Mám strach, že sa nebudem vedieť postarať o bábätko

lajtmanka
3. jan 2015

Ahojte, chcela by som sa opýtať či ste pri prvom bábätku mali strach z toho, že nebudete vedieť ako ho prebaliť ako sa o neho postarať aby som mu náhodou neublížila a podobne. Nejak ma to premklo dnes ( som v 10tt), nikdy som sa nehádzala po bábätkách že ich idem kočikovať prebaľovať a podobne, ale vždy som chcela bábätko. A teraz sa toho trochu bojím. Mám 25 v lete som sa vydala som šťastná a bábätko sme brali tak že keď bude budeme radi a keď ešte nie nič sa nedeje.
Len teraz mám nejak obavy čo keď to nebudem vedieť?

julka188
3. jan 2015

cakam druhe a zas mam strach :D

evittam
3. jan 2015

@lajtmanka Ahoj,neboj,urcite kazda mamina mala nejake obavy,niektora väcsie niekt.mensie;-). Ale vsetko zvladnes,ukazu ti aj sestricky v pôrodnici. Alebo ak mas niekoho co uz ma babo tak sa priuc. 😀

kamanima
3. jan 2015

mala som obrovský strach. nemala som šajnu, čo robiť s takým uzlíčkom. ako ho vhodne obliecť, ako ho vôbec obliecť, ako ho kúpať, nastaviť stravovanie, všetko. našťastie mi pomohla rodina a všetko som sa naučila a zvládla. nenachaj sa ovládať strachom, je len v tvojej hlave. kopec vecí príde samo, veľa ťa naučia blízky, príp. pediater, sestrička v poradni. a veľa ti napovie materinský inštinkt. veľa zdaru!

bejbinka
3. jan 2015

Ja som nevedela ani plienku vymenit...myslim tu uplne prvu...ukazala mi to spolubyvajuca na izbe 😀 Ked mi dali dietatko prvykrat na ruky, ze "mamicka tu mate, nakojte, prebalte a doneste odvazit" tak si vravim WTF, co s "tym malym, pokrcenym, cervenym čudom" mam teraz robit?? 😀 Neboj, naucis sa za pochodu...ja uz cakam druhe a znova sa bojim, lebo neviem, ako to budem vsetko zvladat...jedno dieta je este pohoda...teda teraz mi to tak uz pripada. Vsetko zvladnes ako miliony inych pred Tebou. 😉
@lajtmanka

tiborko29
3. jan 2015

to je normálny pocit, určite budeš vedieť, príde to samo, postupne sa všetko naučíš. mám 2mes.dcérku, o pár rokov viac ako ty a tiež som bojovala zo všeljakými pocitmi počas tehu. Budeš tá Naj. mama, uvidíš. Hlavne,žiadne stresy,ešte máš na ne čas, užívaj tehu, je to pekné obdobie,občas náročné, ale krásne🙂 Majuš

meluela
3. jan 2015

@lajtmanka myslim ze este ziaden rodic neublizil novorodencovi v triezvom a pricetnom stave.

Takze maximalne ti bude vsetko trosku dlhsie trvat kym zistis ako vopchat babo do bodynka 😉

Ja som myslela ze to bude v pohode a potom som nad tym laborovala a celkovo som bola dost opatrna pri manipulacii s babatkom a zvladli sme to ... pri druhom uz mozno budem sebavedomejsia ...

kikush1811
3. jan 2015

@lajtmanka ja mam pocit, ze to prislo tak instinktivne

lajtmanka
autor
3. jan 2015

Babi strašne moc vám ďakujem ste ma dosť posmelili 🙂 a áno mám super maminu tak hádam ma priučí. A super muža ktorý ma aj pomojkal, a vravel, že budem naj mama 🙂
Moc moc moc ďakujem zdvihli ste mi náladu.
Ja som to nejak doteraz neriešila lebo šak mám čas tak som len obzerala a kukala články a vecičky ale praktické nič 🙂 asi pôjdem na nejakú prípravu, alebo budem bábiku prebalovať 🙂

margarita
3. jan 2015

@lajtmanka
ja som strach tohoto druhu nemala, ale neboj, urcite mu nedokazes ublizit pri prebalovani alebo obliekani ci kupani...staci si par veci nastudovat este pred porodom a presne ako tu pisu, prakticky to skusit u kamaratky, susedy, sesternice, kdekolvek mozes...a vrelo odporucam nastudovat si techniku a mozne problemy pri dojceni vopred, pokial chces dojcit, lebo po porode na to vela casu a sily mat nebudes....toto skutocne potrebujes vediet, manipulacia s babetkom bude hracka po 3 dnoch v porodnici,neboj 😉

siska53
3. jan 2015

@lajtmanka ja som sa nejak nebala..mala som ake-take skusenosti s detmi (najmensie malo 2m.)..jedine,co sme sa s muzom bali,ale to az po narodeni,bolo dat ho odgrgnut do tej zvislej polohy a kupanie. Kupaval muz.
Ale pri malej o dva roky aj ten strach odpadol,uplne automaticky a spravne som ju vedela drzat na osgrgnutie a aj ja som si ju obcas okupala..
Aha a este po prvej sekcii ktoru som zle znasala,som mala pred tym,ako mi ho dali na stalo, strach,ci to zvladnem,kedze som mala bolesti. Ale ked musis,musis a slo to.
No pocas tehu som si nejake speci starosti okolo toho nerobila..ani co sa dojcenia tyka,prosto nicoho.

Ono to nejak my matky instinktivne vieme a vzdy sa da poziadat o pomoc,poradit sa.
Uzivaj si tehu a ostatne sa vyriesi. 🙂

zabina27
3. jan 2015

@lajtmanka prebalovat babiku velmi nepomoze 🙂 babo sa hybe, a naopak, ako by si potrebovala 🙂 ja som tiez vela nevedela, v porodnici mi raz ukazali, ale potom som uz musela sama. prve kupanie hovorim sestricke - budete tu so mnou, keby cosi? a ona ze nie, nema na to cas a bola prec. tak som kukala na maleho, vravim si, snad si ta po tom vsetkom neutopim hned na zaciatku 🙂 a zvladla som, tiez s prebalovanim - ked mi to sestricka ukazovala, maly bol kludny, len pocikany. ked som sla ja, sama v izbe, bol pokakany a zacal cikat, ked som ho rozbalila - vsetko mokre, kopal nozickami, normalne som sa tam rozplakala 🙂 brat mi povedal trening na prebalovanie - skus vopchat chobotnicu do sietovanej tasky tak, aby jej netrcalo ziadne chapadlo 🙂 no a ked som uz vedela prebalit aj poslepiacky, zacal sa krpec tocit kade tade, tipujem, ze ked budem poslepiacky prebalovat tociaceho, tak mi zacne s plienkou uchodit 🙂 no furt cosi 🙂
ale neboj, vediet budes, pytaj sa sestriciek, ak chces citat, tak citaj teraz, potom uz cas nebude. a uzivaj si tehu, potom uz najblizsie roky nebudes mat vela casu 😉

januliku
3. jan 2015

@lajtmanka neboj, budes sa on vediet postarat instinktivne, lebo bude tvoje 🙂

jana_eyre
3. jan 2015

@lajtmanka jasne ze som mala strach - pri prvom aj pri druhom.. pri prvom preto, lebo o take malilinke babo som sa nikdy nestarala, a pri druhom preto, lebo som sa bala, ze som to za tych 20mesiacov zabudla :D

ale uprimne ti poviem, ze ani pri jednom sa mi nestalo, ze by mi nieco neslo.. vsetko to prislo prirodzene, prirodzene som tusila co s dietatom robit, ako ho chytit a tak.. samozrejme som si musela osvojit niektore gryfy - napr. ako dat nozicky dobre hore, aby sa maly neocikal do oka ako sa mi to raz stalo a tak podobne.. ale vsetko islo ako po masle..

neboj sa, budes mamou - uz budes vediet co a ako.. pamatas si na svoje detstvo, ako si mala pocit, ze tvoja mama asi vsetko vie? ty budes presne takou istou mamou 😉

lucka3010
3. jan 2015

Neboj sa, všetko príde tak samo, ja som sa pred tým aj bála chytiť malé babo a teraz som mamou 3 detickam. Budeš dobrá mama neboj, keď ho prvý krát dostaneš do rúk, všetko ti to príde samo.

magdalenatothova33
3. jan 2015

@lajtmanka ahoj jasne ze budes vediet....ziaden strach...ja mam 2deti...rozdiel je medzi nimi rok....zo zaciatku tazke to bolo,ale teraz v pohode....teraz maju 4r.a 5r.drzim palce....

katrinka8
3. jan 2015

@lajtmanka - ahoj, ja som mala v čase prvého tehotenstva kamošku sestričku na novorodeneckom. Tá ma asi 100x ubezpečovala, že bábätká sú"gumené", že sa netreba báť ich chytiť pevne do rúk. Tak som sa nebála. Iba kúpať. A tak ma učila na plyšovom macíkovi prehodiť bábo vo vaničke z chrbátika na bruško 😀 Keď som maličkú doma prvýkrát kúpala, mala som síce trému, ale "macíkový" tréning pomohol, šlo to ako po masle 😀 Dlhšie sa odhodlával manžel, ale po pár týždňoch sa odhodlal a odvtedy mu kúpanie už prischlo, synčeka kúpe už od narodenia on (ja len vo výnimočných situáciách). Obliekať a prebaľovať som sa nebála, že by som nezvládla. Skôr som mala obavy, ako budem vedieť, prečo bábo plače, kedy mu mám dať jesť, kedy prebaliť a pod. A to dokonca takéto obavy ma prepadali aj pri druhom tehotenstve 😀 Ale prišlo to akosi samé, že som proste na to prišla. Po pár dňoch. Najprv to, samozrejme, bolo skusmé (plače - na ruky, pokus utíšiť, ak nezaberá, nakojiť, medzitým plienku vymeniť...) Neskôr som už vedela, kedy asi príde hlad, tak vlastne som tomu predchádzala a dala im papať predtým, než začali plakať a pod. Ale neboj sa, materinský inštinkt Ti to všetko potupne napovie a veľa vecí sa naučíš tak povediac za pochodu 🙂 Aj tie prvé noci budeš nespať a počúvať, či dýcha, aj pri prvom, aj pri druhom 😀 , aj sa budeš báť, keď bude novorodenček chrčať. Mimochodom, neviem, prečo na toto neupozorňujú v pôrodniciach 🙄 Novorodenci v spánku rôzne chrčia, vydávajú čudné zvuky, akoby mali upchatý nos, nepravidelne dýchajú občas... Je to normálne, sa ešte čistia z bruška 🙂 Povedali nám to na pohotovosti, kam sme v noci so 7-dňovou dcérkou leteli, lebo sa nám zdalo, že sa dusí. Vraj sme tej noci už 4. rodičia, čo pre toto prišli 🙂
Neboj sa, všetko zvládneš a budeš skvelá mamina 🙂

lajtmanka
autor
6. jan 2015

Baby ďakujem krásne ste moc super, už sa lepšie cítim a verím, že to proste príde samo 🙂 a na všetko prídem. Dodávate mi odvahu .
Dakujem pekne

siska53
6. jan 2015

@lajtmanka este mi napadlo..u nas nie su take pripravky pre buducich rodicovkde ich naucia,ako sa postarat o babo? Lebo co-to ukazu aj v porodnici,ale casto len na vyziadanie..
Inak zaujimave bolo,ze pri malom som lezala na standarde,tam nam kupali babatka len sestricky no pri malrj na nadstandarde sme ich kupavali my,s tym,ze prvykrat nam to ukazali a dalsi raz uz my pod dozorom.. Nastastie mi to ako druhorodicke s malym rozdielom medzi detmi bolo vsetko zname,lebo toho som sa najviac bala..
Preto,ze ci nie je daky kurz, kde to vsetko ukazu. Mnohym by to pomohlo.

timi1012
7. jan 2015

@lajtmanka Ahoj 🙂 ja som v 8 mesiaci tehu a doteraz som si hovorila hrdinsky že to dáám ja to zvládnem. 😀 ALE, v poslednej dobe veru aj mne začali po rozume behať situácie že už mám v ruke to malé telíčko a pozerá sa na mňa ja na ňu a otázka v hlave čo TERAZ? takže úplne ťa chápem, tiež je to moje prvé bábätko, a možno sa mi budete smiať ale dostala som od segry na narodeniny v decembri plienkovú tortu.... niektorí deň som si z nej 1ks plienky vybrala a začala študovať 😀 z každej strany..... skonštatovali sme s mojím drahým že mi to zvláááádneme!!! A bude to zaujímavé, tiež sa trošku obávam ale ja skôr komicky.... že sa na tom budem ešte aj smiať ako sa poznám.... 😲 Hlavu hore zvládli to pred nami, zvládneme to aj my!!! 😅 😅 😅 😅

hanka_april
7. jan 2015

@lajtmanka

budes 😉

nanervy_2
7. jan 2015

@lajtmanka tiez sa toho bojim. nehovoriac o tom, ake tje to telicko krehke a jemne.. ale prave preto budeme chodit na tie predporodne kurzy s manzelom. ale utesujem sa, ze ved ked to zvladlo tolko ludi, tak hadam to zvladneme aj my :D

alexandra1104
7. jan 2015

nemas sa vobec coho bat ja som mala 23 ked ssa mi narodila prva a islo to samo prebalovanie krmenie uspavanie vzdy sme prisli na to prečo placeme aj ekd skuenosti som nemala skoro ziadne terat mam 25 a cakme druhe teraz sa bojim viac ako predtym ci to zvladnem ale len preto ze budu dve

aries24
7. jan 2015

Ahoj.Neboj zvladnes to 🙂 Instinkt ti vela napovie 🙂 Ja som bola na babo sama,nemala som pri sebe muza a ani ziadnu rodinu,proste na figu situacia 😢 Nikdy som nebola pri ziadnom malom dietati,proste nic,ale nebala som sa.Popravde mi ani v porodnici vela toho nepovedaly.Prvu plienku som mu dala naopak,ale brala som to s humorom,vsak zvladly to ine,zvladnem to aj ja 😉Rodila som v decembri,vonku sneh.1 vychadzka len 20m,bala som sa prejst cez cestu 😀To bol moj strach 😀Ale sme tu 🙂,len pred mesiacom som prestala kojit a to ma maly 4 roky.Vela som sa naucila z kniziek a netu.Nehovorim,ze som dokonala matka,ale kazda sa snazime preto svoje male urobit maximum 🙂Obcas som bola uz dost vynervovana z nedostatku spanku,ale konecne si mozem povedat po 4 rokoch,ze uz sa mozem aj konecne vyspat 😀Pokial mas pri sebe rodinu,je to super a na nezaplatenie,nemusis sa bat nicoho 😉

natuska87
7. jan 2015

Je to prirodzene, neboj! lepsie sa strachovat a mysliet, ako byt presvedcena, ze vsetko viem!

lajtmanka
autor
7. jan 2015

@siska53 No nad takým kurzom som už vážne uvažovala idem to preskúmať či u nás niečo také existuje a isto sa tam hlásim :D

lady511
7. jan 2015

@lajtmanka si v 10tt,,máš ešte kopec času pres sebou (myslím tehotenstvo) tvoje telo sa pripravuje na materstvo aj po emocionálnej stránke,,kým sa bábo narodí budeš mat v sebe tolko materského inštinktu že budeš vediet čo robit..nechaj to plynut a užívaj si materstvo 😉

jana954
19. jan 2015

tak musím sa priznať, že ja sa tiež obávam ako to zvládnem, mám 34r a je to moje prvé dieťa, zatiaľ som ešte ani nič nekúpila a to termín mám v marci.... myslím že to asi každá prechádzame určitými obavami....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre