Syn má neľudské poznámky

maria123a
19. apr 2024

Ahojte maminky, som veľmi smutná a zufala.. syn ma 6 rokov, tento rok bude nastupovať do 1. Ročníka.. posledné obdobie začína mať nemiestne (odveci poznámky) uvediem príklad.. mavam časté močové zapaly a partnerovi som hovorila že ma začína pobolievať brucho že dúfam nebudem mať zas niečo.. a syn na to že “juchu budeš mať” , , jeho babke (mojej máme) dnes zomrel kocúr a spomínal niečo také že na čo bol ten kocúr dobrý aj tak.. niečo v takom zmysle, no som zdesená . akoby ani sám nevedel, máva také škaredé poznámky , neľudské .. takéhoto ho nespoznávam .. toto som uviedla len jeden z príklad.. s otcom syna nemáme moc dobre vzťahy (syna si brána každý druhý víkend) a bojím sa či to na nho nemá nejaký zlý vplyv psychicky všetko .. neviem či mám kontaktovať psychológa ohľadom daňových poznámok a rečí alebo to je len normálne obdobie , ktoré deti mavaju..

lindakmetova
19. apr 2024

@maria123a v škôlke sa takéto veci určite vypravaju aj moja prišla s nadávkami co co znamená v škôlke niekto počul doma a ostatný to tiež robia

taksomtu
19. apr 2024

@maria123a ja mám syna (5 rokov) a tiež vie všeličo zaťať, niekedy je to milé a neškodné a niekedy je to už cez, ale pri tých poznámkach, ktoré sú už "cez" sa mi často zdá, že si ani poriadne neuvedomil,čo povedal, len opakuje,čo už počul inde (niekedy aj z úplne od veci situácie) a niekedy sa asi snaží byť cool a zaujať, prípadne provokovať (čo zase dosť pochytil od starších detí v škôlke). Osobne si myslím, že je to vekom a správnym prístupom to prejde- keď vidím z jeho strany nejakú takúto reakciu, tak sa to snažím s ním prebrať- ako to myslel,či vie, čo to znamená, že to mohlo niekomu napríklad ublížiť, prípadne akoby mohol reagovať na budúce...

maria123a
autor
19. apr 2024

@taksomtu presne toto sa snažím aj ja, vysvetliť mu.. ako sa ten druhý asi citi.. len som sa bála či nemá skôr nejaký psychicky problem :(

maria123a
autor
19. apr 2024

Ospravedlňujem sa za chyby, ktoré v príspevku mám .. asi som to písala príliš rýchlo a smutná :(

anjelicek26
19. apr 2024

Nevysvetlujes si to len zle? Ak zacinas byt chora, mozno budes PN, viac casu s nim, tak sa tesi... ked umrel kocur, tak sa snazil zlahcit situaciu, ze vlastne chybat nikomu nebude, kedze ziadnu "robotu" nerobil...kazdopadne mi to hodne pripomina mojho mladsieho syna, on na to ide tiez takto racionalne...

mogaa
20. apr 2024

@maria123a má 6rokov, stačí že niečo počuje a vysvetlí si to po svojom🙂má 6rokov nereaguje a nerozmýšla racionálne ako dospelý....povie čo a kedy ho napadne, žiadne premýšlanie povie čo mu príde na jazyk...

danica2711
20. apr 2024

nebuď hneď smutná a zúfalá, radšej mu vždy po takej poznámke bez zlosti, pokojne vysvetli, prečo to nebolo vhodné. Neuvedomí si to hneď, ale niečo z tvojho vysvetľovania mu v hlave ostane, časom začne rýchlejšie rozmýšľať než rozprávať a ono sa to poddá

anketkarka
20. apr 2024

Však sa ho opýtaj prečo si myslí to čo hovorí. Možno zistíš, že len opakuje niečo čo počul. A možno má naozaj nejaký svoj dôvod, prečo je takého názoru. Aspoň spoznáš jeho uvažovanie a možno zistíš, že vôbec to nie je neľudský dôvod na taký výrok. A keby aj bol, tak myslím, že výchova a rozhovor je na to, aby to tak v budúcnosti nemyslel.
Ty máš pre niečo veľký strach, aby nebol neľudský. Skús sa zamyslieť, prečo sa toho tak veľmi bojíš. Nejaký zážitok z minulosti, keď si sa Ty správala neľudsky a teraz si to vyčítaš. Alebo k Tebe bol niekto neľudský a doteraz Ťa to bolí.

jesenzima
20. apr 2024

Zas ten psychológ 🙄 mňa tu asi zvozia, ale naša dcéra má tiež niekedy slovník a poznámky (žiadne vulgarizmy) že niektoré matky by sa prežehnali .. ja jej to čiastočne tolerujem, vie, a dodržiava, že v školke a medzi ostatnými deťmi, alebo teda "medzi ľuďmi" sa má "krotiť" ...
Ale tak to sme my, nežijeme si na ružovom oblaciku, kde je všetko dokonale, usmiate a nikto nikdy nepovie nič škaredé a nevhodné... Smejeme sa, plačeme, kricime, občas povieme škaredé slovo, taký je život.

maria123a
autor
20. apr 2024

@jesenzima áno je to pravda, ale pri synovi som na všetko citlivá, bojím sa aby som vo výchove niečo nepokazila, keďže ja som mala dosť tazke detstvo

althejka
20. apr 2024

@maria123a este je maly, pocuje vselico,opakuje vselico,skusa byt uz velkac,tak mysli ze drsnejsi slovnik tomu pomoze. Je to len faza, dalsia z mnohych ,ktore este pridu. A ze budu teda za to stat 🙂 ked je nieco cez, treba mu to vysvetlit, ked nieco zle pochopim tak sa opytam ako to myslel. Nic ine iba komunikacia nepomaha

jesenzima
20. apr 2024

@maria123a nebuď citlivá, buď silná a buď vzor pre svoje dieťa..
Nemôžeš sa rúcať pri každom škaredom slove ... To zvládneš 😉

maminkadeticiek
20. apr 2024

Myslim si ze tvoj syn ma extremne slabu empatiu.Ale zaroven empatia je nieco,co nie je nemenne.Da sa krasne rozvijat.Taktiez ho ucit taktu,co je zdvorile co nie.Vzdy si s nim po takejto epizode sadnut,povedat mu vaznym hlasom ci si uvedomuje co presne povedal,preco to povedal,ci si uvedomuje ako sa citi clovek,ktoremu to povedal.Pomoct mu pomenovat pocity,ktore takouto nemiestnou poznamkou vyvolal u toho cloveka.Chces aby sa babka takto citila?Ci by teraz zareagoval inak,ako napriklad by zareagoval nech navrhne,potom mu ty navrhnes ako by sa dalo taktne a empaticky reagovat.Naozaj s empatiou sa da krasne pracovat aj u ovela mensich deti.Najhorsie je sa len zhrozit,zahanbit a ignorovat to.To by z neho vyrastol netaktny odron.

jesenzima
20. apr 2024

@maminkadeticiek chces aby sa teraz babka takto cítila? To je výčitka, a podľa mňa veľmi nevhodné, takto to podať dieťaťu ... Potlačiť nevhodné správanie výčitkou 🤷

maminkadeticiek
20. apr 2024

@jesenzima Ja si to nemyslim.

sinusoida
20. apr 2024

@maria123a skôr mi to pripadá, že sa cíti diskonfortne, že mu niečo vadí a takto sa prejavuje...deti nie vždy vedia povedať, že ich niečo ťaží, bolí, či už životná situácia, alebo niečo iné...zase to môže byť aj jeho povaha, tá nie vždy závisí od výchovy a povaha človeka sa začína prejavovať, čím je dieťa staršie.

andulka1988
20. apr 2024

@maria123a nemyslím si že by ste si mali z toho robiť ťažkú hlavu,deti majú aj takéto obdobie. Nezabudnem keď som bola s kamarátkou a jej malou dcérou nakupovať, prišli sme k nám a došla suseda a kamaratkina dcéra hovorila čo všetko kúpili a podotkla aj to že,teta si nekúpila nič lebo má veľkú ryť. Tak nejak 🙂 krásny deň prajem

mondolina
20. apr 2024

@andulka1988
možno to povedala teta sama, že má veľkú riť a dieťa zopakovalo.

andulka1988
20. apr 2024

@mondolina človek nevie ale to prejde len vysvetlite mu že sa nepatrí a nieje to pekné.

mondolina
20. apr 2024
r.zuzzi
21. apr 2024

@maria123a Chýba mu empatia.
Podľa mňa 6 ročný by takéto veci nemal hovoriť. Veľmi dobre rozumie, čo hovorí, no asi nevie čo druhému tým spôsobí. Robím v škole, a takéto deti potom nemajú kamarátov, lebo sa nevedia vcítiť do druhých. Mali by ste sa o tom vždy citlivo porozprávať. Možno kúpiť malé zvieratko, o ktoré by sa staral .