Ako sa rátajú mesiace tehotenstva?

verbe
5. feb 2012

Nemyslím lunárne, ale klasicky tých 9 mesiacov, lebo keď sa ma nejaký človek -laik spýta v ktorom som mesiaci, nie som si celkom istá. Najmä čo sa týka tých prelomov, trebárs od koľkého týždňa začína štvrtý? Ako sa to ráta? Ráta sa to od poslednej menštruácie?
Lebo zatiaľ som sa dočítala len rozpis, čo sa týka obdobia trvania trimestrov, aj v tom sa rôzne zdroje líšia a ani trimestre netrvajú rovnako dlho. Tak som z toho mimo🙂

smoukinka
5. feb 2012

Ja sa riadim tymto 🙂

1.mesiac: 0+0tt. - 4+3tt.
2.mesiac: 4+4tt. - 8+6tt.
3.mesiac: 9+0tt. - 13+2tt.
4.mesiac: 13+3tt. - 17+5tt.
5.mesiac: 17+6tt. - 22+1tt.
6.mesiac: 22+2tt. - 26+4tt.
7.mesiac: 26+5tt. - 31+0tt.
8.mesiac: 31+1tt. - 35+4tt.
9.mesiac: 35+5tt. - 40+0tt.

janulkan
5. feb 2012

ak si mala poslednu MS napr 15.1.2012 tak do 15.2.2012 si v prvom mesiaci, od 15.2. do 15.3. si v druhom atd...to je podla mna najjednoduchsie ked chces vraviet beznym ludom a doktori to tak ci tak rataju na tyzdne a nie mesiace 🙂

lucia375
5. feb 2012

@verbe Ja mám termín 13. 3. Tak každý mesiac od 13. som rátala ďalší tehotenský mesiac, napr. 13.1. mi začal 8. mesiac a 13. 2. mi začína 9. mesiac. Dúfam že som to dosť zrozumitelne vysvetlila. 🙂

vejula
5. feb 2012

@janulkan takže prve dva týždne tehotenstva, vlastne ani niesi ešte tehotna?

janulkan
5. feb 2012

@vejula nechapem otazke, ratam od poslednej MS a nie od dna pocatia 🙂 a ak si spravne myslim MS sa rata od prveho dna krvaciania, nie?

lenka_da
5. feb 2012

@verbe velmi presne ti to vyhodi tehotenska kalkulacka na stranke www.tehotenstvo.academy.sk

vejula
5. feb 2012

@janulkan no hej takže prve dva týždne tehotenstva ešte niesi tehotna.. tak som to myslela 😉 Že ked sa niekto stresuje že v 2 tt sa spil na mol, tak je to blbosť, lebo ešte ani tehotný nebol 🙂
Ja som si aj myslela že to takto je. LEn v niektorych diskusiach som zazrela ako sa kočky obavali, že ked si spatne prepočitavali tak napr v 1 či 2 tt boli na RTG alebo brali ATB, že vlastne ešte ani neboli tehu, ale to tak myli

janulkan
5. feb 2012

@vejula ono sa vobec nemusis obavat prvych troch tyzdnov co sa tyka alkoholu, kedze vajicko sa uhniezduje cca do 10 dni, takze z tohto pohladu mas pravdu 🙂 myslism ze priroda to zariadila spravne na prvy mesiac ked ani nevies ze si tehotna, tak je vajicko aj tak chranene 😉

vejula
5. feb 2012

@janulkan to hej, ALE tak to myslim že kedže sa tehu počita od poslednej menstruacie a otehotieš väčšinou na 14 DC tak tie 2 týždne čo sa počitaju si ešte tehotna nebola.
Lebo to potom myli aj pri vypočitavani pri pripoistení. Stale mam v tom zmatok ako to počitať...
ale asi len moc špekulujem 😀

cmeliatko
5. feb 2012

@vejula rata sa to vseobecne od posl. dna menstruacie, lebo kazda zena ma iny cyklus a neda sa presne urcit kedy si otehu. je to tak vsade

vejula
5. feb 2012

@cmeliatko od posledneho? som myslela že od prveho

janulkan
5. feb 2012

@vejula aj ja mam pocit ze od prveho dna menstruacie, kedze to je tvoj prvy den cyklu ale neboj vsetci to tak pocitaju podla MS a nie podla dna pocatia

monika2712
5. feb 2012

Rata sa to od prveho dna poslednej menstruacie, nie je tam co spekulovat... od toho terminu sa pocita aj datum porodu. Baby ved to je zakladna infomacia ktoru ovlada kazda tehotna zena!

vejula
5. feb 2012

@monika2712 to som si myslela aj ja. ale by si sa čudovala ako sa žienky dokažu stresovať kvôli tomu že užili paralen v 1 tt 😅 😀

monika2712
5. feb 2012

@vejula nuz co na to povedat.. v dnesnej dobe mame vymozenost internetu a vsetko sa da vygooglit.. take prehnane reakcie niektorych tehotnych ... ach jaj...

vejula
5. feb 2012

@monika2712 no hej ale ono to je aj tak cele take zvlaštne. Bo napriklad mne jedna menstruacia vymeškala uplne a na další cyklus som otehotnela. Takže som otehotnela až 6 týždnov od poslednej menstruacie. Tak to može niekedy aj klamať. Skôr by som povedala, že tehotenstvo sa počita 2 týždne pred otehotnenim

cmeliatko
5. feb 2012

@vejula jezsi sorry..hej od prveho dna jasne ze 🙂 ja som to myslela tak ze od posledneho dna co si dostala menzes ...
🙂

verbe
autor
5. feb 2012

@janulkan veď áno, doktori, ale bežní ľudia si pod tými týždňami veľa nepredstavia. Ani mňa donedávna nezaujímalo, v ktorom je žena týždni, ale mesiaci, to mi hovorilo viac. Aj keď teraz ako tehotná si to aj ja skôr odratávam na týždne.

22beba
5. feb 2012

ja napr. neviem presne ci som v 19 tt alebo v 2O tt... lebo lekárka mi povie raz tak a ultrazvuk inac takze ani neviem ako to mam pocitat a od kedy :( tak si kazdý týzden ratam rovnako ....

paula80
5. feb 2012

@vejula aj ja si myslím,že tie týždne sa rátajú aj s tými 2 pred otehotnením,ja napr.presne viem,kedy som otehotnela a podľa UZV som tehotná o 2 týž.viac,aj na viacerých stránkach o tehotenstve sa to tak píše napr.
http://tehotenstvo.rodinka.sk/tyzden-po-tyzdni/...
http://najmama.aktuality.sk/tehotenstvo/tehoten...

e_z
27. okt 2014

Všetko ohľadom tehotenskej matematiky nájdeš v článku vo Wiki Modrý koník: https://www.modrykonik.sk/vypocet-tyzdna-tehote...

lankas
2. máj 2015

Dobry den.Ja mam takyto problem moj gynekol mi vyratal zaciatok tehotenstva na 5.1.2015 podla poslednej menstruacie-to by bolo ok.Horsie je,ze mi termin porodu vyratal na 15.9.2015!co sa mi zda velmi skoro ak sa to tehotenstvo rata na 38 az 40 tyzdnov.

bajana
2. máj 2015

@lankas všeobecne sa tehotenstvo počíta na 40 týždňov, TP sa najprv stanovi podľa poslednej MS (teda ukončených 40 týždňov) a potom presnejšie podľa veľkého UTZ koncom 1.trimestra, kedy sa berie do úvahy reálna veľkosť plodu
Buď si svojho lekára zle rozumela, alebo sa pomýlil v zápise, ale info od neho nemôže byť správne. Len tak z hlavy - rýchly výpočet TP podľa MS je k dátumu prirátať 7 dní a odrátať 3 mesiace. U teba je to teda 12.10., keby aj bolo mimi o niečo väčšie, nemôže to byť až o toľko, aby sa TP posunul o mesiac...ibaže by si otehotnela pred "poslednou MS"...najlepšie ti to vysvetli tvoj lekár

lankas
2. máj 2015

@bajana no zial ja som ho zle nerozumela,uz hned prvykrat ked som to videla v tehotenskej knizke ma to zarazilo.A teraz ked som bola v poradni naschval som sa urobila "hlupou" ze neviem ani v kolkom tyzdni som.Pritom si to sledujem od zaciatku a on mi vravi: ste v 16tyzdni(uz koncim) a termin mate 15.9.2015...ze aha tu som vam to napisal!mam chut od neho odinst

bajana
2. máj 2015

@lankas a ten 16tt sedi podľa MS? A lekár je nejaký starší? Však on sa spamata, keď mu to nebude vychádzať 😖

lankas
2. máj 2015

@bajana lekar je okolo 50tky ale rad si vypije....a zial iba pocuvam negativne ohlasy prave teraz na neho

trgypadl
2. máj 2015

@lankas poslednu menstruaciu si mala teda 5.1?

lankas
3. máj 2015

@trgypadl ano 5.1

trgypadl
3. máj 2015

@lankas je to 12.10.
Skus sa ho to narovinu opytat

lankas
3. máj 2015

@trgypadl rozmyslam,ze uz vobec k nemu nepojdem a zavolam si ak tak este len o vysledky co mi teraz brali krv...a zistim si ci ma zobere druhy gynekolog aj ked som tehotna...nemal by to byt problem,ci?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre