Cesta letecky v 1. trimestri tehotenstva. Čo mi hrozí?

cherry1981
17. okt 2011

Chcem sa Vas opytat. Mam na plane letiet za sestrou do anglicka som v 9tt. Keby som letela bola by som v necelom 11tt. Myslite ze je to bezpecne a ze sa nemoze nic stat? Moje tehu je zatial bezproblemove az na nevolnosti ktore mam dost vyrazne. Vela som citala ze ked sa leti do 12 tt tak hrozi potrat 😕

dejka77
17. okt 2011

@cherry1981 Ja som letela v 1.trimestri a nic sa nestalo, ani som nic take necitala, ze hrozi potrat. To sa tyka skor vyssieho stadia a tym padom predcasny porod.

amouramour
17. okt 2011

mne to dvaja lekari v prvom trimestri zasadne neodporucali...a vsade sa pise, ze prvy a posledny trimester je na lietanie najrizikovejsi, ja som letela az v 16.tom na kratky let....ako nemusi sa nic stat ale ja by som to mozno radsej o par tyzdnov posunula...

bobocka
17. okt 2011

@cherry1981 to je kratka vzdialenost.malo by to byt ok.neodporuca sa to,no ani nezakazuje.ja som letela len v druhom trimestri.4x.tiez vzdialenost uk- svk.hlavne ak budes letiet,tak nechod cez ten scan na letisku po check in.vies,ta brana,kde odovzdas na pas kovove veci a prirucnu a ty prejdes cez branu a pipas ak daco.to moze byt pre babo nebezpecne a kedze si tehu.tak ich mozes poziadat ,aby si sla okolo a prekontrolovali ta rucne. 😉

blavacka
17. okt 2011

ja som mala letiet minuly rok na dovolenku do Grecka a bola som v 8 tt a lekar mi to zamietol, zevraj prve tri mesiace su najrizikovejsie a neodporuca sa lietat koli zmenam tlaku pri lete, lebo hrozi potrat, tak bolo po dovolenke a isli sme autom do Chorvatska ☹ Ale aspon mame zdrave babatko, tak pojdeme buduci rok uz vsetci traja 😅

monika15
18. okt 2011

aj za oceanom je tak prvy a posledny trimester je najriziko.....
ale ja osobne by som urcite neletela tehotna... naco riskovat.....
let je dost silny zasah na telo... a este k tomu ked is tehotna....

marikac
18. okt 2011

ja som letela do UK v 6tt a vsetko je OK

dejka77
18. okt 2011

Este dodam, ze som letela asi v 7-8tt a nemala som ani sajnu o tom, ze sa to neodporuca. A len tak na okraj, kamoska letela v 28-30tt a to ma fakt problemove tehu, krce a bolesti uz od zaciatku a este aj fajci. Ma este 4 tyzdne do porodu.

tetapetra
18. okt 2011

@cherry1981 mne to tiez moja lekarka nedoporucila, ze maju vsetci chodit za mnou 😀 a nie ja za nimi

boise
18. okt 2011

Tak ja som letela, to som este nevedela ze som tehu...a potom o dva tyzdne nazad. Do Grecka a spat. Segra letela v tretom mesiaci normalne tiez do Tunisu, lekar vobec nenamietal. Co lekar, to nazor...

beronsche
18. okt 2011

@cherry1981 Tak podla mojho lekara a aj porodnej asistentky je lietanie v 1. trimestri v poriadku, pokial sa jedna o relativne kratke vzdialenosti (napr. Sk - UK) . Neodporuca sa to v pripade, ze let trva viac hodin.
Co sa tyka bezpecnostnej brany na letisku, pytala som sa lekara a aj na 2 letiskach (v UK a vo Svedsku), ci je to nebezpecne pocas tehotenstva a bolo mi povedane, ze vraj je to v poriadku.
Osobne neverim, ze by tieto "brany" predstavovali nejake nebezpecenstvo, kedze nikde nie je ziadne varovanie - jednoducho neverim, ze by si letiska dovolili neinformovat o riziku, ak by tam nejake bolo. To by uz mali na krku pravnikov a zaloby.
Inak ja som letela 2x v 10/11tt a 2x v 15tt.. 😉

cherry1981
autor
19. okt 2011

Dakujem Vam baby veeeelmi pekne tak asi pojdeme ale vybehnem za gynekologom, preistotu. Este raz Vdaka 🙂

teleranka
19. okt 2011

@cherry1981
ahojky. ja som letela v 8tt a v 11 tt do USA. Dovolili mi to lekari, ktori ma sledovali a sleduju, teraz sa znova chystam letiet, uz na blizsiu vzialenost a je to uplne v pohode. Tiez som sa velmi bala a stravila slhe hodiny na nete a pytala sa vsetkch lekarov, kt. poznam.
krasny leeet prajem 🙂

amouramour
19. okt 2011

@beronsche brany a kontroly nie su problem...problem je tlak, zmeny tlaku a pri dlhych letoch ziarenie, ktore sa cca blizi k rtg

zuzka38
19. okt 2011

@cherry1981 kazdy let v ktorokolvek trimestri moze byt problem.. ja byt tehu nikde neletim, je to zbytocny risk, nemusi sa nic stat, ale moze..

macka23
20. okt 2011

@cherry1981 pokial si zdrava a nemas ziadne problemy, nemal by byt problem. Letela som z Uk cca v 10tt znamym na svadbu /lekar na sk mi potvrdil tehotenstvo/, leteli sme nazad, v septembri /bola som v 5tom mesiaci/ som letela na vlastnu svadbu a v decembri /v 29.tt som letela definitivne na sk/ nemala som ziaden problem.

zuzanka7117
20. okt 2011

@cherry1981 ahoj, ja som letela v 12.tt Oslo-Vieden asi 2,5 hodinovy let a bolo to uplne v pohode.Naspat som isla v 17.tt. Teraz som v 20.tt a musim necakane opat letiet na SK na tyzden, ale myslim, ze je to ok....Aj mne lekar povedal, ze pokial je vsetko ok a nejedna sa o dlhe lety, nemal by byt problem. A cez tu branu mozes kludne ist, ja som sa vo Viedni tiez na to pytala......to je iba scan na kovy, nie RTG. To nemoze babu ublizit.Na niektorych letiskach maju RTG scanery, ale co viem tak v Europe este nie.....ten by bol nebezpecny.

natalia777
20. okt 2011

aj ja som letela v prvom trimesti v 11 tyzdni 4,5 hodiny letu a nic sa mi nestalo 🙂

dasade
24. mar 2015

Dievcata, obnovujem temu-prosim Vas, letela niektora z Vas v 10-12 tt? Dopadlo vsetko ok? Dakujem...

maslenka47
24. mar 2015

@dasade dneska sa stresuje uz hadam zo vsetkeho. Myslim, ze zhruba porovnatelne pravdepodobne, ze sa lietadlo strieska do oceanu, ako ze by si mala s letom problem z titulu, ze si tehotna. Ja som letela v nejakom 5-6tt.

lenna1985
24. mar 2015

Je pravda ze sa ti nemusi nic stat ale aj moze... Ja som mala ten isty problem, zabookovany tyzden v Rime som zrusila na podnet lekarky... Dostala som od nej postacujuci podnet k mu aby som to zrusila... Velmi jednoduche - na vylet mozes ist hocikedy za cely zivot, ale dieta mat uz v buducnosti mat nemusis, tak preco riskovat.. 😉

yanni
24. mar 2015

@lenna1985 no vselico sa ti moze stat aj v aute, vo vlaku, v buse, aj ked pojdes peso alebo budes lezat doma na gauci.

@dasade ak nemas problemy, tak kludne. Ja som letela v 6tt, potom v 8tt- let 4,5 hodiny, v 20tt, v 22tt, let 7 hodin, teraz som 23tt. Este budem musiet letiet v ca. 26tt ta aj spät v jeden den let jednu hodinu, je to sluzobne, v ca. 28tt v jeden den ta aj spät tiez let jedna hodina a v 30tt let 7 hodin a spät o tyzden-dva. Samozrejme tie dva posledne lety, len ak bude vsetko ok a ako sa budem citit. Mne to lekar vsetko odobril, len lety nad 10 hodin eeeeee. Ja lietam aj ako netehotna vela, som zvyknuta a tieto tehu lety tiez neboli vobec pre mna nejaka zataz.
V 19tt som cestovala 800 km na Sk a o 5 dni zase 800 km spät, sama autom, poctivo som si to odsoferovala a mozem povedat, ze to bola väcsia namaha a unava ako letiet 7 hodin, co bolo hned den po prichode z SK.
Tiez som viac unavena z cestovania vlakom kazdy den do officu rano a vecer po ca. hodine ako z toho lietania.
Odporuca sa kompresne podkolienky, mam ich ale vzdy ostali v kabelke, nikdy som ich doteraz nevyuzila. Jedine ti odporucam, ak pojdes nejakou lacnou spolocnostou,ktora toho vela neposkytuje, ta si zobernieco teplejsie na seba a kup si za kontrolou este extra vodu a zober si aj nieco viac na zahryznutia. Jasnacka, podla toho ako dlho budes cestovat.
Ja tie dlhsie lety letim business class, tam si aj estra mozem vzdy nieco vypytat ale tie kratsie lety su väcsinou economy a to mi ten pohar vody nestaci.

mell_j
24. mar 2015

@cherry1981 pokiaľ si v poriadku podľa mňa to je v poriadku, aj keď mňa lekár nechcel pustiť vôbec v prvom trimestri, a kamarátka letela nie dlhý let tam a po týždni späť tuším v 11tt a chúďatko dva dni na to potratila, ale či to malo vplyv nejaký to nikto nevie, možno to tak proste malo byť... 😔

palomka
24. mar 2015

ja som letele 2x v druhom mesiaci. Ani raz sa nic nestalo 🙂

malatamara
30. mar 2015

Ahojte, aj ja by som sa rada zapojila do diskusie. Už som niečo počítala po internete a pýtala som sa aj lekára. Ja sa chystám letieť do USA, budem končiť 11 tt. Let trvá 9 hodín. Predpokladám, že také záležitosti ako zmeny tlakov sa už v dnešnej modernej dobe nemusia ani riešiť, ale skôr ma zaujímajú tie kontrolné rontgeny na letiskách. Nestretli ste sa s tým, že ak ste ukázali potvrdenie od lekára o tehotenstve, nemuseli ste prejsť cez RTG ale Vás "prešacovali"?
Premýšľam, že napíšem do leteckých spoločností, s ktorými letíme, pretože na ich stránkach som žiadne info nenašla.

Konzultovala som to ešte s jedným gynekológom. Ten mi povedal, že v tom nevidí problém, tak teda neviem, čo si mám o tom myslieť. Inak mám (klop klop) normálny priebeh tehotenstva, všetko je zatiaľ v poriadku, ja sa cítim tiež OK.

Dokonca, keď som ešte nevedela, že som tehotná, to bolo vlastne v 4 - 5 tt, tak som tiež letela taký dlhý let a zaplať pán Boh, bábätko sme doviezli živé a zdravé 🙂

rencacaa
30. mar 2015

Ja som letela v 9 tt do USA s nic sa nestalo. Jedine co bol problem tak bola unava, ale to by bolo aj kebyze doma lezim v posteli :D

nevelyn
30. mar 2015

dvaja gynekologovia mi tvrdilii, ze ti nehrozi nic a pokial sa nieco stane, stalo by sa to tak ci tak. Otehotnela som po ivf a v tretom mesiaci som absolvovala 8 letov v ramci jednej trochu akcnejsej dovolenky. Dostala som iba lieky na riedenie krvi a bolo mi doporucene kazdu hodinu letu cvicit na nohy, pretoze 4 z tych letov boli dlhe a v tehotenstve je vacsie riziko krvnej trombozy. Rontgeny na letiskach som teda neriesila, raz som sa nahlasila ako tehotna a aj tak som cezen musela prejst. Male sa teda este nenarodilo, ale podla vsetkych moznych testov je ok🙂

yanni
30. mar 2015

@malatamara musis ist. A to nie je röntgen!!!!!! Inak ta nepustia. Hlavne v dnesnej dobe su kontroly sprisnene, jednoducho musis ist bud cez "branu" alebo ta "oscannuju" rucne. Ale to mas jedno. Ked cez branu nebudes pipat, co ja stale, tak to mas za sebou. Mna v jeden den scannovali 4x, kedze bol vnutrostatny a aj medzinarodny let a v Frankfurte to maju total blbo aj ked prestupujes, a este v cieli v Emiratoch scannuju este aj ocne zrenicky. No a nic sa nestalo.
Nemylte si to, toto nie su ziadne skodlive röntgeny.

malatamara
30. mar 2015

@yanni Vidíš a na toto máme gynekológov?! Jeden Ti povie, že nevidí problém, druhý zas úplný opak. OCH.
Ja viem že to nie sú rtg, ale som si nevedela spomenúť, ako sa to volá 😀

jáj a ešte ma ten negativista dodžubal s takým príkladom, že mal som tu pani, ktorá je tehotná a hnisá jej zub a nešla kvôli tehotenstvu ani na rtg a vy sa ma pýtate, či môžete letieť 🤐

Takže nebudem to teda riešiť, či cez to musím ísť, ale to potvrdenie si od neho pre istotu zoberiem

nevelyn
30. mar 2015

este je dobre uzavriet cestovne poistenie, ktore poistuje i zdravotne problemy a hospitalizaciu sposobenu tehotenstvom... treba prestudovat poistne podmienky, vacsina poistovni to nepoistuje, ale par sa najde.

yanni
30. mar 2015

@malatamara ono zial mas takych aj takych doktorov. Moj stale tvrdi, a ja ho v tom podporujem, tehotenstvo nie je ziadna choroba. Pokial zena nema nejake velke problemy a citi sa dobre, moze robit takmer vsetko. Samozrejme neprehanat to. Ja som vsetko mozne konzultovala so 4 gyncarmi. Jednou zenou a tromi muzmi. A vsetci, nezavisle od seba, sa zhodli na ich vypovediach. Ani jeden nemal problem s lietanim na kratke a stredne trate, cize vsetko do ca. 10 hodin. Ani jeden nemal problem s mojim sportovanim. Som na konci 24tt a stale beham a plavam. Plavam dokonca mojim normalnym tempom, beham samozrejme veeeeelmi pomaly a dlho uz nebudem, uz citim, ze mi vselico prekaza. Jedine co som vyhodila z mojho repertoara je lyzovanie a bicyklovanie. Nie preto, ze by sa to nemohlo ale koli riziku padu. Nikdy nevies, kto do teba vrazi. Takze teraz na nasej obligatornej lyziarskej dovci je muz s deckami na svahu a ja na welnessujem a si lebedim 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre