Porezal som sa na hrdzavom plechu

23. apr 2024

Ahojte včera som sa porezal na starom hrdzavom plechu nie mo ale hlboko celkom hneď som si to opláchol a vydezinfikoval Betadinom som očkovaní proti tetanusu mám 16 rokov ale bojím sa že aj tak je šanca že dostanem tetanus je nejaká šanca že aj keď som očkovaní môžem dostať tetanus

egonsk
23. apr 2024

nabuduce dezinfikuj peroxidom radsej ... betadin ja skor povrchova dezinfekcia, ranu hlbkovo vydezinfikuje lekarsky peroxid vodika... zasumi, zastipe, vydezinfikuje a aktivuje rychle uzavretie rany krvinkami.

butterflyeffect
23. apr 2024

Nemal by si dostat, ale ak mas obavy tak chod k lekarovi, viem ze moj ujo ked mal vacsiu ranu aj ked bol predtym ockovany po poraneni aj tak mu radsej pichli znovu. Ked nebude nic treba, aspon budes kludnejsi a aspon ti to lekar vydenzifikuje poriadne pripadne da nieco na hojenie.

stormie
23. apr 2024

Z hrdzaveho plechu tetanus nedostanes na 100% aj keby si s tym nic nespravil, iba tak infekciu mozes. Tetanus sposobuju tetanove spory ktore sa nachadzaju v hnoji a pri pristupe kyslika nepreziju

autor
23. apr 2024

@stormie to ma upokojilo

autor
23. apr 2024

@stormie o infekciu sa až tak nebojím len toho tetanusu

refly
23. apr 2024

Presne ako pisu... Tetanus je z bakterie, ktora zije v zemine. Hrdza s tym absolutne nic nema.

autor
23. apr 2024

@refly a keď ten hrdzavi plech bol v zemi?

stormie
24. apr 2024

Ak aj ten hrdzavy plech bol v zemi a este aj v kontakte s hnojom a tetanovymi sporami, tak pri kontakte so vzduchom vsetky zomreli skor ako sa dostali k tebe. Jedine ze by si sa v tej zemi hrabal, tam sa napichol na plech ktory este neprisiel do kontaktu so vzduchom, nesmela by ti tiect krv a ranu si nedezinfikoval tak je stale otazne ci vobec tetanus dostanes lebo este berme do uvahy tvoju prirodzenu imunitu…

erickatt
24. apr 2024

Ja som si tak roztrhla nohu na hrdzavom roksore, na druhy den som sla dr, lenze ja som bola po ockovani x,y rokov. Preockovali ma, dosstala som antibiotika. Ze preco som nesla na pohotovost, mala som to skarede, ze to bolo na sitie. Kazdy druhy den som chodila na kontrolu, ci sa to pekne hoji. Nastatsie vsrtko ok, len teda, ostala mi jazva. Ak to nie je hlboke a na sitie je to ok

thirstymonk
24. apr 2024

Dávaj v škole pozor na chémií a nabudúce budeš vedieť sám ;) Hrdza je oxid železitý/železnatý, ktorého máš aj tak plnú krv. To sa len tak traduje, že keď je niečo hrdzavé, tak hneď z toho dostaneš rakovinu, alebo inú strašnú chorobu a zomrieš, ale v skutočnosti sa ti nestane vôbec nič. Proti tetanu keď si očkovaný, tak sa fakt nemáš čoho báť.

bylinka25
24. apr 2024

Ešte by som ti odporučila zájsť k lekárke na tetanovku,

stormie
24. apr 2024

@bylinka25 a na co? Precitaj si prosim co pisem vyssie alebo si vygoogli co je to tetanus. Cisto z hrdze tetanus urcite nedostane

yosi
24. apr 2024

Mne sa stalo kedysi dávnejšie, že má v práci štrajchol vysokozdvižný vozík pod kolenom. Taká ranka, že to ani nebolelo, ani nekrvácalo, tak som to vôbec neriešil, ale dostal som z toho otravu krvi 🙂 Začalo to únavou ako pri chrípke, potom horúčka a zimnica. Druhý deň ma začala strašne bolieť tá noha a na tretí deň ma už bolelo celé telo tak, že som nevládal vstať z postele. Do nemocnice ma doviezli v hodine dvanástej v dosť zlom stave. Postupovalo to veľmi rýchlo. Ešte tak deň alebo dva a bolo by po mne. Ale hneď ako nasadili antibiotiká, lieky proti bolesti, infúzie som sa pomerne rýchlo dal dokopy. Ale myslím, že to je skôr rarita ako nejaké väčšie riziko.

stormie
24. apr 2024

@yosi otrava krvi nie je tetanus 🙈 to su dve absolutne odlisne veci

yosi
24. apr 2024

@stormie A niekde som to tvrdil?

stormie
25. apr 2024

@yosi 🙈 autor sa obava tetanu a ty pises o otrave krvi

yosi
25. apr 2024

@stormie Ja som písal o možných rizikách takého poranenia.