada nato spominam.. skusenost s prirodzenym teda zatial nemam..ale asi kazdy napise, ze lepsie..predsa len je to umelo vyvolane vsetko. No strasne by som si chcela vyskusat ten rozdiel, pretoze ten vyvolany to bol premna celovecerny horor😑

conspi
12. sep 2018

@gabika4 prvý som mala bez vyvolania a bolo to v pohode. Druhý s oxytocínom a pri ňom som sa zapotila. Myslím, že je to fakt vyvolaním.

stelak
12. sep 2018

2 x spontanny bez epiduralu pohoda🙂 posledne vyvolavane oxytocinom bez epiduralu, mno bol to masaker na 8 hodin, najhorsi co som mala

dlucy
12. sep 2018

Oba porody vyvolane s epiduralkou. Druhy bol rychlejsi ale bolestivejsi. Na oba mam krasne spomienky 😉

angela85
12. sep 2018

Velmi som rada,ze sa tu spravila tato debata. Prvy porod vyvolany, bolo to totalne zufalstvo, bolesti,ktore som nevladala predychat, aj som vravala.maly nemal ozvy,tak som rodila na 7cm, co bolo pre mna vyslobodenim. Dost ma dotrhal a dost som aj krvacala. Po porode som tvrdila,ze ked ostanem znovu tehotna,tak idem na potrat. Teraz som po piatich rokoch tehotna, za chvilu by mal byt den D, a som povedala,ze na vyvolavacku nepojdem aj keby som mala rodit v 42tt. Som rada vasimi prispevkami,tak dufam,ze to bude lepsie

jatva
12. sep 2018

Prvy vyvolavany, dlhy, narocny. Druhemu pomohly hamiltonom kvoli ozvam a trvalo to cca 4 hodky, nic do mna (okrem atb) neliali, kontrakcie bolestivejsie ako pri prvom, hlavne castejsie, ale bolo to relativne rychlo za mnou 🙂 treti uplne bez zasahu, do hodky od prichodu vonku, kontrakcie nepravidelne, vylozene boleli tak posledne dve-tri.

lucka227
12. sep 2018

Orvy vyvolany druhy spontanny. Nemozem povedat xe bol niektory lepsi, u mna to bolo za jedno. Boleli oba kazdy inak. Ten oxy sa dava na konci len na tlaky mala. Som ho aj aj. To sa dava na 99%vzdy a v oboch pripadoch mi "skakali" po bruchu

mima86
12. sep 2018

Prvy som mala uplne prirodzeny a duhy vyvolavany tabletkou. V bolestiach som az taky rozdiel nemala, akurat to dlhsie trvalo a nevedela som si pri kontrakciach pomoct,zzatial co pri prirodzenom som ich vedela krasne rozdychat, aj sprcha pomohla, tak pri vyvolavanom to boli uplne iny typ bolesti a nevedela som si dat rady s nimi.

lennicka
12. sep 2018

Prvy vyvolavany 24hodin somuz bola bez plodovej vody, takze cely porod som bola napojena na oxytocine. Za mna ok, dalo sa, ale bolesti som nevedela predychavat, nevedela som tlacit... druhy 40+6 prirodzene, dlho sa rozbiehal, k zaveru bolesti intenzivne, ale vsetko to bolo super. Dlho pod sprchou a pod a napriek vahe talmer 4.2 kga mojej nizkej vyske a vahe, hodnotim druhy porod ako ovela ovela lepsi. (Ale mozno to je tym, ze to bol porod c.2).

ulu465
12. sep 2018

@gabika4 prvy spontanny druhy vyvolavany. Pri prvom sa to dalo zvladnut, pri druhom som doslova vrieskala od bolesti, to sa nedalo vydrzat, predychat, nic...

ulu465
12. sep 2018

@mima86 aj u mna presne tak...nedalo sa to preddychat.

tatharina
12. sep 2018

Reagujem najma na ten ixyticin. Ja som sice mala nabeh na spontanny porod, no neotvarala som sa aj napriek silnym kontrakciam. Po 15tich hodinach bolesti mi pichli oxytocin..no myslela som, ze uz to neprezijem. Po jeho podani nastali sice rovnako silne kontrakcie, no absolutne bez akejkolvek prestavky na predychanie. Napokon malej klesli ozvy a do 10tich minut som bola na stole pod nozom... Takze za mna je oxyticin svinstvo...

lilijana
12. sep 2018

Ja som mala obidva porody vyvolavane,takze si ani neviem predstavit ako prebieha normalny ☹☹☹ ale kedze cakame 3.babo tak pevne verim ze aspon ten bude prirodzeny,bola by som veeelmi rada ☺prvy som mala s edipuralom ale uz nikdy viac(kedze som ani tlaky nemala a nevedela som kedy tlacit a tym sa porod skomplikoval a tiez musela riadne tlacit na brucho) a druhy celkom rychly asi za 2h,odkedy zacali bolesti bol na svete i ked uz som si pytala uz neskor epid.ale uz sa nedalo,nastastie 🤗

naty_s
12. sep 2018

Prvy spontanny, do 5 hodin bolo po vsetkom. Nebol bez bolesti, ale mam pekne spomienky. Druhy vyvolany (tabletka zo spodu + oxy)....myslela som, ze je po mne. Ako pisu baby vyssie, bolesti sa nedali predychat. Syn sa nakoniec zasekol a skoncilo to sekciou. Ked lekarka navrhla sekciu, bozkala by som jej vtedy nohy od samej vdacnosti😋.

veronika0122
12. sep 2018

Prve dva spontánne (relatívne rýchlo a pôrod sa rozbiehal postupne) a boli celkom fajn a tretí vyvolávaný už po termíne, no hrôza, trvalo to cely deň, myslela som že umieram a vôbec som nevládala. Takze najlepšie to je samo. Ale to sa vždy tiež nedá.

s_kika
12. sep 2018

prvý vyvolaný tabletkou, druhý spontánny a s tým vyvolaným mám rovnakú skúsenosť ako väčšina...kontrakcie sa zosilnili veľmi náhle a boli veľmi silné, nedali sa predýchať (okrem toho, že som nevedela ako ich predýchať správne, teda ako mne vyhovuje, nie ako sa káže, na to sú poslíčkovia, aby na to žena prišla, ako predýchaním čo najlepšie zvládne bolesť), tiež som kričala, prosila o cisársky ako zmyslov zbavená, na konci sa kontrakcie zliali a lekárka keď kázala tlačiť, keď príde kontrakcia, tak som nevedela kedy to je a museli mi tlačiť na brucho a bola som za ďalšiu nespolupracujúcu mamičku (to, že to spôsobili vyvolaním asi nevedia)...stačí si prečítať príbalový leták od prostaglandínu, kde je jasne uvedený ako vedľajší účinok abnormality v kontrakciách maternice (a to je ten najmenší)...pôrod bol síce rýchly - od vyvolania po narodenie cca 4 hodiny, ale otrasný
druhý spontánny trval asi tri týždne (rátam od začiatku doby pôrodnej, teda otvárania), posledná fáza od vytečenia plodovej vody trvala asi ani nie hodinu, kontrakcie som vedela krásne predýchať, dcérku sama vytlačiť, jediná ozaj silná bolesť pre mňa bola príšerné pálenie v pošve, ked prechádzala von, asi ramienka neviem, ale to trvalo pár sekúnd, horšie bolo zašívanie, počas ktorého mi lekárka nevedela miesto riadne umrtviť, ale inak na tento pôrod spomínam veľmi rada a nemám z neho traumu ako z prvého...jediné čo banujem pri druhom, že som vyliezla na ten pôrodný stôl a nevytlačila ju postojačky, to by bolo určite ešte lepšie...takže za mňa, nič nevyvolávať, ak sa má bábatko dobre, ak je aj 42 tt

lednickajana
12. sep 2018

@gabika4 prvy a druhy vyvolavane tiez kvoli vysokemu tlaku.a treti prirodzeny lebo kupodivu tlak v poriadku.vyvolavany brutal,prirodzeny super a este aj rychly na tri kontakcie bol drobec vonku.dokonca mam pocit ze aj babinko je o moc kludnejsie.

kejtka87
12. sep 2018

Prvy porod asi oxytocin lebo tie kontrakcie sa vobec nedali predychat...tiez som myslela.ze umieram koniec😀takze to vyzera ze som asi mala oxytocin podla vasich opisov.teraz ma caka druhy porod ale nechcem na vyvolanie.dufam ze bude rychlejsi....

malinajahoda
12. sep 2018

@gabika4 ahoj, prirodzený pôrod som si myslela že budem mať aj ja. Aspoň do poslednej chvíle to tak vyzeralo. O 7 ráno mi dali vyvolávačku - tabletku. Vtedy mi nastali kontrakcie, ale som sa neotvárala. Nechali ma trápiť sa v bolestiach do 16:30 a až vtedy mi navrhli cisársky. Takže dvojnásobná bolesť. Nerada na to spomínam. Každý večer som manzelovi plakávala do telefónu, že už chcem ísť domov. Veľmi zlé spomienky mám na pôrodnicu. Stratila som aj mlieko od toľkého stresu a žiaľu. Ešte ma tam na novorodeneckom zje.ali, že prečo si furt chodím pre umelé mlieko pre dcérku, keď jej mám dávať svoje! Ale odkiaľ som ho mala zobrať, keď som ho nemala?! Malá mi vrieskala od hladu a ja so strachom som im klopala na dvere nech mi dajú fľašu s mliekom. Čistý teror a horor. Už to nikdy nechcem zažiť.

qwert87
12. sep 2018

@gabika4
Prvý pôrod sa pekbe rozbiehal, odtiekla voda, nastúpili slabe bolesti ktoré sa stupňovali, ale v pohode sa dali zvládať. Aj som si pospala na vzdycharni. Po 5 hodinách som bola otvorená na 6, dr. sa to zdalo asi malo tak mi pichli oxitocin, ja prvorodička som neriešila. No potom nastalo peklo. Bolesť má prevalcovala, bola v jednom kuse, mala som pocit že bez prestávky, zle som dýchala, nevedela som tlačiť, necítila žiadne tlaky, tlačenie na brucho, nástrih, dotrhanie, hodinové šitie ☹. Jedným slovom katastrofa. Dodnes nechápem načo dr. do toho zasahoval keď to šlo pekne prirodzene.
Druhý pôrod po 2 rokoch. Mojím snom bolo prísť do pôrodnice čo najneskôr, už len porodiť, až do mňa nič nepichaju. Ráno na poradni som bola otvorená na 3cm. Večer o 22 nastúpili bolesti, o 1 sme prišli do pôrodnice, o 2 sa narodil malý. Nestihli ani klystír. Bolesti boli intenzívnejšie ako pri prvom, ale stále to bolo nič oproti oxitocinovym kontrakciam. Tlačenie som cítila viac, viac to dole pálilo keď šiel malý von, mala som pár stehov, keďže mal obvod hlavičky 37cm, ale hneď ráno som behala ako srnka. Takže za mňa prirodzený pôrod a vyvolavany je ako rozdiel v zime a v lete.

s_kika
12. sep 2018

@qwert87 to ma mrzí, tá tvoja prvá skúsenosť, štve ma toto zbytočné zasahovanie, čo robia...ja som tiež toho názoru ísť do pôrodnice čo najneskôr, ak je všetko ok, my sme to pri druhom mali podobne, okolo pol jednej som sa zobudila na silnú kontrakciu a kopanec, praskla voda, 1:20 som prišla do nemocnice so zájdenou bránkou a 1:30 bola dcérka na svete, čiže v pôrodnici to trvalo 10 min a tiež ani klystýr nestihli...btw deň predtým som odišla z poradne otvorená na 8 cm

renatka100
12. sep 2018

Oba vyvolavane. Prvy trval 6 hod a druhy 7…bolest bola ale dala sa vydrzat, druhy krat bez epiduralu. Radsej to mat rychlo za sebou ako prirodzeny a trapit sa aj 24 hodin a vysledok nejasny.

ulu465
13. sep 2018

@renatka100 mne dali vyvolavacku o 8mej. O pol 11tej som porodila (podotykam predtym krcek uplne tuhy, neotvorena, nic, vsetci prekvapeni ako rychlo, ledba podobiehali dr.) ale to bol masaker. To bola ku koncu jedna obrovska bolest, to sa so sponntalnym neda vobec porovnavat. Ja si to radsej predlzim o par hodin s tym ze tu bolest viem zvladnut a preddychat ju ako toto

jaruska18
13. sep 2018

Ja mám skúsenosť iba so spontánnym..po 22 praskla voda, a o 1:15 sa narodila malá. Celé to trvalo 3 hodiny, no bolesti boli hrozné. A nastúpili hneď , už v aute som mala kontrakcie každé 4 minúty,l. V nemocnici na pásoch som si doslova sklbala vlasy a nevládala odpovedať na otázky..

basska_b
13. sep 2018

@gabika4 Mne vyvolávali. Kontrakcie začali ráno o 6:00 a veľmi pomaly som sa otvárala. Vôbec to nebolo bolestivé, skôr len taký tlak. Až o 20.30 som bola na 4 cm, na kresle ma už aj trošku dvíhalo, ale nevydala som ani hláska. a až o tretej v noci na 8 cm. Začalo ma nútiť na tlačenie. Mala som pocit, že teraz už "len" párkrát zatlačim a je to tam. Ale... hlavička nezostúpila... takže akútny cisársky. Nebolo čo tlačiť. Ale bolesti neboli také hrozné, možno vďaka tomu, že hlava netlačila tak, ako mala... prišlo mi to, že ten pôrod bol fakt neprirodzený a samozrejme žiadna sestra mi nerádila, čo mám robiť, aby hlava zostúpila. Nikto si ma nevšímal

ajush5
13. sep 2018

@gabika4 prvy spontánny s jedným dieťaťom druhy vyvolavany prostagladinom as dvoma deťmi 5tyzdnov pred termínom koli preeklampsii. Oba boli rovnako bolestivé, bez toho sa to dietatko nedokáže dostat von. Ale existuje aj epidurálka ak mas z toho take obavy ;) koli parhodinovej bolesti by som sa dieťatka nevzdávala

tina1988
13. sep 2018

Prvy porod bol spontanny. Plodova voda odisla o 2hej rano, nastupili postupne kontrakcie. Bola to bolest ale kedze nastupili postupne, dalo sa to predychat. Druhy porod vyvolavany a teda ti poviem, ze to bol cisty masaker. Pri druhom porode zacala plodova voda odtekat po malych castiach rano o 7 mej, Vecer o 7mej, stale odtekala ale kontrakcie ziadne. Tak sa doktorka rozhodla ze uz nebudu cakat a dali cipok a oxytocin, do pol hodinky zacali kontrakcie, ale taka neskutocna bolest, ze som si myslela, ze to ani nedam. Do dvoch hodin som porodila. A od vtedy ked pocujem slovo porod, studeny pot ma oblieva. Nikdy viac.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre