Prenatálny screening v poriadku a pôrod dieťaťa s Downovým syndrómom

aviska
9. mar 2023

Ahojte. Je tu nejaka mamina, ktoramala prenatalny screenimg v poriadku (NT nizke cislo, nosova kosticka pritomna, screening 1 a 2 trimester v poriadku) aj napriek tomu sa jej narodilo babatko s DS. Viete sa podelit o svoj pribeh?

denden77
9. mar 2023

@aviska vsetko ok, az na 2 screening.. trisomy a amnio potvrdili DS.. bola som na UPT.. ak mas viac otazok, kludne posli spravu

heln
10. mar 2023

@aviska ja tento pripad nemam, ale ked som bola u Grochala v Martine, tak to presne spominal, ze obcas sa to stane, ze scrining v poriadku, nic nenasvedcuje, dieta vyzera uplne zdrave a po porode sa zisti ze ma downa, genetika nepusti.

veselo_neveselo
10. mar 2023

Pretoze screening pracuje so statistikami. Diagnosticka metoda je amnio, tu jedinu potom akceptuju pre potvrdenie diagnozy. Test z krvi si mozes dat ako samoplatca, ked si chces byt istejsia.

lucia147852
10. mar 2023

Veľmi osobne nepoznám nikoho, ale viem že pár ľuďom sa to stalo. Nuž, nevieme rozhodovať o všetkom. Dieťa, zdravie je dar. Nedá sa to nárokovať. Môžeš vynosiť zdravé dieťa, niečo sa pokazí pri pôrode a je z toho DMO. Keď ideš do dieťaťa, musíš rátať so všetkým

lyci
10. mar 2023

@aviska ja hlavne nechapem preco si to neda v dnesnej dobe kazdy skontrolovat. aj ti, co by sa takeho dietata vzdali, aj ti, co by si ho nechali, aby sa mohli psychicky pripravit. Ked niekto nema na neinvazivny test ako Nifty a Trisomy, moze ist na amniocentezu. Tripple testy su uplny vysmech, co s genetikou a ochoreniami nemaju nic spolocne. A na ospevovane morfo sono sa neda spoliehat

aviska
autor
10. mar 2023

Baby a muslite ze tie tripple testy ak by bolo nieco zle to vedia potvrdit? Lebo som citala ze tiez pracuju ako statisticke testy.

denden77
10. mar 2023

@aviska nie.. mozes mat riziko 1:3 a zdrave dieta a 1:300 a chore dieta 🤷‍♀️

lyci
10. mar 2023

@aviska tripple nevedia nic potvrdit ani vyvratit. sleduju len mnozstvo hormonov vzhladom k veku zeny a pracuju s pravdepodobnostou

pukanec123
10. mar 2023

@aviska ja nepoznám osobne, ale na instagrame sledujem jednu mladú mamičku, vola sa lili.bet.and.dad, Slovenka, a jej sa narodilo dietatko s downovym syndrómom o com sa dozvedela až po narodení, dovtedy nemala absolútne tušenia, všetky testy vyšli úplne v poriadku.
Keď chceš mat 100% istotu tak jedine amniocentéza, alebo trisomy resp nifty testy, to ide priamo na genetiku.

aliaray1
10. mar 2023

@aviska jedinou diagnostickou metodou je amniocenteza a vsetko ostatne je menej presne a preto som sla vo vsetkych trimestroch na screening a negat a mame zdrave krasne dievcatko. Amniocenteza sa ale myslim nerobi preventivne, musi tam byt dovod.

nikaeli
10. mar 2023

Ja vám budem trošku oponovať - kamoška mala od začiatku zlé výsledky, šla na amnio, aj tá bola zlá a tak šli ešte na nejaké genetické testy a tam ju lekár ubezpečil, že dieťatko nebude ok. Ona ale mala crohnovu chorobu a na 3x operované (skracované) črevo, bola šťastná, že je vôbec tehotná a rozhodla si bábätko nechať. Dnes má slečna 15 rokov a je úplne zdravá, žiadny down sy 😉 je veľmi šikovná, hrá v mestskom divadle pre mládež, maľuje, vyhrala už niekoľko cien. Nikdy to nie je 100%.

susitko
10. mar 2023

ja som mala vsetky testy ok. u grochala v mt som bola 2x a vsetko v poriadku.este to aj spatne kontrolival po porode a nic nenasiel.dcerka ma downov syndrom. poznam niekolko zien co cakali dietatko s ds a narodili sa im zdrave deti.

aviska
autor
11. mar 2023

Kocky a tym trisomy testom sa da verit? Alebo tiez mozu vykazat falasnu negativitu.

susitko
11. mar 2023

@aviska kamoska si platila ten test cca 500e a vysiel jej pozitivny na ds.dieta sa narodila zdrave cisarskym rezom.a zistilo sa ,ze mala v brusnej dutine nejaku krvnu zrazeninu,zapal.a tym padom jej odber bol skresleny.najvacsiu istotu vysledku mas pri odbere plodovej vody.ale ja osobne by som na to nesla.

kris_tin257
11. mar 2023

@aviska najpresnejšie sú nifty testy tie sú aj poistené keby vyšli zlé výsledky, ale nikdy som nečítala ani nepočula o falošnom výsledku zatiaľ čo pri trisomy som už niekoľkokrát aj tu na koňovi čítala o zlých výsledkoch

lyci
12. mar 2023

@aviska Nifty mozu vyjst falosne pozitivne, ale falosne negativne by nemali. Maju obrovsku databazu, miliony otestovanych zien a spickove pristroje, kazda vzorka sa posiela do hong kongu. Trisomy su robene priamo v labaku na slovensku a aj moj gynekolog vravel, ze prilis casto sa mylili. pri Nifty nemal ani jeden nespravny vysledok. a vo Vszp ak ma zena nad 35 rokov ich ciastocne preplacaju

lucikee
12. apr 2023

@aviska ano, moja kolegyňa. 1 dieťa úplne zdravé, 2 dieťa downov syndrom a pritom vsetky výsledky a aj detailnejsi (zaplateny) morfologicky screening neodhalil DS

dkethe
12. apr 2023

@lyci tiez nechapem, naco na tie nespolahlive tripple testy ide kazda, aj ked by potrat neprichadzal v uvahu.
Ja som napriklad nesla 🙂

barbora19911
12. apr 2023

@lyci a nemáš skúsenosť so strankou Trisomi test ? Lebo môj gynekolog toto ponúka ale nieje to teda Nifty že to je diagnosticka metóda tiež ma to veľmi zaujíma ..

aviska
autor
12. apr 2023

@dkethe tie tripple testy robi lekar rutinne nie na ziadost matky.

ahhola
12. apr 2023

33 ročná konečne tehu išla porodiť svoje zdravé dieťa, všetky testy super dobre. Narodila sa s razstepom. Vraj bola tak natočená a nikomu nenapadlo, ze ma spina bifida. Tragédia obrovska👿
Este riskujete s amnio a na mentálne poruchy niet testov a lieku.

mircalla
12. apr 2023

@aviska Urcite morfologicky UZV odporucam

lyci
12. apr 2023

@barbora19911 Trisomy je v podstate rovnake vysetrenie ako Nifty. Len Trisomy sa robi na slovensku a nema take spolahlive vysledky ako Nifty. Nifty sa posiela do Hongkongu a este som nepocula, se by sa niekedy pomylili. Ak chces Nifty zavolaj sem
https://www.niftypro.sk/kontaktujte-nas/ a dohodnete sa, aj ked tvoj lekar ti nuka iba trisomy

barbora19911
12. apr 2023

@lyci veľmi pekne ďakujem za odpoveď ..ale ako to prebieha ? To musím ísť niekde za lekárom ? Áno zavolám tam a potom ?

jane1987
12. apr 2023

@aviska daj si spravit kvalitne morfo sono a platene prenatalne testy, je jedno ci nifty ci trisomy. A hlavne si utvrd v hlave, ze co by sta stalo, keby.... Ak by si prerusovala tehotenstvo, bude potrebna amnio.

lyci
12. apr 2023

@barbora19911 lekar ti musi zobrat krv, ta sa posle do labaku a potom ti pridu vysledky

lucikee
13. apr 2023

@mircalla u mojej kolegyne ani ten detailny morfo neodhalil DS

tinala
30. máj 2023

@aviska ahoj, a tebe sa narodilo takto dieťatko? Že testy ok a dieťatko s DS? Či prečo sa pýtaš?

aviska
autor
31. máj 2023

@tinala ahoj nenarodilo resp este sa nenarodilo. Pytala som sa preto lebo moja lekarka ked som chcela trisomy testy urobit povedala ze tie budeme robit az ked budu zle vysledky z tripple testov, ze ak budu dobre neni dovod a ze usetrim. Tak som chcela vediet ze aky asi spolah su tieto testy.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre